Az étrend összeállítása
Gyermeke étrendjének összeállításánál figyeljen az alábbiakra:
Változatosság – A különböző ízek, illatok, színek, textúrák segítenek abban, hogy a gyermek számára igazi élmény legyen az étkezés.
Egyensúly – Az egészséges étrend megfelelő arányban tartalmaz összetett szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat.
Mértékletesség – Kerülje a fehér cukrot tartalmazó édességeket, a finomított lisztből készült élelmiszereket és a gyorséttermeket.
A kicsik és a gyorséttermek
Már az óvodáskorú gyermekeket is csábítják a gyorséttermek speciális kínálatai. A hamburger, sült krumpli teljes kiiktatása az étrendből nagyon nehéz, ezért időnként nyugodtan engedje meg gyermekének, hogy „elcsábuljon”. Közben azonban újra és újra kerüljön az asztalra főzelék, nyers és párolt zöldségek, gyümölcsök, saláták, hogy a vitamindús ételek a mindennapok természetes velejárói legyenek. A zsúrokon a szokásos szendvicsek helyett vesse be a fantáziáját, és tegye vonzóbbá a kínálatot különböző vicces formákkal, figurákkal. Chips helyett kínáljon tarka salátát, formára vágott nyers zöldségeket – a gyerekek mindent el fognak pusztítani.
Tejfogyasztás: igen vagy nem?
A válasz egyértelműen igen. Kisgyermekek számára a tej és a tejtermékek fogyasztása a csontok és a fogazat egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen. Hiába a kalciumdús ételek (brokkoli, káposzta, mogyoró) fogyasztása, ezekből az ásványi anyagoknak mindössze 5-10 százaléka tud felszívódni a szervezetben. Gyermekkorban a tejből a kalciumtartalom 60 százaléka hasznosul. Naponta 0,5 liter tej vagy azzal egyenértékű tejtermék fogyasztása lenne célszerű.
Lehet vegetáriánus egy kisgyermek?
Egy kisgyermek többnyire akkor lesz vegetáriánus, ha a szülei is azok. Ebben a helyzetben nagy odafigyeléssel pótolni lehet a szükséges tápanyagokat. Előfordul, hogy a gyermek ideig-óráig nem kívánja a húst. Ilyenkor nem kell pánikba esni: rendszeres tej és tejtermék fogyasztása mellett nem baj, ha a gyermek egy darabig húsmentesen étkezik.
A választás szabadsága
Az ételek közötti választás nagyon nehéz a kisgyermeknek, legalábbis otthon. Kísérletekből ugyanis kiderült, hogy a gyermekek jó érzékkel válogatják ki a kiegyensúlyozott étrendhez szükséges ételeket akkor, ha nagyon széles a választék. Ezért a legjobb, ha együtt tervezik meg a menüt, így a gyermek is jelezni tudja az igényét, és az aránytalanságok is kiküszöbölhetők.
Még jobban elhíztak azok a gyerekek, akiket a súlyuk miatt bántottak a suliban