A mítoszok mindig is nagy hatással voltak az emberek életére. Nincs ez másképp a gyógyítással, egészséggel kapcsolatos témákban sem: a régi vagy téves eszmék befolyásolják a gondolkodást és hatással lehetnek az életmódra és az egészségre is. Íme, a leggyakoribb tévhitek az egészségügyben.

Egészségünk legendái nyomában

Túlsúlyos = egészségtelen

Sok orvos a testtömegindexet (BMI) használja annak megállapítására, hogy a beteg a súlya alapján egészséges-e. A BMI egy statisztikai mérőszám, amely az egyén testmagasságát és súlyát veti össze. (A kilogrammban megadott testtömeget kell osztani a méterben mért testmagasság négyzetével.) mivel könnyű kiszámolni, széles körben alkalmazzák a túlsúlyosság felmérésére. Vannak azonban olyan esetek, amikor ez a módszer pontatlan eredményt hoz, például sportolóknál, akik nagyobb izomtömeggel rendelkeznek.

Ennél is fontosabb, hogy kutatások szerint a testsúly nem feltétlenül a legjobb mércéje az általános egészségi állapotnak. A rossz fizikai állapot ugyanis nagyon veszélyes: növeli a kockázatát a 2-es típusú cukor-, a magas vérnyomás betegségnek, így pedig a korai halálozásnak is. Természetesen a túlsúlyosok sincsenek biztonságban, különösen a sok hasi zsír tűnik az egészségre leginkább károsnak. Az ilyen típusú elhízás növeli a szívbetegségek és a diabétesz kialakulásának esélyét.

A genetika ellen semmit sem lehet tenni

„Mi értelme egészségesen táplálkozni és rendszeresen mozogni, ha a gének úgyis megölnek?” – teszik fel gyakran a kérdést azok, akiknek a szülei tragikusan fiatalon hunytak el rákbetegség vagy szívroham következtében. Ha az egészség előre programozott, nem számít, hogy hogyan bánunk a testünkkel, gondolhatnánk. A kérdés azonban nem ilyen egyszerű. A BRCA1, az úgynevezett emlőrákgén az egyik legjobb példa erre. Kétségtelen, hogy a gén nagyon erőteljes hatású, hiszen azoknak, akiknél ez a gén megtalálható, 60-80 százalékkal nagyobb az esélyük a mellrák kialakulására, míg azoknak, akik nem hordozzák ezt a gént, ez a szám mindössze 13 százalék. igen ám, de ez azt is jelenti, hogy mintegy 40 százaléknál, aki hordozza ugyan a BRCA1 gént, mégsem alakul ki emlőrák.

Ez arra utal, hogy az életmódnak mégis fontos, meghatározó szerepe van a megelőzésben. Ikerkutatások szerint egyébként a genetika egynegyed részt felel az egészségért. A többi három elem a táplálkozás, a fizikai aktivitás és a személyes szokások mint például a dohányzás és az alkoholfogyasztás. És ebből csak a genetikára nincs hatásunk, a többi igenis rajtunk áll.

A vényköteles gyógyszerek biztonságosak

A piacra került vényköteles gyógyszerek mintegy 10 százalékáról később kiderült, hogy súlyos mellékhatásokat okozhatnak. A gyógyszergyárak évtizedek óta vitáznak a fogyasztók egészségét védő szervezetekkel. Tény, hogy a nyomon követéses vizsgálatok időigényesek és nagyon drágák, a klinikai vizsgálatok pedig nem adnak teljes képet a gyógyszerek hatásairól. Mit tehet, ha felmerül a kérdés, hogy új készítménnyel kezelnék? Ha nincs hatásos gyógyszer az ön betegségére, és arra sincs bizonyíték, hogy az új gyógyszernek súlyos mellékhatásai lennének, a terápia reményt jelenthet a gyógyulásra. Azonban ha csak hirtelen ötlettől vezérelve, a reklámok hatására cserélné le megszokott, bevált gyógyszerét, ami jelenleg jól működik, akkor jobb, ha nem kockáztat.

A kórházak sterilek

Kényelmes és megnyugtató azt hinni, hogy a kórházakban minden tiszta és steril, a padló és más felületek olyan makulátlanok, hogy akár ehetne is róluk – de ez egyszerűen nem igaz. Annak ellenére, hogy a fertőtlenítőszerekkel, sterilizálási eljárásokkal igyekeznek minden baktériumot, mikrobát eltüntetni, a kórházi szobák hemzsegnek a kórokozóktól. Az ágyak fém- és műanyag részein, az éjjeliszekrényen, de még az orvos sztetoszkópján is számos, súlyos fertőzést okozó kórokozó található. Ennek oka többnyire emberi mulasztás: sajnos néha az orvosok és a nővérek sem tartják be az alapvető higiéniai szabályokat.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink