A mítoszok mindig is nagy hatással voltak az emberek életére. Nincs ez másképp a gyógyítással, egészséggel kapcsolatos témákban sem: a régi vagy téves eszmék befolyásolják a gondolkodást és hatással lehetnek az életmódra és az egészségre is. Íme, a leggyakoribb tévhitek az egészségügyben.

Egészségünk legendái nyomában

Túlsúlyos = egészségtelen

Sok orvos a testtömegindexet (BMI) használja annak megállapítására, hogy a beteg a súlya alapján egészséges-e. A BMI egy statisztikai mérőszám, amely az egyén testmagasságát és súlyát veti össze. (A kilogrammban megadott testtömeget kell osztani a méterben mért testmagasság négyzetével.) mivel könnyű kiszámolni, széles körben alkalmazzák a túlsúlyosság felmérésére. Vannak azonban olyan esetek, amikor ez a módszer pontatlan eredményt hoz, például sportolóknál, akik nagyobb izomtömeggel rendelkeznek.

Ennél is fontosabb, hogy kutatások szerint a testsúly nem feltétlenül a legjobb mércéje az általános egészségi állapotnak. A rossz fizikai állapot ugyanis nagyon veszélyes: növeli a kockázatát a 2-es típusú cukor-, a magas vérnyomás betegségnek, így pedig a korai halálozásnak is. Természetesen a túlsúlyosok sincsenek biztonságban, különösen a sok hasi zsír tűnik az egészségre leginkább károsnak. Az ilyen típusú elhízás növeli a szívbetegségek és a diabétesz kialakulásának esélyét.

A genetika ellen semmit sem lehet tenni

„Mi értelme egészségesen táplálkozni és rendszeresen mozogni, ha a gének úgyis megölnek?” – teszik fel gyakran a kérdést azok, akiknek a szülei tragikusan fiatalon hunytak el rákbetegség vagy szívroham következtében. Ha az egészség előre programozott, nem számít, hogy hogyan bánunk a testünkkel, gondolhatnánk. A kérdés azonban nem ilyen egyszerű. A BRCA1, az úgynevezett emlőrákgén az egyik legjobb példa erre. Kétségtelen, hogy a gén nagyon erőteljes hatású, hiszen azoknak, akiknél ez a gén megtalálható, 60-80 százalékkal nagyobb az esélyük a mellrák kialakulására, míg azoknak, akik nem hordozzák ezt a gént, ez a szám mindössze 13 százalék. igen ám, de ez azt is jelenti, hogy mintegy 40 százaléknál, aki hordozza ugyan a BRCA1 gént, mégsem alakul ki emlőrák.

Ez arra utal, hogy az életmódnak mégis fontos, meghatározó szerepe van a megelőzésben. Ikerkutatások szerint egyébként a genetika egynegyed részt felel az egészségért. A többi három elem a táplálkozás, a fizikai aktivitás és a személyes szokások mint például a dohányzás és az alkoholfogyasztás. És ebből csak a genetikára nincs hatásunk, a többi igenis rajtunk áll.

A vényköteles gyógyszerek biztonságosak

A piacra került vényköteles gyógyszerek mintegy 10 százalékáról később kiderült, hogy súlyos mellékhatásokat okozhatnak. A gyógyszergyárak évtizedek óta vitáznak a fogyasztók egészségét védő szervezetekkel. Tény, hogy a nyomon követéses vizsgálatok időigényesek és nagyon drágák, a klinikai vizsgálatok pedig nem adnak teljes képet a gyógyszerek hatásairól. Mit tehet, ha felmerül a kérdés, hogy új készítménnyel kezelnék? Ha nincs hatásos gyógyszer az ön betegségére, és arra sincs bizonyíték, hogy az új gyógyszernek súlyos mellékhatásai lennének, a terápia reményt jelenthet a gyógyulásra. Azonban ha csak hirtelen ötlettől vezérelve, a reklámok hatására cserélné le megszokott, bevált gyógyszerét, ami jelenleg jól működik, akkor jobb, ha nem kockáztat.

A kórházak sterilek

Kényelmes és megnyugtató azt hinni, hogy a kórházakban minden tiszta és steril, a padló és más felületek olyan makulátlanok, hogy akár ehetne is róluk – de ez egyszerűen nem igaz. Annak ellenére, hogy a fertőtlenítőszerekkel, sterilizálási eljárásokkal igyekeznek minden baktériumot, mikrobát eltüntetni, a kórházi szobák hemzsegnek a kórokozóktól. Az ágyak fém- és műanyag részein, az éjjeliszekrényen, de még az orvos sztetoszkópján is számos, súlyos fertőzést okozó kórokozó található. Ennek oka többnyire emberi mulasztás: sajnos néha az orvosok és a nővérek sem tartják be az alapvető higiéniai szabályokat.

Ezek is érdekelhetnek

Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.
Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.

Ajánlataink