Tisztítsa a mosógépet rendszeresen!
A gép meleg, sötét belseje tökéletes táptalaja a gombáknak, nem beszélve a baktériumokról, mint például az E.coli – és a mosószer kevés, hogy elpusztítsa őket. A mosószerek nem tartalmaznak fertőtlenítőszert, ráadásul sokan alacsony hőmérsékleten mosnak, így a baktériumok nem pusztulnak el. Az allergia tüneteinek enyhítése érdekében kéthetente törölje át a mosógép dobját, a mosószeradagolót és a gumitömítést fertőtlenítőszerrel.
Érdeklődjön az immunterápiáról!
Amikor már lehetőség nyílik rá, érdemes utánajárni az immunterápiának, ami nem más, mint az immunrendszernek a kiváltó okhoz (allergénhez) való fokozatos hozzászoktatása. A kezelés során nem gyógyszert kap a beteg, hanem allergén kivonatot, ezért is alapfeltétel az allergén pontos azonosítása. Injekciós és szájon át – nyelv alatt – alkalmazható készítmények léteznek. Pollenallergia esetén szezon előtti vagy szezon előtti és alatti, valamint egész éves kezelés lehetséges, egész évben fennálló allergia (atka, állatszőr) esetében pedig a kezelés egész évben zajlik.
Allergiás? Gyógyuljon természetesen!
Portalanítson okosan!
Ne használjon tollseprűt vagy száraz rongyot portörlésre. Így ugyanis csak felkavarja a port, és több százszorosára nőhet a levegőben a porkoncentráció. A háztartási por ráadásul tele van sok más irritáló anyaggal is, például állatszőrrel, penészspórákkal.
Figyeljen a pollenkoncentrációra!
Az, hogy melyik napszakban jön ki az allergia tünete, egyénileg változik, és természetesen függ attól is, mire allergiás az illető. A pollenallergiások éjszaka, zárt ablaknál, izolált szobában általában jól tudnak pihenni, de napközben sokat szenvednek a tünetektől. Az időjárás befolyásolja a pollenek felszabadulását és a levegőben kialakuló koncentrációját. A pollenkoncentráció általában magasabb száraz, meleg időben, míg alacsonyabb reggel, illetve eső esetén. Amennyiben az allergia tüneteit enyhíteni szeretné, igyekezzen a napirendjét ennek megfelelően alakítani.
Ügyeljen a tisztaságra!
A függönyöket, díszpárnákat, szőnyegeket és a zuhanyfüggönyt is célszerű havonta egyszer kimosni. A forró víz ugyanis a legjobb módja annak, hogy eltávolítsa az allergéneket. A takarók, párnák lehetőleg szintetikus anyagból készüljenek, a tollon vagy gyapjún ugyanis a poratkák könnyen megtelepednek.
Porszívózzon rendszeresen!
Allergiásoknak a HEPA-szűrő használata ajánlott. Ez a szűrő megakadályozza, hogy az egészen apró allergének (porszemcsék, spórák, pollenek) a porzsákból visszakerüljenek a levegőbe. Szintén jó megoldás a vízszűrős porszívó, mivel az a vízbe engedi bele a csövön beszívott levegőt. A víz azután megköti a szennyeződéseket, és semmit nem enged vissza a levegőbe. Ráadásul az ürítése során is a vízben maradnak a kártékony anyagok.
Gondoskodjon a levegőszűrésről!
A különböző légtisztító, légmosó berendezések kiszűrik a pollent, a port, a cigarettafüstöt és a kellemetlen szagokat, miközben fertőtlenítik a lakás levegőjét. Ezek a berendezések alkalmasak a folyamatos üzemeltetésre, így akár egész nap működhetnek. Nem szabad megfeledkezni a rendszeres tisztításukról, kövesse a gyártók utasítását erre vonatkozóan.
Ezek is érdekelhetik!