ROSSZ!
Brokkoli, káposzta, kelkáposzta
A káposztafélék, a kelek, a karfiolfélék mind egy raffnóz nevű cukorfélét tartalmaznak, amelyet a szervezet nem tud megemészteni, és amely olyan baktériumot szabadít fel a bélben, amely erjedésnek indul, gázokat termel és erősen felfúj, puffaszt. Ez persze nem azt jelenti, hogy teljesen el kellene hagynunk a kelt és a káposztaféléket az étrendünkből. Amikor a gyomrunk puffad, feszül és rendetlenkedik, akkor kerüljük vagy jelentősen csökkentsük a káposztafélék fogyasztását. Amikor már nincsenek panaszaink, akkor is főzzük vagy pároljuk meg ezeket a kicsit puffasztó finomságokat. A főzés lágyítja a rostokat, és ha nem főzzük túl az ételt, akkor megőrizhetjük tápanyagtartalmát. A főzés során ráadásul a zöldségek picit összemennek, kisebb lesz a térfogatuk és könnyebben emészthetővé válnak.
ROSSZ!
Hüvelyesek
Köztudott, hogy a hüvelyesek puffasztanak, bélgázokat okoznak. Ennek az az oka, hogy magas fehérje- és rosttartalmuk mellett bizonyos mennyiségű cukrot is tartalmaznak, amely nem tud a belekben felszívódni. ez generálja a puff adást és a gázokat. Megoldás lehet, ha a fogyasztásuk során összekeverjük a hüvelyeseket teljes kiőrlésű gabonával, például barna rizzsel vagy quinoával. Így könnyebben feldolgozhatóvá válnak a szervezet számára.
ROSSZ!
Tejtermékek
Ha a gyomra eleve kicsit feszül, puffad, émelyeg, nem biztos, hogy éppen tejtermékkel kellene megnyugtatnia. Különösen akkor nem, ha fennáll egy kismértékű laktóz-intolerancia esélye is. A puffadt, megviselt gyomor nehezebben birkózik meg a laktózzal, a tejcukorral, így a tejtermékek csak tovább fokozzák a kellemetlen tüneteket.
ROSSZ!
Alma
Gondolta volna? Ugyan szívesen dobálózunk a „napi egy alma az orvost távol tartja” mondással, de nem biztos, hogy helyesen. Az almának alapvetően magas a rosttartalma, de, mint a legtöbb gyümölcsnek, magas a szorbit-, fruktóz- és cukortartalma is. Ezek pedig felszívódási problémákat és puffadást okoznak. Különösen igaz ez, ha éhgyomorra fogyasztjuk. Ha érzékeny a gyomrunk, válasszunk picit savanykásabb almát, hogy minél kevesebb cukorral terheljük a szervezetet. Ha szükséges, rágcsáljunk el mellé egy kis diót vagy sajtot, hogy csökkentsük az elsavasodás mértékét.
TUTI!
Uborka
Bizony, a kígyóuborka-szeletek nem csak a szem alatti karikákat és puffadást tüntetik el! Az uborka remek vízhajtó, egyszerre hidratál, enyhíti a haspuffadást, és görcsoldó hatása is van. Sőt a népi gyógyászatban gyulladásgátló hatást is tulajdonítanak neki, így fogyasztásával a szervezet szinte felfrissül, megkönnyebbül és egészségesebbé válik.
TUTI!
Banán
A káliumban gazdag banán csökkenti a szervezetben a nátriumszintet, így szabályozza a víz visszatartásának mértékét, csökkentve a puffadást. Sőt mivel a banán képes megszüntetni a székrekedést, a székrekedés okozta puffadás is megszűnik. Amennyiben gyomorpanaszaink vannak, majszoljunk el egy banánt és igyunk meg egy nagy pohár vizet.
TUTI!
Spárga
A spárga az egyik legjobb puffadásgátló növény. Tisztítja a vesét, méregteleníti a szervezetet és tompítja a vizelet szagát. Természetes vízhajtó hatása van, legyen szó akár sárga, akár zöld spárgáról. Prebiotikumot tartalmaz, amely segíti a jó baktériumok elszaporodását a bélrendszerben, ez segít fenntartani az emésztés egészséges egyensúlyát és csökkenti a gázok képződését.