Újdonságként jelent meg az egészségmegőrzés piacán a fasciakezelés vagy masszázs. A fascia, más néven izompólya maga a kötőszövet, amely minden szövetet, szervet, izmot behálóz, összeköt, támaszt ad és összetart. Almásy Csilla gerinctréner-gyógytornászt kérdeztük arról, hogyan is működik ez a rendszer, miért kell rá figyelni.

Fasciakezelés

Hogyan fedezték fel a fasciarendszert?

Az ötvenes években egy amerikai terapeuta, Ida Rolf vetette fel, hogy a testünkben létezhetnek bizonyos erővonalak, amelyek összekötik például az egyik lábujjunkat az ellentétes oldali vállal. Létrehozott egy technikát, ezeken az útvonalakon végzett lazításokat, és szép eredményeket ért el – meséli Csilla. Később egy Thomas Myers nevű anatómus bizonyította Ida Rolf elméletének igazságát. Konkrétan, boncolás során felfejtette ezt a szövetet.

Bebizonyította ezeknek az „útvonalaknak” a létezését. Azt mondja, 12 fasciavonal létezik rajtunk. Emellett a pólya körbeveszi, beburkolja a szerveket, izmokat, csontokat, idegeket, ereket. Épsége, normál működése elengedhetetlen, hiszen sokrétű feladata van. Az előbb említett határolás mellett fontos szerepet játszik a mechanikai és immunvédekezésben, a tápanyag-raktározásban, az információszállításban, a mozgások során a helyes mozgásláncok kialakításában, így közvetetten az ízületek védelmében is – magyarázza Csilla. – Ott van a bőrünk alatt, elképzelhetjük egy harisnyaruhának, amely, ha elmozdul, elcsúszik, az kényelmetlenséget okoz.

Ezt ennél a hálónál még nem vesszük észre, mert a szervezet intelligens és kompenzál egy darabig. Aztán eljön a pillanat, amikor már megjelenik a fájdalom. Mert elmozdultak a fasciák, és nem engedik, hogy például a váll ugyanúgy működjön. De amint visszaigazítjuk a rendszert, a váll felszabadul. Amikor egészséges a rendszer, mint egy laza pulóver, könnyű, akadálymentes mozgást biztosít. Ha viszont valami miatt korlátozott, az előbb-utóbb fájdalom kialakulásához vezet.

Ráadásul olyan fájdalomhoz, amelynek oka nem diagnosztizálható könnyen, hiszen semmilyen képalkotóval (MR, röntgen) nem mutatható ki. A kutatók rájöttek arra, hogy a fasciarendszer tele van idegvégződéssel, a leggazdagabb érzékszervünk, és jól szállítja a fájdalmat. Lehet, hogy a hason van elcsavarodva ez a pólya, mégis a lapockánál okoz fájdalmat. Így ma már, ha valakinek fáj a válla, nem elég a vállal foglalkozni, hanem át kell nézni az egész rendszert.

Az is előfordul, hogy ezek a pályák összefonódnak, összecsavarodnak. Ha valaki sok egyoldalas mozgást végez vagy túl sokat emelgeti és tartja a karját, mint a fodrászok, a testhelyzete miatt összeszövődnek a szövetek. Ilyenkor már megakad a mozgás, nem lesz olyan gördülékeny, egészséges. A felületes fasciák kezelése nagyon kellemes, a mélyebbeké azért már nem annyira, de havonta-kéthavonta kötelezően előírnám mindenkinek, mert nagyon szépen rendbe teszi az embert – folytatja szakértőnk.

Hogyan kezelik, lazítják a fasciát?

A fascia lazítása történhet kézzel, de ma már kapható az erre a célra fejlesztett SMR-henger is. A kezelés után a kötőszövet fellazul, a keringés javul az adott területen, megindulnak az egészséges, normális mozgások, az ízületre nehezedő kompresszió csökken, sőt a helyes ízületi pozíció is helyreáll.

A jó hír az, hogy a hengerrel saját magunkon tudjuk lazítani ezeket a fasciákat, oldani a bennük lévő feszültségeket, korlátozásokat, javítani a keringésüket, felszabadítani az ízületi blokkokat. Sportolóknak meg egyenesen kötelező – mondja Csilla. – Edzés, sporttevékenység előtt mindenképpen ajánlatos azért, hogy szabad, normális ízületi mozgásokkal kezdjék meg a test nagyobb terhelését. Edzést követően pedig a regeneráció segítése miatt fontos. De még mielőtt ráfeküdnénk a hengerre, jó tudni, hogy a hengerezést szakembertől érdemes megtanulni.

Ezek is érdekelhetnek

15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.
Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.

Ajánlataink