Újdonságként jelent meg az egészségmegőrzés piacán a fasciakezelés vagy masszázs. A fascia, más néven izompólya maga a kötőszövet, amely minden szövetet, szervet, izmot behálóz, összeköt, támaszt ad és összetart. Almásy Csilla gerinctréner-gyógytornászt kérdeztük arról, hogyan is működik ez a rendszer, miért kell rá figyelni.

Fasciakezelés

Hogyan fedezték fel a fasciarendszert?

Az ötvenes években egy amerikai terapeuta, Ida Rolf vetette fel, hogy a testünkben létezhetnek bizonyos erővonalak, amelyek összekötik például az egyik lábujjunkat az ellentétes oldali vállal. Létrehozott egy technikát, ezeken az útvonalakon végzett lazításokat, és szép eredményeket ért el – meséli Csilla. Később egy Thomas Myers nevű anatómus bizonyította Ida Rolf elméletének igazságát. Konkrétan, boncolás során felfejtette ezt a szövetet.

Bebizonyította ezeknek az „útvonalaknak” a létezését. Azt mondja, 12 fasciavonal létezik rajtunk. Emellett a pólya körbeveszi, beburkolja a szerveket, izmokat, csontokat, idegeket, ereket. Épsége, normál működése elengedhetetlen, hiszen sokrétű feladata van. Az előbb említett határolás mellett fontos szerepet játszik a mechanikai és immunvédekezésben, a tápanyag-raktározásban, az információszállításban, a mozgások során a helyes mozgásláncok kialakításában, így közvetetten az ízületek védelmében is – magyarázza Csilla. – Ott van a bőrünk alatt, elképzelhetjük egy harisnyaruhának, amely, ha elmozdul, elcsúszik, az kényelmetlenséget okoz.

Ezt ennél a hálónál még nem vesszük észre, mert a szervezet intelligens és kompenzál egy darabig. Aztán eljön a pillanat, amikor már megjelenik a fájdalom. Mert elmozdultak a fasciák, és nem engedik, hogy például a váll ugyanúgy működjön. De amint visszaigazítjuk a rendszert, a váll felszabadul. Amikor egészséges a rendszer, mint egy laza pulóver, könnyű, akadálymentes mozgást biztosít. Ha viszont valami miatt korlátozott, az előbb-utóbb fájdalom kialakulásához vezet.

Ráadásul olyan fájdalomhoz, amelynek oka nem diagnosztizálható könnyen, hiszen semmilyen képalkotóval (MR, röntgen) nem mutatható ki. A kutatók rájöttek arra, hogy a fasciarendszer tele van idegvégződéssel, a leggazdagabb érzékszervünk, és jól szállítja a fájdalmat. Lehet, hogy a hason van elcsavarodva ez a pólya, mégis a lapockánál okoz fájdalmat. Így ma már, ha valakinek fáj a válla, nem elég a vállal foglalkozni, hanem át kell nézni az egész rendszert.

Az is előfordul, hogy ezek a pályák összefonódnak, összecsavarodnak. Ha valaki sok egyoldalas mozgást végez vagy túl sokat emelgeti és tartja a karját, mint a fodrászok, a testhelyzete miatt összeszövődnek a szövetek. Ilyenkor már megakad a mozgás, nem lesz olyan gördülékeny, egészséges. A felületes fasciák kezelése nagyon kellemes, a mélyebbeké azért már nem annyira, de havonta-kéthavonta kötelezően előírnám mindenkinek, mert nagyon szépen rendbe teszi az embert – folytatja szakértőnk.

Hogyan kezelik, lazítják a fasciát?

A fascia lazítása történhet kézzel, de ma már kapható az erre a célra fejlesztett SMR-henger is. A kezelés után a kötőszövet fellazul, a keringés javul az adott területen, megindulnak az egészséges, normális mozgások, az ízületre nehezedő kompresszió csökken, sőt a helyes ízületi pozíció is helyreáll.

A jó hír az, hogy a hengerrel saját magunkon tudjuk lazítani ezeket a fasciákat, oldani a bennük lévő feszültségeket, korlátozásokat, javítani a keringésüket, felszabadítani az ízületi blokkokat. Sportolóknak meg egyenesen kötelező – mondja Csilla. – Edzés, sporttevékenység előtt mindenképpen ajánlatos azért, hogy szabad, normális ízületi mozgásokkal kezdjék meg a test nagyobb terhelését. Edzést követően pedig a regeneráció segítése miatt fontos. De még mielőtt ráfeküdnénk a hengerre, jó tudni, hogy a hengerezést szakembertől érdemes megtanulni.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink