Mit is jelent, hogy valamilyen étel feldolgozott? Azokat az élelmiszereket soroljuk ide, amelyek valamilyen fizikai vagy kémiai eljáráson estek át, mielőtt elfogyasztjuk őket. Így a feldolgozott ételek közé tartoznak a konzervek, a fagyasztott ételek, vagy azok a kevert saláták, amelyeket zacskózás előtt átmostak vagy valamilyen eljárással tartósítottak.
Feldolgozott étel a kolbász meg a hamburgerbe kerülő húspogácsa, az üveges tésztaszósz, és ilyenek a mikrózható vacsorák is. Az első csoportba tartozó ételekkel semmi gond nincs, a másodikban felsorolt ételek fogyasztása viszont hosszú távon egészségtelen. Vagyis attól, hogy valamilyen étel „feldolgozott”, még nem biztos, hogy egészségtelen is. Ezeknek az eljárásoknak – amelyek által az étel a feldolgozott kategóriába kerül – több hasznuk is van: például növelik a fogyaszthatóság idejét, vagyis tartóssá teszik az élelmiszert, és így teszik emberi fogyasztásra alkalmassá (gondoljunk például a tej pasztörizálására). Nem ritka, hogy valamilyen hozzáadott tápanyag miatt lesz az adott étel még egészségesebb. Persze találni bőven érveket a feldolgozott ételek ellen is: sokszor tele vannak színezékkel, cukorral, fölösleges sóval.
További érv ellenük, hogy a sokféle hozzávaló minősége nehezen megismerhető. Most azokat a feldolgozott élelmiszereket vesszük sorra, amelyektől nem kell tartanunk, és a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásunk részei lehetnek.
KONZERV BAB
Egyszerű és gyors megoldás a fogyasztása, ha nincs időnk főzőcskézni. A konzervben található bab azonnal fogyasztható, hiszen előfőzött, fehérjetartalma pedig még így is magas, tehát kiváló választás, ha nem eszünk húst. Keverjük el barna rizzsel, quinoával, zöldségekkel, vagy ízesítsünk vele csirkét. Válasszunk ízesítetlen babot, a különböző szószokkal elkevert babhoz sokféle ízfokozót, cukrot, sót adnak, amelyek fölöslegesek.
JOGHURT
Fehérjében gazdag, jótékony hatással van az emésztésünkre. Kár lenne hanyagolni, de a számos joghurt közül a natúr görög joghurtot részesítsük előnyben. Ha mindenképpen ízesített falatokra vágyunk, dobjuk fel pár fagyasztott vagy friss gyümölccsel, házi lekvárral, zabbal.
HUMMUSZ
Az igazán tudatosak saját maguk készítik a hummuszt, de az sem baj, ha erre nincs időnk és boltban vásároljuk a csicseriborsóból készült krémet. Sőt nagyon is egészséges választás: remek mártogató nyers zöldségekhez, de az unalmasabb szendvicseket is feldobja.
FAGYASZTOTT ZÖLDSÉGEK ÉS GYÜMÖLCSÖK
Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy a fagyasztott gyümölcsben vagy zöldségben kevesebb a tápanyag, mint a frissen szedettben. Ugyanolyan egészségesek, ráadásul egész évben elérhetők. További előnyük, hogy kevésbé pazarlunk, ha fagyasztott formában használjuk fel az alapanyagot, hiszen nem kell félnünk, hogy a maradék gyümölcs vagy zöldség megromlik – annyit használunk, amennyire szükségünk van, a többi mehet vissza a fagyasztóba.
Ráadásul: pillanatok alatt készételt varázsolhatunk belőlük, akár köretet készítünk, akár a smoothie-t szeretnénk feldobni velük.
MOGYORÓVAJ ÉS ZACSKÓZOTT MAGFÉLÉK
Ahogyan a konzerv babból, ezekből a rágcsálnivalókból is érdemes a natúr verziót választani. A „felturbózott”, ízesített mogyoróvaj sok cukrot tartalmaz, míg a fűszerezett magfélékben a só és az ízfokozók vannak túlsúlyban. Így pedig nem egészségesebbek, mint egy zacskó csipsz.
TELJES KIŐRLÉSŰ TÉSZTA
Szintén a gyorsaság az előnye: 15-20 perc alatt megfő. Míg készül a köret, összedobhatunk egy könnyű vacsorát: pirítsunk le kevés kókuszzsíron egy csirkemellet, néhány zöldséget, majd keverjük el a kész tésztával. Szintén jó megoldás, ha előfőzött barna rizst választunk, így nem kell sokat várni, mire fogyasztható állapotúra fő a köret.