A heveny húgyúti fertőzés kialakulásának okai
A vizelet kiválasztása és elvezetése a szervezeten belül zárt rendszerben történik, tehát egészséges emberben a vizelet steril, azaz a benne lévő kórokozó csírák száma elenyésző. A hólyaghurut (cisztitisz) a húgyhólyag szöveteinek gyulladásos állapota, mely az esetek többségében valamely kórokozó (többnyire baktérium) felszaporodásából származik.
Tünetek és diagnózis
A vezető tünet a gyakori vizeletürítés, melyhez görcsös inger társul, az ürített vizelet mennyisége kevés. Az állapot sokszor nehezen tolerálható, a beteg türelmetlen, közérzete rossz. Ha láz is társul hozzá, akkor valószínű, hogy a felsőbb húgyutak is érintettek, és a gyulladás fölfelé terjed a vese irányába. Ekkor, valamint a nagyon gyakran (évente 3x vagy többször) ismétlődő esetekben gyors és hatékony beavatkozás szükséges, mert a folytonosan ismétlődő gyulladások miatt a vese szövetei hegesedhetnek, hosszabb idő után veseelégtelenség léphet fel. A diagnózist elsősorban a tünetek alapján, illetve laboratóriumi vizsgálattal, a vizeletben ürülő genny és fehérje, illetve az üledékben lévő baktériumok, fehérvérsejtek, ritkábban vörösvértestek kimutatása alapján lehet felállítani.
A testi folyamat lelki háttere
A betegség szimbolikáját tekintve a következő üzenetet hordozza: a túlhaladott érzések, a háttérbe szorított lelki dolgok túlcsordulnak, a „lelki szennyvíztől” való megszabadulás már égető szükségletté vált, ennek ellenére a teher elengedése fájdalmas, nem megfelelő. A feladat: megérteni és megtanulni a „lelki szemét”, elavult, túlhaladott érzések elengedésének szükségességét, megtalálni a megtartás–elengedés egyensúlyát, felismerni, hogy minek az elengedése lehet ennyire fájdalmas számunkra. Észrevenni a sürgetően szükséges dolgokat életünkben. Ebben segíthet a kineziológia.
A kezelés lehetőségei
Lehetőség szerint a nem gyógyszeres, alternatív kezelési módszereket részesítsük előnyben. Lázas állapot, rossz közérzet esetén azonban vesegyulladás is fenyeget, ezért időnyerés céljából azonnali antibiotikus terápiát alkalmazunk. Ez utóbbi szempontjából leginkább Sürgető panaszokkal igen, de lázzal, rossz közérzettel nem járó állapot esetén általános, rövid hatású egy dózisban kiszerelt) készítmény hozhat gyors enyhülést addig is, míg a szervezet öngyógyító erői helyreállítják az egészséges állapotot. Az antibiotikum kiválasztása és rendelése orvosi feladat. Elhúzódó esetekben a hónapokig-évekig tartó antibiotikum-terápia nagy terhet ró a szervezetre. Speciális készítményekkel fokozhatjuk a helyi immunitást (Urovaxom), ami növeli a védekező erőt, így a fertőzésre való fogékonyság csökken. Enyhébb esetekben nagyon kedvező lehet a gyógynövények alkalmazása, akár ülőfürdő (pl. kamilla-főzet), akár tea-kúra formájában (pl. zsurlótea, kukorica-bajuszból készült tea, papsajt), de már önmagában a fokozott folyadékbevitel) akár tea, akár egyszerűen víz formájában előnyösen hat a baktériumok „felhígítására”, gyorsabb eltávozására. Az ájurvédikus szerek közül a baktérium-ellenes hatással is rendelkező Triphala tabletta belsőleg, míg por formájának főzete öblítőként, ülőfürdőbe javasolt.