Elterjedt tévhit, hogy a „felfázás” oka a hideg, a hideg kövön való üldögélés. Szakértőnk elmagyarázza, mi áll igazából a húgyúti fertőzés kialakulásának hátterében.

Felfázás: valójában nem függ össze közvetlenül a hideggel, sőt!

Mi vezet a problémához?

A húgyúti fertőzést – ahogy a köznyelvben hívják: felfázás – a hólyagba bejutott kórokozók okozzák.

– A nők nagy része élete során legalább egyszer átesik az ún. „felfázáson”, ami valójában nem függ össze közvetlenül a hideggel – mondja Dr. Rákász István, az Urulógiai Központ urulógusa. – A meleg éppúgy hozzájárulhat a kialakulásához, hiszen például a fürdők meleg vizében remek életkörülményeket találnak a különféle kórokozók, de a nem kielégítő személyes higiéné szintén hajlamosító tényező. Problémát jelentenek a különböző eredetű nőgyógyászati, kismedencei gyulladások, továbbá a hormonális változások (például fogamzásgátló szedése miatt, illetve a menopauza időszakában). Mindkét nem esetében növeli a kockázatot a gyakori partnerváltás, valamint az alkalmi szexuális kapcsolat óvszerhasználat nélkül. Komoly rizikófaktornak számít a folyamatos stressz is, sokaknál a feszültségekkel teli időszakokban rendszeresen kiújulnak a tünetek, ez a betegség ugyanis kifejezetten hajlamos a kiújulásra!

 

A felfázás, vagyis a húgyúti fertőzés tünetei

– Az érintettek elsősorban állandó, görcsös vizelési ingerről panaszkodnak, vizelet azonban gyakran nem ürül, vagy csak pár csepp távozik, erős, égető fájdalom kíséretében – sorolja szakértőnk a szimptómákat. – Ha a húgyúti fertőzés nemcsak a hólyagtájra korlátozódik, hanem felszálló gyulladásként a vesét is érinti, úgy láz és nagy fokú elesettség súlyosbítja a helyzetet.

 

Mi segíthet?

– A gyakori antibiotikumhasználat következtében könnyen kialakulhat rezisztencia, a baktériumok ellenállóvá válnak, és egyszerűen nem reagálnak az adott gyógyszerre. Ezért csak orvosi utasításra szedjünk ilyen készítményeket, és szigorúan tartsuk be az előírásokat! – hangsúlyozza Dr. Rákász István.

A legfontosabb a bő folyadékfogyasztás, ugyanis ha hígul a vizelet, csökken a baktériumkoncentráció. A vízen kívül jó hatású lehet a medveszőlőlevél-, csalán- és cickafarkfűtea, a tőzegáfonyalé, valamint a C-vitamin.

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.

Ajánlataink