A gyógyító
Kevés olyan élelmiszer van, melynek felülmúlhatatlan élvezeti értéke mellett nem káros mellékhatásai vannak, hanem legendásan egészséges. A méz sokféle vegyületet tartalmaz. Egyszerű és összetett cukrokat, enzimeket, fehérjéket, savakat, ásványi anyagokat és vitaminokat. Antibakteriális hatása mellett kiváló roborálószer is. Segíti az anyagcsere-folyamatokat és a méregtelenítést. Gyógyító hatással van a felső légúti panaszokra, a tüdő, a szív, a gyomor és a belek, a máj, a vese, az idegrendszer, a bőr megbetegedéseire, kedélybetegségre, sőt a legújabb klinikai eredmények szerint sugárártalomra is. Hasznos lehet terhességi vészes hányás esetén is. Régi tapasztalat, hogy akár nyílt sebre is kenhető fertőtlenítőszerként. Fogyasztása nem árt a fogaknak: magas cukortartalma önmagában megakadályozza a patogén mikroorganizmusok szaporodását, sőt el is pusztítja őket. Az ok összetett, de két alapvető elemét már felismerték ennek a tulajdonságnak. A mézbe kerülő mikrobák testének víztartalma jóval nagyobb, mint a mézé. Így az egyszerű szervezeteket már maga az ozmotikus koncentrációkülönbség is elpusztítja. Emellett a méz savas, 3,6– 4,5 közötti PH-ja sem kedvez a kórokozóknak.
A méz mint afrodiziákum
Az ókori Rómában általános erősítő- és potencianövelő szerként tartották számon, Indiában gyakran külsőleg, masszírozáshoz alkalmazták, elsősorban a nemi szerveken, hogy serkentse a vérkeringést. Nemcsak a férfiakra van hatással, régen szokássá vált, hogy esküvőjük után a fiatalasszonyok egy héten át mézsört ittak. Talán ez az eredete a mézeshetek kifejezésnek is. A mézben megtalálható kis mennyiségben az aszparaginsav és az E-vitamin, sőt van benne ösztrogén is, mely elősegíti a női mirigyek működését. A méz már eddig is megismert serkentő tulajdonságai minden szervre hatnak, így a nemi szervekre is. A benne cukrok formájában felhalmozott rengeteg energia könnyen felszívódik a véráramba, és gyorsan eljut azokhoz a sejtekhez, melyeknek éppen energiára van szükségük. A fel nem használt cukrokat az izmok glikogén formájában raktározzák, a glükózból és a glikogénből a sejtek oxigén nélkül is képesek energiát nyerni.
Ínyencek csemegéje
A méz mint táplálék is különleges. Egyszerre növényi és állati eredetű élelmiszer, és sokáig az emberiség egyetlen édesítőszere volt. Ismerünk vegyes virágmézet, fajta- (monoflór méz) és krémmézeket. Vannak kristályosodásra hajlamos (pl. a keresztes virágúak: repce, napraforgó, mustár, gyümölcsvirág) és kevésbé hajlamos (pl. a pillangós virágúak: édesharmat, erdei, akác, lóhere, somkóró, vaddohány, narancs, eukaliptusz) mézek. Az előbbiekben a szőlőcukor (glükóz) van túlsúlyban, míg az utóbbiakban a gyümölcscukor (fruktóz). A méz víztartalma 15-20% közötti. légmentesen lezárva szinte korlátlan a szavatossága. Legfontosabb aminosava a prolin, mely a méz aromájának egyik alkotóeleme. Ezenkívül több mint százféle aromaanyagot tartalmaz. Az enzimek mindegyike a méhek mirigyeiből kerül a mézbe, és ezek rendkívül érzékenyek a hőmérséklet-változásra. A bolti mézek hőkezeltek a könnyebb szűrés és töltés miatt, így viszont hasznos enzimtartalmuk töredéke a termelői mézének.