1. Az étcsokoládé tápláló
Az igazán jó minőségű, magas kakaótartalmú csokoládé valóban tápláló, rostban és ásványi anyagokban gazdag. 100 gramm 70–85 százalék kakaót tartalmazó csokoládé 11 gramm rostot, az ajánlott napi mennyiségű vas 67, a magnézium 58, a réz 89, a mangán 98 százalékát tartalmazza. Ezenkívül értékes kálium-, foszfor-, cink- és szelénforrás. A kakaó hasznos ómega 3 és ómega 6 zsírsavat tartalmaz.
2. Az étcsokoládé természetes forrása az antioxidánsoknak
A nyers, feldolgozatlan kakaóbab ORAC-értéke igen magas. Ez az érték az adott élelmiszer szabad gyök fogó-elnyelő képességét jelöli. Minél magasabb az ORAC-érték, annál erősebb szabadgyök-fogó az adott gyümölcs, növény, vitamin, ásványi anyag. A kakaóbab mintegy 8–13 százalékát a növényi hatóanyagok egyik természetes sejtvédő csoportját alkotó polifenolok teszik ki. A kakaó polifenoljai a növényi vegyületeknek a flavonoidokkal közös csoportjába tartoznak. Hasonló szerkezetű színanyagok találhatók a kakaó mellett a vörösborban, a piros bogyós gyümölcsökben és a kávéban is.
3. Az étcsokoládé csökkenti a vérnyomást
Már napi 100 gramm étcsokoládé csökkenti a vérnyomást úgy, hogy kisebb lesz a szívinfarktus vagy a szélütés kialakulásának kockázata. A kakaóban található vegyületek, az antioxidáns hatású flavanolok magas vérnyomásra gyakorolt jótékony hatása már régóta ismert. Korábban úgy gondolták, hogy a kívánt hatás eléréséhez nagy mennyiségben kell kakaót fogyasztani, de mostanra a Kölni Egyetemi Kórház kutatói bebizonyították, hogy az étcsokoládé már kis mennyiségben is képes csökkenteni a vérnyomást.
4. Az étcsokoládé csökkenti a koleszterinszintet
A magas kakaótartalmú csokoládé segít helyreállítani az artériák falának rugalmasságát, továbbá megakadályozza, hogy az érfalon különböző anyagok tudjanak letapadni, így gátolja az érelmeszesedés folyamatát.
5. Véd a szív- és érrendszeri betegségek ellen
Egy finn tanulmányban 26-féle flavonoid típusú antioxidáns tápanyag szívre gyakorolt hatását vizsgálták. A flavonoidok megtalálhatók bizonyos gyümölcsökben és zöldségekben, a teában, a kávéban, a vörösborban és a kakaóban. Alcsoportjai a flavonolok, a flavonok, a flaván-3-ol és az antocianidinek. A kutatók arra keresték a választ, hogy a flavonoidfogyasztás hogyan befolyásolja a szív állapotát, és ehhez a koszorúér átmérőjét vették alapul. A szív állapotát befolyásoló egyéb tényezőket (pl. testzsír, dohányzás, alkohol, étrendi zsírok és vitaminok fogyasztása) is figyelembe véve azt találták, hogy tendenciájában azoknál a legrosszabb a carotis artéria értéke, következésképp a szívbetegség kockázata, akik a legkevesebb flavonoidot fogyasztják.
6 Az étcsokoládé bőrvédő, bőrszépítő hatású
Az étcsokoládé nagy mennyiségben tartalmaz olyan antioxidáns anyagokat, mint az epikatehin és a katehin, melyek fokozzák a bőr természetes védelmét, például a káros UV-sugarakkal szemben. Azoknak a kísérletben szereplő nőknek, akik 326 mg magas flavanoltartalmú csokoládét fogyasztottak naponta, 12 héten át, nagymértékben csökkent az UV-fénnyel kapcsolatos érzékenységük. Ráadásul a bőrük selymesebb, hidratáltabb lett, mint azoknak, akik csupán 27 mg csokoládét fogyasztottak. Természetesen a csokoládé önmagában nem jelent elég védelmet a napsugarak ellen, de kiegészítőként támogathatja a bőr védelmét.
7. Az étcsokoládé javítja az agyműködést
Az orvostudomány szerint a csokoládéban található teofillinnek bizonyítottan agyserkentő hatása van mind fizikai, mind szellemi tevékenységek esetén. Fogyasztásával jelentősen javíthatók a kognitív funkciók.