A TERHESSÉGI ÉS SZÜLÉS UTÁNI DEPRESSZIÓT ELŐSEGÍTŐ TÉNYEZŐK:

Gyógyító mozgás

  • Túlzott testsúlygyarapodás
  • Koraszülés
  • Az átlagnál kisebb súlyú, méretű magzat
  • Szoptatással kapcsolatos problémák

 

Hatások

 Érdekes, de nem meglepő, hogy a terhesség ideje alatt depressziós, nem kiegyensúlyozott, akár szorongó kismamák gyermekeinél már születéskor és később, serdülőkorban is magasabb kortizolszintet mutattak ki. A kortizol hormon létfontosságú a stresszhelyzetekben, a mellékvese termeli. Más néven antistresszhormon, a szervezet válasza az őt ért stresszállapotra.

A depressziós mamák babáinál a kognitív képességek kevésbé fejlődnek. Gyengébb teljesítményt figyeltek meg például a számolásban, emlékezőképességben. Sajnos egyértelműen nagyobb százalékban fordult elő közöttük mentális megbetegedés is.

A várandósság ideje alatti fáradtság növelheti az álmatlanság előfordulását, a császármetszés esélyét.

Mikor és mennyi mozgás?

Érdemes már a babatervezéskor elkezdeni a rendszeres edzéseket, és folytatni, amíg kellemes felüdülést nyújt. Továbbá, szülés után is kapjon helyet a testmozgás a testi-lelki egyensúly fenntartása érdekében. A nemzetközi ajánlások alapján heti 150 perc közepes-könnyű intenzitású kardiomozgás mindenképp javasolt, kiegészítve 2 × 20 perc súlyzós-erősítő edzéssel. Ez az időtartam egyéni, fittségi állapottól függően növekedhet vagy csökkenhet. Normális szülés után akár 4-6 héttel szépen, fokozatosan elkezdhet a kismama könnyedén mozogni. Többféle biztonságos gyakorlat végezhető, edző felügyelete mellett pedig a helyes végrehajtás pluszbiztonságot és magabiztosságot ad. Fontos, hogy minden várandós vagy már megszült kismama mindennapjainak része legyen a testmozgás – így a baba és a mama is kiegyensúlyozott, egészséges életet élhet.

Ezek is érdekelhetnek

Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz
Három vadiúj diéta, ami 2025-ben segít végre lefogyni
Fedezd fel a 2025-ös év legújabb diétáit! Innovatív megközelítések, amelyek az egészségedet és életmódodat is forradalmasítják. Ismerd meg a jövő trendjeit és jövőre könnyebb lesz megszabadulni a feleslegtől!
A mai kor új „betegsége” – szexuális anorexia
Most nincs kedvem hozzá! De már hónapok, esetleg évek óta? Van, hogy a vágy hiányát nem a fejfájás, a stressz vagy a fáradtság okozza, hanem valami más, ami ráadásul mindenféle fizikai ok nélkül jelentkezik.
5 alakkímélő desszert karácsonyra
Az ünnepi fogások koronája a desszert, amit akkor sem érdemes elfelejteni, ha éppen diétázunk.
Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!
A legjobb 5 gyógytea, ami csökkenti a koleszterint
A magas koleszterinszint növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de a természetes megoldások, mint a gyógyteák, hatékonyan támogathatják az egészséges szint elérését. Ismerd meg az öt leghatékonyabb gyógyteát, amelyek segíthetnek ebben!
Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!

Ajánlataink