A növények gyógyító erejét már hosszú ideje használja az emberiség. Arról, hogy a természetes gyógymódok mennyire hatékonyak, és van-e értelme összehasonlítani az eredményességüket, gyógyító erejüket a nyugati orvoslással, lehet vitatkozni. Nekünk nem célunk senkit meggyőzni, csupán bemutatunk néhány olyan növényt, amelyet érdemes használni az egészség megőrzése érdekében.

Gyógyító növények

Fahéj

Mire ajánljuk? Vércukorszint csökkentésére. Valószínű, hogy a fahéj – kis mennyiségben fogyasztva – képes serkenteni a glükóz glikogén formában történő tárolását. Patkányokon végzett kísérletben a fahéj megnövelte az IRS–1 faktor mennyiségét, amely az izomszövetek glükózfelvételét növeli. Kutatások szerint a fahéj erősíti azt a szállító mechanizmust, amely a glükózt a véráramból a szövetekbe juttatja.

Mire jó még?
Serkenti az emésztést, erősíti az immunrendszert. Gyorsítja az anyagcserét, így diétában a fogyasztása kifejezetten ajánlott. Az összkoleszterin és az LDL (vagyis a „rossz”) koleszterin szintjére gyakorolt hatása is kedvező.

Tipp: Nagy mennyiségben nem ajánlott, de naponta 1-2 kávéskanálnyi fűszerrel bátran ízesítheti az ételeit.

Kurkuma

Mire ajánljuk? Ízületi gyulladásra. A kurkumában található kurkumin képes blokkolni a gyulladási folyamatokat azáltal, hogy gátolja azon fehérjék termelődését, melyek a gyulladást, fájdalmat okozzák. Eddig már több mint 700 génről bizonyosodott be, hogy a kurkumin képes jó irányba befolyásolni azokat, és így gátat vetni a gyulladásos folyamatok kialakulásáért leginkább felelős COX2 és az 5-LOX enzimek előállításának.

Mire jó még? Klinikai vizsgálatok szerint erős antioxidánsként a kurkumin megvédi a sejteket a rákkeltő hatású szabad gyököktől. Többféle biológiai folyamatra hatva megakadályozza a ráksejtek fejlődését és továbbterjedését, segít a szervezetnek a már mutálódott rákos sejtek elpusztításában. Májerősítő, regeneráló hatású, vírus- és baktériumölő, sikerrel alkalmazzák az Alzheimerkór kezelésében, segít megakadályozni az érelmeszesedést.

Tipp: Használjon bátran kurkumát az ételek ízesítésére. Ha szükséges, szedjen kurkuminkivonatot.

Rozmaring

Mire ajánljuk? A sütéskor keletkező rákkeltő hatású vegyületek felszabadulásának csökkentésére. Kansasi kutatók olyan erős antioxidánsokat fedeztek fel a rozmaringban, melyek blokkolják a hússütés közben keletkező rákkeltő anyagokat. Ha ugyanis magas hőfokon sütjük a húst, ún. heterociklikus aminok – HCA-vegyületek – szabadulnak fel, amelyek rákkeltő hatásúak. A rozmaringban található rozmaringsav, illetve carnosol és carnosic savak blokkolják a HCA vegyületeket, és hő hatására sem pusztulnak el. Ezek az antioxidáns anyagok segítenek megkötni a rákos sejtek kialakulásáért felelős oxidált sejteket.

Mire jó még? Serkenti az agyműködést, javítja a memóriát. Antibakteriális hatású, erős gyulladáscsökkentő. Javítja az emésztést, étvágygerjesztő, epe- és vizelethajtó hatású.

Tipp: Húsok pácolásánál mindig használjon rozmaringot.

Gyömbér

Mire ajánljuk? Hányinger csillapítására. A gyömbérben található illóolajok és vegyületek, mint a gingerol és shogaol segítenek megszüntetni a kínzó hányingert, émelygést terhességben, mozgásszervi betegségben szenvedőknél, kemoterápia után. Ezek a csípős anyagok ugyanis csillapítóan hatnak a központi idegrendszerre, serkentik a nyálelválasztást, valamint a gyomor- és epeváladék kiválasztását.

Mire jó még? Csökkenti a vérnyomást, gyulladáscsökkentő, csillapítja az ízületi fájdalmat és csökkenti a rák kialakulásának kockázatát.

Tipp: Utazáskor jelentkező hányinger ellen célszerű legalább 30 perccel az indulás előtt elkortyolni egy csésze gyömbérteát.

Ezek is érdekelhetnek

Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz
Három vadiúj diéta, ami 2025-ben segít végre lefogyni
Fedezd fel a 2025-ös év legújabb diétáit! Innovatív megközelítések, amelyek az egészségedet és életmódodat is forradalmasítják. Ismerd meg a jövő trendjeit és jövőre könnyebb lesz megszabadulni a feleslegtől!
A mai kor új „betegsége” – szexuális anorexia
Most nincs kedvem hozzá! De már hónapok, esetleg évek óta? Van, hogy a vágy hiányát nem a fejfájás, a stressz vagy a fáradtság okozza, hanem valami más, ami ráadásul mindenféle fizikai ok nélkül jelentkezik.
5 alakkímélő desszert karácsonyra
Az ünnepi fogások koronája a desszert, amit akkor sem érdemes elfelejteni, ha éppen diétázunk.
Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!
A legjobb 5 gyógytea, ami csökkenti a koleszterint
A magas koleszterinszint növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de a természetes megoldások, mint a gyógyteák, hatékonyan támogathatják az egészséges szint elérését. Ismerd meg az öt leghatékonyabb gyógyteát, amelyek segíthetnek ebben!
Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!

Ajánlataink