A növények gyógyító erejét már hosszú ideje használja az emberiség. Arról, hogy a természetes gyógymódok mennyire hatékonyak, és van-e értelme összehasonlítani az eredményességüket, gyógyító erejüket a nyugati orvoslással, lehet vitatkozni. Nekünk nem célunk senkit meggyőzni, csupán bemutatunk néhány olyan növényt, amelyet érdemes használni az egészség megőrzése érdekében.

Gyógyító növények

Fahéj

Mire ajánljuk? Vércukorszint csökkentésére. Valószínű, hogy a fahéj – kis mennyiségben fogyasztva – képes serkenteni a glükóz glikogén formában történő tárolását. Patkányokon végzett kísérletben a fahéj megnövelte az IRS–1 faktor mennyiségét, amely az izomszövetek glükózfelvételét növeli. Kutatások szerint a fahéj erősíti azt a szállító mechanizmust, amely a glükózt a véráramból a szövetekbe juttatja.

Mire jó még?
Serkenti az emésztést, erősíti az immunrendszert. Gyorsítja az anyagcserét, így diétában a fogyasztása kifejezetten ajánlott. Az összkoleszterin és az LDL (vagyis a „rossz”) koleszterin szintjére gyakorolt hatása is kedvező.

Tipp: Nagy mennyiségben nem ajánlott, de naponta 1-2 kávéskanálnyi fűszerrel bátran ízesítheti az ételeit.

Kurkuma

Mire ajánljuk? Ízületi gyulladásra. A kurkumában található kurkumin képes blokkolni a gyulladási folyamatokat azáltal, hogy gátolja azon fehérjék termelődését, melyek a gyulladást, fájdalmat okozzák. Eddig már több mint 700 génről bizonyosodott be, hogy a kurkumin képes jó irányba befolyásolni azokat, és így gátat vetni a gyulladásos folyamatok kialakulásáért leginkább felelős COX2 és az 5-LOX enzimek előállításának.

Mire jó még? Klinikai vizsgálatok szerint erős antioxidánsként a kurkumin megvédi a sejteket a rákkeltő hatású szabad gyököktől. Többféle biológiai folyamatra hatva megakadályozza a ráksejtek fejlődését és továbbterjedését, segít a szervezetnek a már mutálódott rákos sejtek elpusztításában. Májerősítő, regeneráló hatású, vírus- és baktériumölő, sikerrel alkalmazzák az Alzheimerkór kezelésében, segít megakadályozni az érelmeszesedést.

Tipp: Használjon bátran kurkumát az ételek ízesítésére. Ha szükséges, szedjen kurkuminkivonatot.

Rozmaring

Mire ajánljuk? A sütéskor keletkező rákkeltő hatású vegyületek felszabadulásának csökkentésére. Kansasi kutatók olyan erős antioxidánsokat fedeztek fel a rozmaringban, melyek blokkolják a hússütés közben keletkező rákkeltő anyagokat. Ha ugyanis magas hőfokon sütjük a húst, ún. heterociklikus aminok – HCA-vegyületek – szabadulnak fel, amelyek rákkeltő hatásúak. A rozmaringban található rozmaringsav, illetve carnosol és carnosic savak blokkolják a HCA vegyületeket, és hő hatására sem pusztulnak el. Ezek az antioxidáns anyagok segítenek megkötni a rákos sejtek kialakulásáért felelős oxidált sejteket.

Mire jó még? Serkenti az agyműködést, javítja a memóriát. Antibakteriális hatású, erős gyulladáscsökkentő. Javítja az emésztést, étvágygerjesztő, epe- és vizelethajtó hatású.

Tipp: Húsok pácolásánál mindig használjon rozmaringot.

Gyömbér

Mire ajánljuk? Hányinger csillapítására. A gyömbérben található illóolajok és vegyületek, mint a gingerol és shogaol segítenek megszüntetni a kínzó hányingert, émelygést terhességben, mozgásszervi betegségben szenvedőknél, kemoterápia után. Ezek a csípős anyagok ugyanis csillapítóan hatnak a központi idegrendszerre, serkentik a nyálelválasztást, valamint a gyomor- és epeváladék kiválasztását.

Mire jó még? Csökkenti a vérnyomást, gyulladáscsökkentő, csillapítja az ízületi fájdalmat és csökkenti a rák kialakulásának kockázatát.

Tipp: Utazáskor jelentkező hányinger ellen célszerű legalább 30 perccel az indulás előtt elkortyolni egy csésze gyömbérteát.

Ezek is érdekelhetnek

Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!

Ajánlataink