A növények gyógyító erejét már hosszú ideje használja az emberiség. Arról, hogy a természetes gyógymódok mennyire hatékonyak, és van-e értelme összehasonlítani az eredményességüket, gyógyító erejüket a nyugati orvoslással, lehet vitatkozni. Nekünk nem célunk senkit meggyőzni, csupán bemutatunk néhány olyan növényt, amelyet érdemes használni az egészség megőrzése érdekében.

Gyógyító növények

Fahéj

Mire ajánljuk? Vércukorszint csökkentésére. Valószínű, hogy a fahéj – kis mennyiségben fogyasztva – képes serkenteni a glükóz glikogén formában történő tárolását. Patkányokon végzett kísérletben a fahéj megnövelte az IRS–1 faktor mennyiségét, amely az izomszövetek glükózfelvételét növeli. Kutatások szerint a fahéj erősíti azt a szállító mechanizmust, amely a glükózt a véráramból a szövetekbe juttatja.

Mire jó még?
Serkenti az emésztést, erősíti az immunrendszert. Gyorsítja az anyagcserét, így diétában a fogyasztása kifejezetten ajánlott. Az összkoleszterin és az LDL (vagyis a „rossz”) koleszterin szintjére gyakorolt hatása is kedvező.

Tipp: Nagy mennyiségben nem ajánlott, de naponta 1-2 kávéskanálnyi fűszerrel bátran ízesítheti az ételeit.

Kurkuma

Mire ajánljuk? Ízületi gyulladásra. A kurkumában található kurkumin képes blokkolni a gyulladási folyamatokat azáltal, hogy gátolja azon fehérjék termelődését, melyek a gyulladást, fájdalmat okozzák. Eddig már több mint 700 génről bizonyosodott be, hogy a kurkumin képes jó irányba befolyásolni azokat, és így gátat vetni a gyulladásos folyamatok kialakulásáért leginkább felelős COX2 és az 5-LOX enzimek előállításának.

Mire jó még? Klinikai vizsgálatok szerint erős antioxidánsként a kurkumin megvédi a sejteket a rákkeltő hatású szabad gyököktől. Többféle biológiai folyamatra hatva megakadályozza a ráksejtek fejlődését és továbbterjedését, segít a szervezetnek a már mutálódott rákos sejtek elpusztításában. Májerősítő, regeneráló hatású, vírus- és baktériumölő, sikerrel alkalmazzák az Alzheimerkór kezelésében, segít megakadályozni az érelmeszesedést.

Tipp: Használjon bátran kurkumát az ételek ízesítésére. Ha szükséges, szedjen kurkuminkivonatot.

Rozmaring

Mire ajánljuk? A sütéskor keletkező rákkeltő hatású vegyületek felszabadulásának csökkentésére. Kansasi kutatók olyan erős antioxidánsokat fedeztek fel a rozmaringban, melyek blokkolják a hússütés közben keletkező rákkeltő anyagokat. Ha ugyanis magas hőfokon sütjük a húst, ún. heterociklikus aminok – HCA-vegyületek – szabadulnak fel, amelyek rákkeltő hatásúak. A rozmaringban található rozmaringsav, illetve carnosol és carnosic savak blokkolják a HCA vegyületeket, és hő hatására sem pusztulnak el. Ezek az antioxidáns anyagok segítenek megkötni a rákos sejtek kialakulásáért felelős oxidált sejteket.

Mire jó még? Serkenti az agyműködést, javítja a memóriát. Antibakteriális hatású, erős gyulladáscsökkentő. Javítja az emésztést, étvágygerjesztő, epe- és vizelethajtó hatású.

Tipp: Húsok pácolásánál mindig használjon rozmaringot.

Gyömbér

Mire ajánljuk? Hányinger csillapítására. A gyömbérben található illóolajok és vegyületek, mint a gingerol és shogaol segítenek megszüntetni a kínzó hányingert, émelygést terhességben, mozgásszervi betegségben szenvedőknél, kemoterápia után. Ezek a csípős anyagok ugyanis csillapítóan hatnak a központi idegrendszerre, serkentik a nyálelválasztást, valamint a gyomor- és epeváladék kiválasztását.

Mire jó még? Csökkenti a vérnyomást, gyulladáscsökkentő, csillapítja az ízületi fájdalmat és csökkenti a rák kialakulásának kockázatát.

Tipp: Utazáskor jelentkező hányinger ellen célszerű legalább 30 perccel az indulás előtt elkortyolni egy csésze gyömbérteát.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink