A gyömbér egy igazi különlegesség, ízesíthetjük vele bátran az ételeinket, főzhetünk belőle teát, rágcsálhatjuk nyersen, vagy kandírozott formában, akár édesség helyett. Szinte mindenki fogyaszthatja, ám a szívgyógyszert szedők és a magas vérnyomással élők, valamint a babát várók jó, ha óvatosak vele – mielőtt nagyobb mennyiségben kezdenék alkalmazni, jobb, ha kikérik az orvos tanácsát. De vajon mi mindenben segíti a szervezetet ez az intenzív ízű növény?
Javítja az emésztést
A felkavarodott gyomornak kifejezetten jót tesz egy gyömbéres étel, egy pici kandírozott gyömbér vagy egy csésze gyömbértea. A puffadást és a hasmenést is képes megszüntetni. A gyomorrontás tüneteit is enyhíti. Nyersen elrágcsálni persze nem könnyű, hiszen az íze intenzív, csípős, de egy pici kandírozott gyömbér desszert helyett is megteszi. A gyomorégéssel küzdők pedig naponta többször is kortyolgathatnak gyömbérteát.
A gyömbér az immunrendszer segítője
A gyömbér rendszeres fogyasztása támogatja az immunrendszer működését, így az őszi-téli időszakban is kevésbé kell tartanunk a meghűléses betegségektől. Melegítő, izzasztó hatása miatt a gyógyulást is felgyorsítja, ha mégis elkapunk valamilyen felső légúti betegséget. Méregtelenítő hatást is tulajdonítanak neki, így akkor is érdemes rendszeresen fogyasztani, ha a szervezetünkben felhalmozódott méreganyagoktól szeretnénk megszabadulni. Csípős aromája a légutak tisztítására is alkalmas, így amikor náthásak vagyunk, inhalálhatunk is a forró vízben feloldott teáskanálnyi őrölt vagy kávéskanálnyi reszelt gyömbérrel. Ez a torokfájásra és a köhögésre is remek háziszer lehet. A megfázásra jó hatású a forró, mézes gyömbértea is.
A gyömbér hatékony a fájdalmak ellen
A gyömbér erős természetes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. A gyömbértea hatékony háziszer menstruációs fájdalmakra és migrénre. Az ízületi problémákkal együtt járó fájdalmas tüneteket is képes csökkenteni. Amellett, hogy teaként fogyasztjuk, ilyenkor a fürdővízhez is adhatunk gyömbér illóolajat. Mielőtt a fürdővízbe tennénk az illóolajat, először egy kanál mézbe keverjük bele, vagy egy kiskanál sóra csepegtessük rá, hogy képes legyen feloldódni a vízben. Ha ugyanis olajos cseppként megáll a víz felszínén, irritációt okozhat a bőrünkön.
A szíverősítő gyömbér
Bár a szívgyógyszert szedőknek mindig meg kell beszélniük az orvosukkal, milyen mennyiségben fogyaszthatják ezt az erős fűszert, egészségesek számára a gyömbér a szívvédőként is ismert. Egyes vizsgálatok szerint jó hatással van a koleszterinszintre, így számos szív- és érrendszeri probléma megelőzésében szerepet játszhat. A benne levő kálium szintén őrzi a szívünk egészségét. Sőt, a vércukorszintet is képes egyenletesen tartani, így a cukorbetegség és szövődményeinek kockázatát is csökkentheti.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Hogyan erősítsd az immunrendszered?
- Az őszi immunerősítés 9+1 nagyágyúja
- Immunerősítő italok
- 4 szuper ötlet a gyömbér felhasználásához