Alacsony D-vitamin-szint
A D-vitamint a szervezet növényi, illetve állati eredetű provitaminból alakítja át. Legnagyobb része a bőr alatt elraktározott elővitaminokból, a napsugárzás hatására alakul ki. Naponta 10 perc a szabadban ellátja a szervezetet a szükséges D-vitamin-mennyiséggel, télen azonban nagy eséllyel nem jut a szervezet elegendő UVB-sugárzáshoz. A d-vitamin alapvető feladata a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozása, az egészséges csontozat és fogazat fenntartása. Hiánya a csontok ásványianyag-tartalmát csökkenti, ezért könnyebben törhetnek, deformitások, csontritkulás alakulhat ki. A D-vitamin-hiányhoz hozzájárulhat a nem megfelelő életmód is. Először is a napsugarak káros hatásaitól félve, egyre kevesebb időt töltünk a szabadban, e mellett sok feldolgozott, cukros ételt fogyasztunk. Ha a vér D-vitaminszintje alacsony, megnő a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata: a D-vitamin gyulladáscsökkentő és védi a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit, fokozva az inzulinérzékenységet, azaz elősegítve azt, hogy a sejtek inzulin hatására könnyebben vegyék fel a cukrokat. Fontos a rendszeres mozgás, ami segít a vércukorszint stabilizálásában.
Természetes D-vitamin-források: tőkehalmáj, hering, makréla, lazac, máj, tojás, szója, tej és tejtermékek.
Ajánlott adag: 5–15 mcg/ nap. Terhes nők, idősek orvosi javaslatra emelhetik a napi bevitelt.
A D-vitamin-hiányra figyelmeztető jelek: fáradékonyság, izomgyengeség.
Kik veszélyeztetettek? A vegetáriánusok, a tejet, tojást nem fogyasztók, a kismamák, az idősebb emberek és azok, akiknek a szervezete nem jut elegendő napfényhez.
Magnéziumhiány
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag, amely a szervezet szinte valamennyi szövetében raktározódik. Elősegíti a hatékony enzimtermelést, szerepet játszik a fehérjék, nukleinsavak, zsírok, szénhidrátok anyagcseréjében és hozzájárul a csontok és a fogak épségéhez. Szükséges az izmok működéséhez, segít a koleszterinszint beállításában, védi a sejteket. A szervezetben kb. 25-30 gramm magnézium található, aminek több mint a fele a csontokban tárolódik. Hiánytüneteket okozhat a hasmenés vagy vízhajtók, vérnyomáscsökkentők, kemoterápiás szerek szedése. Nőknek különösen fontos a megfelelő magnéziumszint: segíti csökkenteni a feszültséget, oldja a menstruációs görcsöket, terhesség alatt a méh „keményedéseit”. Változókorban, ha a szervezet nem jut elegendő magnéziumhoz és kalciumhoz, akkor a csontokból vonja ki, emiatt különösen figyelni kell a pótlására.
Kik veszélyeztetettek? A feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend követői valószínűleg kevés magnéziumhoz jutnak, mint ahogy a szigorú diétákat követők is. Érdemes pótolni a stresszes időszakban, invazív orvosi beavatkozások után, terhesség és szoptatás alatt, valamint egyes gyógyszerek szedésekor.