Az őszi-téli hónapokban sokan küzdenek fáradtsággal, amelynek oka bizonyos vitaminok és ásványi anyagok hiánya. Kiegyensúlyozott táplálkozással, rendszeres mozgással a hiánytünetek elkerülhetők. Ha ön is kimerültnek érzi magát, nézze meg, mi állhat a panaszai hátterében.

Győzze le a fáradtságot!

Alacsony D-vitamin-szint

A D-vitamint a szervezet növényi, illetve állati eredetű provitaminból alakítja át. Legnagyobb része a bőr alatt elraktározott elővitaminokból, a napsugárzás hatására alakul ki. Naponta 10 perc a szabadban ellátja a szervezetet a szükséges D-vitamin-mennyiséggel, télen azonban nagy eséllyel nem jut a szervezet elegendő UVB-sugárzáshoz. A d-vitamin alapvető feladata a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozása, az egészséges csontozat és fogazat fenntartása. Hiánya a csontok ásványianyag-tartalmát csökkenti, ezért könnyebben törhetnek, deformitások, csontritkulás alakulhat ki. A D-vitamin-hiányhoz hozzájárulhat a nem megfelelő életmód is. Először is a napsugarak káros hatásaitól félve, egyre kevesebb időt töltünk a szabadban, e mellett sok feldolgozott, cukros ételt fogyasztunk. Ha a vér D-vitaminszintje alacsony, megnő a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata: a D-vitamin gyulladáscsökkentő és védi a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit, fokozva az inzulinérzékenységet, azaz elősegítve azt, hogy a sejtek inzulin hatására könnyebben vegyék fel a cukrokat. Fontos a rendszeres mozgás, ami segít a vércukorszint stabilizálásában.

Természetes D-vitamin-források: tőkehalmáj, hering, makréla, lazac, máj, tojás, szója, tej és tejtermékek.

Ajánlott adag:  5–15 mcg/ nap. Terhes nők, idősek orvosi javaslatra emelhetik a napi bevitelt.

A D-vitamin-hiányra figyelmeztető jelek: fáradékonyság, izomgyengeség.

Kik veszélyeztetettek? A vegetáriánusok, a tejet, tojást nem fogyasztók, a kismamák, az idősebb emberek és azok, akiknek a szervezete nem jut elegendő napfényhez.

Magnéziumhiány

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag, amely a szervezet szinte valamennyi szövetében raktározódik. Elősegíti a hatékony enzimtermelést, szerepet játszik a fehérjék, nukleinsavak, zsírok, szénhidrátok anyagcseréjében és hozzájárul a csontok és a fogak épségéhez. Szükséges az izmok működéséhez, segít a koleszterinszint beállításában, védi a sejteket. A szervezetben kb. 25-30 gramm magnézium található, aminek több mint a fele a csontokban tárolódik. Hiánytüneteket okozhat a hasmenés vagy vízhajtók, vérnyomáscsökkentők, kemoterápiás szerek szedése. Nőknek különösen fontos a megfelelő magnéziumszint: segíti csökkenteni a feszültséget, oldja a menstruációs görcsöket, terhesség alatt a méh „keményedéseit”. Változókorban, ha a szervezet nem jut elegendő magnéziumhoz és kalciumhoz, akkor a csontokból vonja ki, emiatt különösen figyelni kell a pótlására.

Kik veszélyeztetettek? A feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend követői valószínűleg kevés magnéziumhoz jutnak, mint ahogy a szigorú diétákat követők is. Érdemes pótolni a stresszes időszakban, invazív orvosi beavatkozások után, terhesség és szoptatás alatt, valamint egyes gyógyszerek szedésekor.
 

Ezek is érdekelhetnek

Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.

Ajánlataink