Bár a gyulladás a szervezet normális védelmi reakciója a sérülésekre, ha krónikussá válik, betegségek kialakulásához vezethet. A finomított és feldolgozott élelmiszerek rendszeres fogyasztása nagymértékben felelős a szervezetben kialakult gyulladásokért. Gyulladásos folyamatok okozzák többek között a szív- és érrendszer betegségeit, a cukorbetegséget, az Alzheimer-kórt. Ha meg szeretné őrizni egészségét, figyeljen, hogy milyen ételeket fogyaszt.

Gyulladáscsökkentő élelmiszerek

Ananász

Az ananász B-, C- és E-vitamint, folsavat, káliumot, magnéziumot tartalmaz. Megtalálható benne egy enzim, a bromelin, amely erős fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású, mérsékli a szöveti gyulladást, az ödémát. Reumás ízületi gyulladás esetén is jól használható, váladéktermelést csökkentő hatása miatt pedig heveny arcüreggyulladás esetén is jelentős javulás tapasztalható bromelinterápiát követően.

Fogyasztása: A bromelin nevű enzim csak a friss ananászban található meg, a konzervekben hőkezelés hatására megsemmisül. Mivel önmagában a nyers ananász gyümölcs nem tartalmazza a terápiás mennyiségű bromelint, koncentrált hatóanyag-tartalmú táplálék-kiegészítőket készítenek belőle. Az enzimet az ananász gyümölcséből és szárából állítják elő.

Paradicsom

A paradicsomban található likopin erős antioxidáns hatású vegyület, amely mind a rákmegelőzésben, mind a szívbetegségek ellen hasznos. Magas A-, C- és E-vitamintartalmának köszönhetően a paradicsom jól gyógyítja a különféle bőrproblémákat, enyhíti a napégés okozta bőrpírt. Káliumtartalma miatt jó hatással van a vér sav-bázis egyensúlyára. nemcsak hatékony gyulladáscsökkentő, de méregtelenít, serkenti az emésztést és immunerősítő is.

Fogyasztása: Nyersen salátákban vagy üdítőitalként is finom, főzve levesként, mártásként fogyasztható.

Olívaolaj

Az olívaolaj gyulladáscsökkentő hatását az olajsavnak és a polifenoloknak köszönheti. Az olajsav egyfajta zsírsav, ez teszi ki az olívaolaj közel 80 százalékát. A polifenolok antioxidáns tápanyagok, amelyek csökkentik a gyulladást a sejtekben, az ízületeken és az érrendszerben.

Fogyasztása: A hidegen sajtolt olívaolaj megőrzi tápanyagtartalmát és finom ízét. Lehetőség szerint nyersen fogyassza saláták, köretek ízesítésére. Főzésnél figyeljen arra, hogy ne hevítse 170 °C-nál magasabb hőmérsékletűre, mert akkor a benne lévő tápanyagok bomlani kezdenek.

Kurkuma

A kurkuma aktív hatóanyaga a kurkumin, ami számos betegség ellenszere. Antioxidáns tulajdonsága csaknem olyan erős, mint a C- vagy az E-vitaminé. A gyulladásos folyamatokkal szembeni hatása egyenértékű a kortizonéval – előnye pedig az, hogy nincs mellékhatása. Elsődleges hatását azzal fejti ki, hogy gátolja a test szöveteiben a gyulladáskeltő anyagok felszabadulását.

Fogyasztása: A legjobb, ha fűszerként használja a kurkumát. Az indiaiak átlagosan fél teáskanálnyi kurkumát fogyasztanak el egy nap. Hasznosíthatja kapszula formájában is, ekkor az ajánlott napi adag 100–500 mg szárított kurkumagyökér-kivonat, étkezés közben fogyasztva.

Vadlazac

A vadlazac rendkívül értékes tápanyagforrás. Alacsony kalóriatartalmú, minimális mennyiségű telített zsírsavat tartalmaz, miközben magas a fehérjetartalma és gazdag ómega 3 zsírsavakban, különösen eikozapentaénsavban (EPA) és dokozahexaénsavban (DHA). Ezek a zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak.

Fogyasztása: Fogyasszon hetente legalább kétszer lazacot, párolva vagy olívaolajon sütve. Már 10 dkg lazac minimum 1-1,5 gramm ómega 3 zsírsavat tartalmaz, amely jóval több, mint amennyihez más élelmiszerekből hozzájuthat.

Spenót

A spenót kalóriaszegény, de vitaminokban és antioxidánsokban gazdag. Magas a K-vitamin-tartalma, sok luteint, természetes karotinoidot tartalmaz. Erősen gyulladáscsökkentő hatású.

Fogyasztása: A spenót jótékony hatása csak nyersen fogyasztva érvényesül. A legjobb salátákba keverni, de pépesítheti, centrifugázhatja is. Keverheti paradicsomlével vagy zöldséglével, a panaszoktól függően.

INTSEN BÚCSÚT A GYULLADÁSNAK!

LABORKISOKOS – MIT MUTAT A VÉRKÉPÜNK?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink