Csak ellenőrzés mellett!
„A tragédiák elkerülése miatt a komoly fizikai terhelést jelentő megmérettetéseken csak a rendszeres, nagyon részletes kardiológiai, sportorvosi vizsgálat elvégzése után lenne szabad indulni, és természetesen megfelelő felkészülés és edzés után. Ugyanis, ha valaki nincs tisztában azzal, hogy baj van a szívével, és ilyen nagyfokú terhelésnek teszi ki a szervezetét, az rendkívül veszélyes lehet a hirtelen szívhalál bekövetkezése szempontjából” – mondja a doktornő.
Mi állhat a háttérben?
A tragédiát leggyakrabban bizonyos öröklődő szívbetegségek, koszorúér-betegség, illetve szívritmuszavar okozza, de ismert szívbetegség nélkül is kiválthatja a stressz, az extrém mértékű fizikai megterhelés. Nagyfokú fizikai igénybevétel és nem megfelelő folyadék- és ionpótlás hatására súlyos szívritmuszavar és kamrafibrilláció léphet fel. Ennek során a szív rendkívül gyorsan ver, remeg, s ezzel megakadályozza a kellő mennyiségű vér beáramlását a kamrákba.
A szabályos, egyszerre történő izom-összehúzódás nélkül a szív képtelen a vérkeringést fenntartani, a pumpaműködés megszűnik, a keringés leáll. Számos esetben azonban nem lehet előre számítani ennek bekövetkeztére, ilyen esetben a sportoló nem érez semmilyen különösebb előjelző panaszt, és a szívében sincs semmiféle elváltozás.
Veszélyben az amatőr sportolók
Sajnos néhány esetben előfordul, hogy a legnagyobb körültekintéssel végzett rendszeres és kötelező orvosi ellenőrzés ellenére is bekövetkezik ilyen típusú haláleset az élsportolók körében, de szerencsére a leigazolt versenyzők között elenyésző a hirtelen szívhalál miatt elhunytak száma. Sokkal veszélyeztetettebbek viszont azok a 40 év körüli sportolók, akik amatőr szinten, orvosi kontroll nélkül sportolnak. Fontos, hogy a szabadidős sportokat intenzíven végző középkorúak is rendszeresen vegyenek részt sportorvosi ellenőrzésen. Abban az esetben ez feltétlenül szükséges, ha rendelkeznek szív- és érrendszeri rizikófaktorral, például magas a vérnyomásuk vagy a vérzsírszintjük, de akkor is, ha nincsenek szív- és érrendszeri panaszaik.
Ennél a korosztálynál ugyanis már fennállhat egy enyhe vagy komolyabb koszorúér-betegség, fel nem ismert magas vérnyomás is, ami kis vagy közepes fokú terhelésnél még nem okoz érzékelhető problémát, de nagyobb terhelés esetén már produkálhat tüneteket. „Esetükben így lehetséges a hirtelen bekövetkező, halálos, szíveredetű események megelőzése. Ezenkívül természetesen a rendszeresen sportoló fiatalabb korosztálynál is szükséges lenne a rendszeres sportorvosi vizsgálat csakúgy, mint a profi sportolóknál” – fejti ki véleményét a szakértő.