A hirtelen szívhalál megrázó esemény, különösen, ha fiatal, látszólag egészséges ember esik áldozatául. Legutóbb egy szlovák triatlonista halála sokkolta a közvéleményt. Sokakban ilyenkor kérdések fogalmazódnak meg. Vajon tényleg ennyire veszélyes sportolni? Mi okozza a hirtelen szívhalált, és hogyan előzhetők meg az ilyen jellegű, váratlan halálesetek? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

Ha megáll a szív

Csak ellenőrzés mellett!

„A tragédiák elkerülése miatt a komoly fizikai terhelést jelentő megmérettetéseken csak a rendszeres, nagyon részletes kardiológiai, sportorvosi vizsgálat elvégzése után lenne szabad indulni, és természetesen megfelelő felkészülés és edzés után. Ugyanis, ha valaki nincs tisztában azzal, hogy baj van a szívével, és ilyen nagyfokú terhelésnek teszi ki a szervezetét, az rendkívül veszélyes lehet a hirtelen szívhalál bekövetkezése szempontjából” – mondja a doktornő.

Mi állhat a háttérben?

A tragédiát leggyakrabban bizonyos öröklődő szívbetegségek, koszorúér-betegség, illetve szívritmuszavar okozza, de ismert szívbetegség nélkül is kiválthatja a stressz, az extrém mértékű fizikai megterhelés. Nagyfokú fizikai igénybevétel és nem megfelelő folyadék- és ionpótlás hatására súlyos szívritmuszavar és kamrafibrilláció léphet fel. Ennek során a szív rendkívül gyorsan ver, remeg, s ezzel megakadályozza a kellő mennyiségű vér beáramlását a kamrákba.

A szabályos, egyszerre történő izom-összehúzódás nélkül a szív képtelen a vérkeringést fenntartani, a pumpaműködés megszűnik, a keringés leáll. Számos esetben azonban nem lehet előre számítani ennek bekövetkeztére, ilyen esetben a sportoló nem érez semmilyen különösebb előjelző panaszt, és a szívében sincs semmiféle elváltozás.

Veszélyben az amatőr sportolók

Sajnos néhány esetben előfordul, hogy a legnagyobb körültekintéssel végzett rendszeres és kötelező orvosi ellenőrzés ellenére is bekövetkezik ilyen típusú haláleset az élsportolók körében, de szerencsére a leigazolt versenyzők között elenyésző a hirtelen szívhalál miatt elhunytak száma. Sokkal veszélyeztetettebbek viszont azok a 40 év körüli sportolók, akik amatőr szinten, orvosi kontroll nélkül sportolnak. Fontos, hogy a szabadidős sportokat intenzíven végző középkorúak is rendszeresen vegyenek részt sportorvosi ellenőrzésen. Abban az esetben ez feltétlenül szükséges, ha rendelkeznek szív- és érrendszeri rizikófaktorral, például magas a vérnyomásuk vagy a vérzsírszintjük, de akkor is, ha nincsenek szív- és érrendszeri panaszaik.

Ennél a korosztálynál ugyanis már fennállhat egy enyhe vagy komolyabb koszorúér-betegség, fel nem ismert magas vérnyomás is, ami kis vagy közepes fokú terhelésnél még nem okoz érzékelhető problémát, de nagyobb terhelés esetén már produkálhat tüneteket. „Esetükben így lehetséges a hirtelen bekövetkező, halálos, szíveredetű események megelőzése. Ezenkívül természetesen a rendszeresen sportoló fiatalabb korosztálynál is szükséges lenne a rendszeres sportorvosi vizsgálat csakúgy, mint a profi sportolóknál” – fejti ki véleményét a szakértő.

Ezek is érdekelhetnek

Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.
Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.
Megújult a szilveszteri lencse, ezt a recepted imádni fogod
Egy kis újítás sosem árt! Ezt az ínycsiklandó főzeléket most mindenképpen ki kell próbálnod, ugyanis a puy lencse nemcsak egészséges – mivel tele van fehérjével – de párolás közben még az alakját is megtartja, és egyáltalán nem fő szét.
Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz

Ajánlataink