A hirtelen szívhalál megrázó esemény, különösen, ha fiatal, látszólag egészséges ember esik áldozatául. Legutóbb egy szlovák triatlonista halála sokkolta a közvéleményt. Sokakban ilyenkor kérdések fogalmazódnak meg. Vajon tényleg ennyire veszélyes sportolni? Mi okozza a hirtelen szívhalált, és hogyan előzhetők meg az ilyen jellegű, váratlan halálesetek? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

Ha megáll a szív

Csak ellenőrzés mellett!

„A tragédiák elkerülése miatt a komoly fizikai terhelést jelentő megmérettetéseken csak a rendszeres, nagyon részletes kardiológiai, sportorvosi vizsgálat elvégzése után lenne szabad indulni, és természetesen megfelelő felkészülés és edzés után. Ugyanis, ha valaki nincs tisztában azzal, hogy baj van a szívével, és ilyen nagyfokú terhelésnek teszi ki a szervezetét, az rendkívül veszélyes lehet a hirtelen szívhalál bekövetkezése szempontjából” – mondja a doktornő.

Mi állhat a háttérben?

A tragédiát leggyakrabban bizonyos öröklődő szívbetegségek, koszorúér-betegség, illetve szívritmuszavar okozza, de ismert szívbetegség nélkül is kiválthatja a stressz, az extrém mértékű fizikai megterhelés. Nagyfokú fizikai igénybevétel és nem megfelelő folyadék- és ionpótlás hatására súlyos szívritmuszavar és kamrafibrilláció léphet fel. Ennek során a szív rendkívül gyorsan ver, remeg, s ezzel megakadályozza a kellő mennyiségű vér beáramlását a kamrákba.

A szabályos, egyszerre történő izom-összehúzódás nélkül a szív képtelen a vérkeringést fenntartani, a pumpaműködés megszűnik, a keringés leáll. Számos esetben azonban nem lehet előre számítani ennek bekövetkeztére, ilyen esetben a sportoló nem érez semmilyen különösebb előjelző panaszt, és a szívében sincs semmiféle elváltozás.

Veszélyben az amatőr sportolók

Sajnos néhány esetben előfordul, hogy a legnagyobb körültekintéssel végzett rendszeres és kötelező orvosi ellenőrzés ellenére is bekövetkezik ilyen típusú haláleset az élsportolók körében, de szerencsére a leigazolt versenyzők között elenyésző a hirtelen szívhalál miatt elhunytak száma. Sokkal veszélyeztetettebbek viszont azok a 40 év körüli sportolók, akik amatőr szinten, orvosi kontroll nélkül sportolnak. Fontos, hogy a szabadidős sportokat intenzíven végző középkorúak is rendszeresen vegyenek részt sportorvosi ellenőrzésen. Abban az esetben ez feltétlenül szükséges, ha rendelkeznek szív- és érrendszeri rizikófaktorral, például magas a vérnyomásuk vagy a vérzsírszintjük, de akkor is, ha nincsenek szív- és érrendszeri panaszaik.

Ennél a korosztálynál ugyanis már fennállhat egy enyhe vagy komolyabb koszorúér-betegség, fel nem ismert magas vérnyomás is, ami kis vagy közepes fokú terhelésnél még nem okoz érzékelhető problémát, de nagyobb terhelés esetén már produkálhat tüneteket. „Esetükben így lehetséges a hirtelen bekövetkező, halálos, szíveredetű események megelőzése. Ezenkívül természetesen a rendszeresen sportoló fiatalabb korosztálynál is szükséges lenne a rendszeres sportorvosi vizsgálat csakúgy, mint a profi sportolóknál” – fejti ki véleményét a szakértő.

Ezek is érdekelhetnek

Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.

Ajánlataink