A legtöbb pár életében a gyerekvállalás gondosan megtervezett, probléma nélkül megvalósítható projekt. Sokan azonban hiába próbálkoznak hónapról hónapra, annak ellenére, hogy az orvosok szerint minden rendben van és bármikor jöhetne a trónörökös. A termékenységet több szokatlan dolog is befolyásolhatja. Ha babát tervez a jövőben, tanulmányozza listánkat.

Ha nem jön a baba

Egészségtelen élelmiszerek

Ha nem fogyaszt tápanyagokban gazdag élelmiszereket – gondolunk itt elsősorban a telítetlen zsírokra, a cinkre, a B-, C- és D-vitaminra –, akkor a szervezet hormonháztartása könnyen felborulhat. A vörös húsok fogyasztása bizonyos esetekben növelheti a terméketlenség kialakulását, ezért egyen sok fehér húst, leginkább halat.

A szénhidrátok befolyásolják a vércukor- és az inzulinszintet. A magas vércukorszint negatívan befolyásolja a hormonháztartást. A szénhidrátok mennyisége kevésbé, összetétele azonban jelentősen befolyásolja a termékenységet. A gyorsan felszívód szénhidrátok helyett fogyasszon lassan felszívódókat.

Magas koleszterinszint

A magas koleszterinszint nemcsak a szívnek és az érrendszernek árt, de a legújabb kutatások szerint a teherbeesést is nehezíti. Fontos, hogy a férfiak koleszterinszintje is optimális legyen. Ha komolyan gondolkodik a gyerekvállalásról, ellenőriztesse a párja koleszterinszintjét is.

Túl sok stressz

A stresszes életet élő nőknek 29 százalékkal kisebb az esélyük a teherbeesésre és kétszer nagyobb náluk a meddőség kockázata, mint azoknak, akik stresszmentesen élnek vagy tudatosan csökkentik a feszültséget a mindennapok során.

Rossz fogak

A fogak egészsége összefüggésben lehet a termelékenységgel – állítják szakemberek. Mosson fogat legalább kétszer naponta, a tökéletesebb tisztításért használjon fogselymet, és félévente keresse fel fogorvosát akkor is, ha nincs panasza.

Dohányzás

A dohányzó nők körében 13 százalékkal több a meddő, mint a nemdohányzóknál. Sajnos a passzív dohányosok is veszélyben vannak: azok, akik hat vagy több órát töltenek olyan helyen, ahol mások dohányoznak, nehezebben esnek teherbe. Szerencsére egy évvel a leszokás után a termékenység helyreáll.

Túlsúly vagy kóros soványság

A túlsúly hatással van a menstruációs ciklusra és az ovulációra, mint ahogy a soványság is. Ha a BMI 18 alá esik, szélsőséges esetben az ovuláció el is maradhat. Kiegyensúlyozott étkezéssel és rendszeres mozgással megőrizheti ideális testsúlyát.

Hormonális egyensúlyhiány

A pajzsmirigybetegségek meddőséghez vezethetnek. A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése is gátolhatja az ovulációt. Gyógyszerekkel és egyéb kezelési módokkal a legtöbb pajzsmirigy-rendellenesség jól kezelhető.

Antidepresszánsok

Bizonyos gyógyszerek, különösen egyes antidepresszánsok és hangulatjavítók gátolják a peteérést. Ha pszichiátriai betegséggel küzd, és gyógyszerrel kezelik, mindenképpen kérje ki orvosa tanácsát még a gyerekvállalás előtt. Az ilyen gyógyszerek ugyanis a méhen belüli fejlődést is befolyásolhatják.

Életkor

Sokan már pusztán a „biológiai óra” említésétől is idegesek lesznek. A nők egy jelentős része mindig csak halogatja a teherbeesést a karrierje vagy a párkapcsolata miatt, pedig fontos lenne felismerni, hogy a termékenység nem tart örökké. A termékenység 32 éves kor felett lassan csökkenni kezd. Hat hónap sikertelen próbálkozás után (vagy 35 év alatt 1 év kísérletezés után) forduljon szakemberhez.

Szoptatás

A szoptatás nem garantálja, hogy nem esik teherbe, nem megbízható fogamzásgátló módszer! Az azonban igaz, hogy a szoptatással együtt járó prolaktinelválasztás megnehezítheti a teherbeesést.

Síkosítók

A síkosítók könnyebbé teszik a behatolást és izgalmasabbá a szexuális életet, de néhány ezek közül csökkentheti a teherbeesés esélyét azzal, hogy lassítja a spermákat és károsítja a DNS-üket.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink