Egészségtelen élelmiszerek
Ha nem fogyaszt tápanyagokban gazdag élelmiszereket – gondolunk itt elsősorban a telítetlen zsírokra, a cinkre, a B-, C- és D-vitaminra –, akkor a szervezet hormonháztartása könnyen felborulhat. A vörös húsok fogyasztása bizonyos esetekben növelheti a terméketlenség kialakulását, ezért egyen sok fehér húst, leginkább halat.
A szénhidrátok befolyásolják a vércukor- és az inzulinszintet. A magas vércukorszint negatívan befolyásolja a hormonháztartást. A szénhidrátok mennyisége kevésbé, összetétele azonban jelentősen befolyásolja a termékenységet. A gyorsan felszívód szénhidrátok helyett fogyasszon lassan felszívódókat.
Magas koleszterinszint
A magas koleszterinszint nemcsak a szívnek és az érrendszernek árt, de a legújabb kutatások szerint a teherbeesést is nehezíti. Fontos, hogy a férfiak koleszterinszintje is optimális legyen. Ha komolyan gondolkodik a gyerekvállalásról, ellenőriztesse a párja koleszterinszintjét is.
Túl sok stressz
A stresszes életet élő nőknek 29 százalékkal kisebb az esélyük a teherbeesésre és kétszer nagyobb náluk a meddőség kockázata, mint azoknak, akik stresszmentesen élnek vagy tudatosan csökkentik a feszültséget a mindennapok során.
Rossz fogak
A fogak egészsége összefüggésben lehet a termelékenységgel – állítják szakemberek. Mosson fogat legalább kétszer naponta, a tökéletesebb tisztításért használjon fogselymet, és félévente keresse fel fogorvosát akkor is, ha nincs panasza.
Dohányzás
A dohányzó nők körében 13 százalékkal több a meddő, mint a nemdohányzóknál. Sajnos a passzív dohányosok is veszélyben vannak: azok, akik hat vagy több órát töltenek olyan helyen, ahol mások dohányoznak, nehezebben esnek teherbe. Szerencsére egy évvel a leszokás után a termékenység helyreáll.
Túlsúly vagy kóros soványság
A túlsúly hatással van a menstruációs ciklusra és az ovulációra, mint ahogy a soványság is. Ha a BMI 18 alá esik, szélsőséges esetben az ovuláció el is maradhat. Kiegyensúlyozott étkezéssel és rendszeres mozgással megőrizheti ideális testsúlyát.
Hormonális egyensúlyhiány
A pajzsmirigybetegségek meddőséghez vezethetnek. A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése is gátolhatja az ovulációt. Gyógyszerekkel és egyéb kezelési módokkal a legtöbb pajzsmirigy-rendellenesség jól kezelhető.
Antidepresszánsok
Bizonyos gyógyszerek, különösen egyes antidepresszánsok és hangulatjavítók gátolják a peteérést. Ha pszichiátriai betegséggel küzd, és gyógyszerrel kezelik, mindenképpen kérje ki orvosa tanácsát még a gyerekvállalás előtt. Az ilyen gyógyszerek ugyanis a méhen belüli fejlődést is befolyásolhatják.
Életkor
Sokan már pusztán a „biológiai óra” említésétől is idegesek lesznek. A nők egy jelentős része mindig csak halogatja a teherbeesést a karrierje vagy a párkapcsolata miatt, pedig fontos lenne felismerni, hogy a termékenység nem tart örökké. A termékenység 32 éves kor felett lassan csökkenni kezd. Hat hónap sikertelen próbálkozás után (vagy 35 év alatt 1 év kísérletezés után) forduljon szakemberhez.
Szoptatás
A szoptatás nem garantálja, hogy nem esik teherbe, nem megbízható fogamzásgátló módszer! Az azonban igaz, hogy a szoptatással együtt járó prolaktinelválasztás megnehezítheti a teherbeesést.
Síkosítók
A síkosítók könnyebbé teszik a behatolást és izgalmasabbá a szexuális életet, de néhány ezek közül csökkentheti a teherbeesés esélyét azzal, hogy lassítja a spermákat és károsítja a DNS-üket.