Sokan úgy vélik, hogy a dohányzásról való leszokás túl sok kellemetlenséggel jár, miközben az egészségügyi előnye nagyon csekély. A témával kapcsolatos tévhitek nem könnyítik meg azok helyzetét, akik szeretnék letenni a cigarettát. Sorba szedtük a leggyakoribb mítoszokat, hogy segítsük a döntést és könnyű szívvel mondjon búcsút a bűzös kis rudaknak.

Hamvadó cigaretta

1. Tévhit: Ha abbahagyja a dohányzást, biztosan elhízik

Jó hír, hogy nem a cigarettának köszönheti a karcsúságát. A dohányzásról való leszokás utáni csekély – nőknél átlagosan 3,8 kilogrammos – testsúlygyarapodásnak több oka lehet. A legfontosabb, hogy az anyagcsere normalizálódik, az alacsonyabb energiafelhasználás következtében pedig a felesleges energia zsírként raktározódik. Megváltozik az ízlelés, az ételek ízletesebbek, illatosabbak, így vonzóbbak lesznek. Előfordulhat, hogy leküzdhetetlen vágyat érez az édességek iránt, mivel a leszokás következtében csökkenhet a vércukorszint. Ezek a problémák azonban egy kis odafigyeléssel könnyen megelőzhetők.

2. Tévhit: A leszokás sokba kerül

Igen, ha drága segédeszközöket vesz igénybe. Ám az elvonási tüneteket nem kell feltétlenül a legdrágább pirulákkal enyhíteni. Egyébként lehet, hogy a leszokás jár némi anyagi áldozattal, de gondoljon arra, mennyit spórol a későbbiekben, ha nem vásárol cigarettát.

3. Tévhit: A leszokás után évekkel sem javul az egészségi állapota

Már 5 perc után javul a szív oxigénnel való ellátása, 24 óra múlva csökken a szívinfarktus veszélye, 3 hónap múlva a köhögés csillapodik, 9 hónap múlva az egykori dohányzás már nem jelent veszélyt a születendő babára, 1 év múlva a szívinfarktus és a gyomorfekély kockázata a dohányosokéhoz képest a felére csökken, 10 év múlva a tüdőrák és egyéb daganatok kialakulásának kockázata megegyezik azokéval, akik soha nem dohányoztak.

4. Tévhit: A vízipipa alternatívája lehet a cigarettának

A vízipipában nem ég hamuvá a nedves dohány, helyette forró levegő áramlik át rajta. A levegő az izzó faszén mellett hevül fel, és mire elér a dohányhoz, kb. 200 fokosra hűl, így a rákkeltő anyagok nem tudnak kiválni a dohányból. A füst a pipa testén és a szívócsövön áramlik át, ahol egy része lerakódik. ez a füst közben még a vízben lehűl, ahol további káros anyagok rakódnak le. Ha így nézzük, a vízipipa valóban egészségesebb, mint a cigaretta, hiszen kevesebb káros anyag és nikotin kerül a szervezetbe – de ez még nem jelenti azt, hogy megfelelő alternatívája lenne a cigarettának.

5. Tévhit: Cigarettázás nélkül nem lesz képes kezelni a stresszhelyzeteket

Bár sok ember dohányzik, amikor feszült, vizsgálatok kimutatták, hogy a nem dohányzók kevésbé idegesek, mint a dohányosok. A legfontosabb, hogy tanuljon meg stresszcsökkentő technikákat és alkalmazza őket rendszeresen.

6. Tévhit: Magányos lesz a munkahelyén

A dohányosok összetartanak, hiszen száműzve vannak azokra a területekre, ahol engedélyezett a cigarettázás. Lehet, hogy itt első kézből értesült a pletykákról, de meg fogja látni, hogy a nem dohányzó kollégák is megtalálják a módját a beszélgetésnek. A főnöke pedig biztosan díjazni fogja, hogy nem tart cigiszünetet.

7. Tévhit: Az e-cigaretta segít leszokni a dohányzásról

A nikotinos folyadékot párologtató elektromos cigaretta a legújabb kutatási eredmények szerint nem segíti olyan hatékonyan a dohányzásról való leszokást, mint azt korábban gondolták. Állítólag nincs különbség a leszokásban a hagyományos és az elektromos cigarettát szívók között, vagyis az eredmények szerint az e-cigaretta nem segíti a leszokást.

8. Tévhit: Elveszíti a barátait

A nagy közös dohányzásoknak kétségtelenül vége. Próbálja elkerülni az olyan helyzeteket, ahol a dohányzás menetrendszerű, és csatlakozzon azokhoz a barátaihoz, akik nem dohányoznak. Ne legyen „kocadohányos” és a társaság kedvéért ne nyúljon cigarettáért.

Ezek is érdekelhetnek

Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.
Kis tettek nagy célokért
A fenntarthatóság, az értékállóság, a tudatosság és újrahasznosítás már nem egy megfoghatatlan, távoli fogalomcsoport, amelyet egyénenként képtelenség lenne értelmezni, beépíteni az életünkbe. Éppen ezért mielőbb a mindennapok megszokott részévé kell tennünk annak érdekében, hogy kedvező változást érhessünk el, és egy élhetőbb világot hagyjunk a gyermekeinkre, unokáinkra.
Villámgyors és egészséges: diétás süti air fryerben percek alatt
Ha imádod az édességeket, de szeretnél egészségesebb alternatívákat kipróbálni, akkor az air fryer a legjobb barátod lehet a konyhában!

Ajánlataink