Nagyon ritkán fordul elő, hogy nyilvánvaló ok nélkül jelentős mennyiségű súlycsökkenés következik be.
– Ha nem változtattál az életmódodon, nem vagy kitéve extra fizikai megterhelésnek és nem kezdtél drasztikus diétába, akkor nem árt, ha szakember segítségét kéred az ok felderítésében – mondja dr. Nagy István belgyógyász. – A megmagyarázhatatlan súlyvesztés ugyanis többnyire súlyos betegség korai jele, amit minél előbb tanácsos diagnosztizálni és kezelni.
Összegyűjtöttük a leggyakoribb állapotokat, amelyek tünete lehet a súlyvesztés.
1. Pajzsmirigy-túlműködés
A pajzsmirigy-túlműködés az anyagcsere fokozásával járó állapot. Egy egyszerű vérvizsgálattal kideríthető a betegség: az agyalapi mirigy által termelt szabályozó hormon, a TSH alacsony szintje igazolja a túlműködést. Tünetei összhangban vannak a szervezet fokozott üzemmódra kapcsolásával: súlycsökkenés, hasmenés, szapora pulzus, fokozott verejtékezés, csökkent melegtűrés és alvászavar.
Honnan tudhatod, hogy pajzsmirigy alul- vagy túlműködésed van?
2. Kevés bevitt táplálék
Az életkor előrehaladtával a gyomor lassabban ürül, ez pedig hosszabb ideig biztosít teltségérzetet. Emellett az étvágyat és a telítettséget szabályozó agyi jelek egy része is gyengül. Mindezek együtt ahhoz vezethetnek, hogy az idősebbek kevesebbet esznek, nem jut a szervezetük elegendő tápanyaghoz, így szükségszerű a súlyvesztés. Ügyelni kell arra, hogy idősebb korban se éhezzen a szervezet, fontos a vércukorszint stabilizálása és az izomtömeg növelése. Számos gyógyszer is befolyásolhatja az étvágyat, ilyenkor különösen fontos figyelni a rendszeres és változatos táplálkozásra.
3. Cöliákia (lisztérzékenység)
A lisztérzékenység kiváltója nem maga a liszt, hanem egy, a kalászos gabonafélékben megtalálható glutén egyik fehérjecsoportja, a gliadin. Nemcsak emésztőrendszeri tüneteket okoz, mivel más szervekre (bőr, csontrendszer, stb.) is hatással van. Az autoimmun lisztérzékenység lényege, hogy a szervezet saját maga ellen indít károsító (immun)választ, amely a vékonybélbolyhok pusztulását eredményezi. Ezáltal csökken a tápanyagok, a vitaminok és az ásványi anyagok felszívódása, és felszívódási zavar alakul ki.
A fogyás mellett igen változatosak lehetnek a tünetek: hasmenés, puffadás, rossz közérzet.
A gyulladásos bélbetegségek, mint például a Crohn-betegség is eredményezhetnek súlyvesztést.
4. Depresszió
Az étvágytalanság a depresszió gyakori mellékhatása, amely így elősegítheti a fogyást. Sok esetben az érintett észre sem veszi, hogy lefogy, mert a hangulata, a hangulati ingadozások ezt lehetetlenné teszik.
A depresszió további tünetei lehetnek az ingerlékenység, a befelé fordulás, a határozatlanság, az alvási problémák és a fizikai fájdalmak testszerte.
5. Hasnyálmirigy-gyulladás
A hasnyálmirigy termeli az emésztést segítő enzimeket, ennek gyulladásos megbetegedése okozhat fogyást. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegek hajlamosak normál étkezés mellett is gyorsan viszonylag nagyobb súlyt veszíteni, mivel a szervezetük egyszerűen nem termel elegendő enzimet a megfelelő emésztéshez.
A hasnyálmirigy betegségének tünetei még a gyomorfájdalom, az elszíneződött, olajos széklet, a hasmenés és az émelygés a zsíros ételek fogyasztása után.
A dietetikus válaszol: Ilyen a jól felépített hasnyálmirigy-gyulladás diéta
6. Cukorbetegség
Az 1-es típusú diabétesz első jelei között található a súlycsökkenés. Tipikus tünet emellett a szomjúságérzet és a gyakori vizeletürítés. A vesék feladata a glükóz „visszaszűrése” a véráramba, de ha túl sok a glükóz, akkor a vesék erre nem képesek, és a felesleg a vizeletbe kerül. A glükóz távozásával a szervezetből folyadék is távozik, és ez enyhébb mértékű dehidratáltsággal is együtt járhat. Ennek következménye a fokozott szomjúság, amit az extrém mennyiségű folyadékbevitel sem képes kielégíteni.
7. Rheumatoid arthritis
Az olyan gyulladásos állapotok, mint a rheumatoid arthritis – amikor az immunrendszer „megtámadja” az ízületeket borító porcot – csökkenthetik az étvágyat, súlycsökkenést okozva. Sőt ezek a betegségek a bélben is kiválthatnak gyulladást, amely megzavarhatja a tápanyagok felszívódását.
5 titokzatos ok a megmagyarázhatatlan túlsúly mögött
8. Daganatos betegségek
Többféle daganatos betegség, különösen az emésztőrendszert érintők, a szájüregi daganatok, de a tüdőrák is okozhat felszívódási problémákat, amelyek drasztikus súlycsökkenéssel járhatnak.