Kutatások igazolják, hogy 60-70 százalékban a bélflóra egyensúlyának felbomlása, a megváltozott bélbaktérium-összetétel áll a metabolikus eltérés, így a túlsúly és számos betegség hátterében. A szakember szerint azonban a „bűnös” baktérium nem iktatható ki csak úgy, az életmódváltás is elkerülhetetlen. A bennünk élő baktériumtömeg egyensúlya ugyanis megfelelő táplálkozással, rendszeres mozgással, elegendő alvással és a stressz csökkentésével őrizhető meg, illetve állítható helyre.

Hizlaló baktériumok a szervezetünkben

Baktériumok

Körülbelül öt-hatezerféle, nagyjából két kilogramm össztömegű baktérium él a szervezetünkben. A természeti népeknél még ennél is több. Ezek a mikroorganizmusok fontos élettani funkciókat látnak el, segítik az élelmiszerek megemésztését, bizonyos vitaminok felszívódását, megvédik a szervezetet a támadó baktériumoktól, fenntartják a bélnyálkahártya épségét, támogatják az immunrendszer működését. Egy újszülött még „steril”, de az anyával, a környezetével és a levegővel való érintkezés során az emésztőrendszere gyorsan benépesedik.

A bélbaktériumok összetétele nagyjából 30 százalékban hasonló mindenkinél, a legtöbb egészséges ember esetében, de – hasonlóan az ujjlenyomathoz – egyedi mintázatú. Az egyes törzsek, fajok arányát a környezetünk és az étrendünk határozza meg. A károsító hatások miatt egyesek visszaszorulhatnak, sőt ki is pusztulhatnak. Ilyenkor más fajok elszaporodnak, mert számukra lesznek kedvezőek a megváltozott életkörülmények. Ennek következtében a bélflóra egyensúlya felborul. Ha a burjánzásuk elér egy kritikus szintet, az immunrendszer már betolakodónak nézi ezeket, gyulladást provokál, ami után áteresztőbbé válik a bél, feltöredezik a bélhámsejtek egyébként szoros egységet alkotó láncolata. Ezt a folyamatot általában egészségügyi problémák – elhízás, allergia stb. – jelzik.

Immunhadsereg

– Az immunrendszer különböző „hadosztályainak” egyike csak azt vizsgálja, hogy a szembejövő kórokozó egysejtű, mint a baktériumok, vagy több sejtből áll, mint az emberi szövetek – mondja dr. Schwab Richárd. Ez heves immunválaszt válthat ki, amihez még az sem kell, hogy a kórokozó életképes legyen. A baktériumok sejtfalának komponensei könnyen át tudnak jutni az áteresztőbbé vált bélfalon és aktiválják az immunrendszert. Ezt a folyamatot szokták autoimmunnak hívni, ez nem fertőzés, de az állandósult aktivitás súlyos egészségkárosodást okozhat. – Az immunválasznak megfelelően alakulnak ki a betegségek, például egy torokgyulladásos fertőzés után két héttel ízületi, illetve szívizom- és mellhártyagyulladás.

A mai tudásunk szerint például a rheumatoid arthritis hátterében is ilyen mechanizmus áll. Intenzíven kutatják azt is, hogy milyen baktériummintázatok okoznak elhízást, magas vérnyomást, daganatos betegségeket, sclerosis multiplexet, és hogyan lehet a folyamataikat megállítani és visszafordítani. Korábban ezeket az egyedi mintázatokat nem lehetett kimutatni, a genetikai vizsgálatok azonban már lehetővé teszik a baktériumok egyedi azonosítását és arányuk meghatározását.

Az egyensúly titka: A sokféleség

A megoldás nem az, hogy kiiktatjuk a bűnös baktériumot, hiszen akkor valami más fog túlnőni. A bélflórában is a kiváltó okot kell megszüntetni, ami megnehezítette az életkörülményeket. Ebben döntő jelentősége van a táplálkozásnak, a mozgásnak, az alvásnak, a hormonálisan erősen befolyásoló stresszfaktoroknak. A nem alvás, a sok cukor, a kevés ásványianyag-fogyasztás mind a bélflóra egyensúlyának megbomlásához vezet. Sokféle tápanyagot kell fogyasztanunk, fontos a változatos étrend; a sokféleség adja az egyensúlyt.

Fogyni számos módszerrel lehet, de nem biztos, hogy helyre is áll az egészséges bélflóra. Az Atkins-diéta, vagy a most divatos paleo életmód azért kockázatos, mert az a gyulladás, amit a bélflóra eltérése okoz, soványan is érelmeszesedést, szűkületeket és infarktust okozhat. Ahogy nem lehet plasztikai sebészettel megszabadulni a testzsírral együtt a szövődményektől, mert a diverzitáscsökkenés okozta gyulladás az egyik legfontosabb kockázat. A gyógyuláshoz tehát az egyes fajok pusztulását kell megszüntetni.

Tények és tévhitek a fogamzásgátlásról

Keléstől a Bartholin-Cisztáig – Intim problémák nyomában

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink