Persze vannak gyerekek, akik egyszerűen csak kicsit húsosabbak, erősebbek, mint az átlag, de sajnos egyre több a konkrét hájréteggel küzdő gyermek, akinek már a fizikai aktivitás is komoly gondot okoz. Nehéz kimondani, de: mindez a szülő hibája. Nem a gyermek követeli ki az első zacskó chipset, csokit, a péksüteményeket. A gyermek étkezéséért az első pillanattól a szülők a felelősek, hiszen ők teszik elé az ételt. Azt az ételt, amelyet a gyermek megszokik és normálisnak tart.
1. Lecke
Ne essen túlzásokba!
A gyermeknek mindössze akkora a gyomra, mint az ökle. Teljesen felesleges felnőttadagokat elé helyezni. nem véletlenül gyártanak gyermekekre méretezett tányérokat, edényeket, dobozokat. Persze ezek sokszor indokolatlanul és irreálisan drágák. Ellenben színesek, és a gyermekek szívesen esznek színes tányérokból. Ha nem lenne lehetősége beruházni egy-két műanyag tányérra, akkor a gyermeknek tálaljon süteményestányéron. Ha a gyerek tudja, hogy csak ennyit kell megennie, lelkesebben fog falatozni. A kicsik büszkék arra, ha sikerül tisztára enniük a tányért. Ne támasszunk irreális elvárásokat velük szemben azzal, hogy túl sok ételt teszünk eléjük.
2. Lecke
Kötelező reggeli!
Akár bölcsibe, akár oviba vagy iskolába megy a gyerek, ne induljon el otthonról üres hassal. Kutatások szerint is sokkal eredményesebbek és jobban teljesítenek azok a gyerekek, akik teli pocakkal hagyják el a házat. Hiába van menza mindenhol, nem tudhatja, fog-e enni a gyerek, szereti-e az adott ételt. Az óvodákban még csak lehetőség sincs mást igényelni, ha nem ízlik az aktuális étel. Az iskolákban sem sokkal jobb a helyzet. Ha nincs reggeli otthon, van sulibüfé. Zsebpénz helyett inkább adjon a gyereknek tisztességes reggelit és csomagoljon neki szendvicset.
3. Lecke
Rugalmasság!
Természetes, hogy a következetes szülők ragaszkodnának az állandó, kötelezően betartandó étkezési időpontokhoz. Egy gyerekes családban azonban ez nem mindig lehetséges. Képtelenség betartani, hogy a család naponta háromszor tényleg együtt asztalhoz üljön. Ebben kár is szigorúnak lenni. Ha a gyereknek még különórái is vannak, az még tovább nehezíti a helyzetet. igyekezzen inkább alkalmazkodni. Lássa el egészséges élelmiszerekkel és nassokkal. Csomagoljon neki szendvicset, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű krékert. Ezenkívül tartson otthon olyan összetevőket, amelyekből villámgyorsan összedobhat egy gyors, de egészséges ételt, ha a gyermeke két edzés, különóra vagy barátlátogatás között mégis hazaugrana. Az alábbi finomságot akár a nagyobb gyerekek is elkészíthetik maguknak.
4. Lecke
Ésszerű határok
Ha végérvényesen tiltólistára helyezi az édességeket, nassokat, gyorséttermi ételeket, azzal biztosan az iskolai büfé és a zugevés irányába zavarja a gyereket. inkább csak kevés nasi legyen otthon, hétvégén pedig süssenek közösen. ne tartson otthon öt zacskó chipset, csak alkalmanként vásároljon – mondjuk hétvégenként – egyet. Menjenek időnként közösen gyorsétterembe és a hamburgeren és sült burgonyán kívül kóstolják meg a salátákat is. ragaszkodjon hozzá, hogy asztalnál ülve egyenek. Akár van alkalom közösen enni, akár nincs, ne tévézzenek, gépezzenek evés közben. Így lesz alkalmuk felismerni a teltségérzetet és az evés nem csak melléktevékenység lesz.
Legalább a hétvégeken azonban ragaszkodjon ahhoz, hogy a család együtt, egy asztalnál ülve egyen. soha ne kényszerítse a gyereket valamilyen étel elfogyasztására. Ha valamit nem szeret, azt ne erőltesse le a torkán. Ettől nem fogja megszeretni az adott ízt, sőt. Egy életre megundorodik tőle. nem eszi a brokkolit? Hagyja rá. A kényszernél sokkal hatékonyabb, ha magának készíti el változatos módokon, talán egyszer magától megjön hozzá a kedve.