Szamárköhögés
Annak ellenére, hogy a szamárköhögés elleni védőoltás Magyarországon is kötelező, előfordulnak megbetegedések. A szamárköhögés tágabban értelmezve – különböző kórokozók által okozott – tünetegyüttes (szindróma), amelyet rohamokban jelentkező jellegzetes köhögés, hetekig elhúzódó kórlefolyás jellemez. Minden életkorban kialakulhat, legsúlyosabb a védettséggel nem rendelkező csecsemők Bordetella pertussis okozta betegsége. Egyre gyakoribbak az ún. atípusos kórformák, különösen a korábban már oltottak, a serdülők és a fiatal felnőttek között. Az utóbbiak a fertőzőforrások, a még nem oltott csecsemők és kisgyermekek megbetegedését többnyire ezek a fel nem ismert esetek okozzák.
Érintett lehet, ha…
…két héten túl fennálló, „izgatott” köhögés gyötri, esetleg befejező hányással. A hangos, húzó belégzés (amiről a betegség a nevét kapta), felnőttkorban ritka. A szövődmények – középfülgyulladás, tüdőgyulladás, idegrendszeri komplikációk – különösen csecsemő- és fiatal kisdedkorban gyakoriak, de felnőttkorban is előfordulhatnak. Kezelésére antibiotikumok állnak rendelkezésre, bár ez csak a betegség akadályozásában játszik szerepet, a lefolyást érdemben nem befolyásolja.
Tüdőgyulladás
A betegséget többnyire valamilyen kórokozó váltja ki, a leggyakrabban vírusos vagy bakteriális eredetű. Kezdődhet hirtelen, nagyfokú elesettséggel, lázzal, de fokozatosan is kialakulhat, fáradtsággal, hőemelkedéssel, köhögéssel – például valamilyen légúti fertőzés folytatásaként. Később fulladás, esetleg mellkasi fájdalom is kialakulhat.
Érintett lehet, ha…
…megfázásos betegségben, influenzában vagy más, a szervezetet megterhelő betegségben szenvedett, és a köhögés, mellkasi fájdalom, magas láz 10 napon belül nem javul. Az orvos sztetoszkóppal meghallgatja, majd vérvizsgálatot, mellkasröntgent kér. Antibiotikummal a baktérium okozta tüdőgyulladás jól kezelhető, bár az antibiotikumokkal szemben rezisztens törzsek egyre erősödő problémát jelentenek.
COPD
Krónikus obstruktív légúti betegségnek (COPD) az alsó légutak (vagyis a tüdőn belüli légutak) tartós beszűkülésével járó betegségeket nevezzük. A betegségben elsősorban a kilégzés nehezedik. A nehezített kilégzés miatt levegő reked a tüdőben, ami aztán évek alatt tüdőtágulást eredményez. A COPD az egyik fő halálozási tényező világszerte. Kimutatható kapcsolatban áll a tartós dohányzással.
Érintett lehet, ha…
…dohányzik, vagy korábban hosszú ideig erős dohányos volt, és nem múló köhögés kínozza, fokozott a nyáktermelődés (kezdetben reggel, később egész nap), légszomjat, mellkasi szorítást tapasztal. Ne késlekedjen, forduljon orvoshoz, mert a tapasztalatok azt mutatják, minél korábban diagnosztizálják és kezdik meg a kezelést, annál jobb a prognózis. A dohányzás abbahagyása elengedhetetlen!