Túl egyszerű, hogy igaz legyen?! Egy terápia, amire nem kell vagyonokat költenünk, nem igényel drága eszközöket, mégis hihetetlenül sokat tesz a mentális-, lelki,- és testi egészségünkért.

Karácsony előtt is jól jöhet: a csendterápia titka

Nem vagyunk egyformák

Néhányan örömmel fogadják, ha nem kell mást tenniük, csak egy kis időt néma nyugalomban eltölteniük önmagunkkal. – Egy introvertált személyiség, vagy egy hiperérzékeny lelki beállítottságú ember például jóval több csendet igényel, ők így tudják megőrizni belső harmóniájukat. Másoknak viszont maga a pokol, ha magukra maradnak a saját gondolataikkal, nem veszik körül különböző zajok, mint a tévé, rádió, vagy a gyerekei cserfes csacsogása. Pedig az elcsendesedés rendszeres alkalmazásával megőrizhetjük az egyensúlyunkat, ezért nyugodtan hívhatjuk minőségi énidőnek is. A csend lehetőséget ad arra, hogy rendet tegyünk a fejünkben, lelkünkben, testünkben, és hogy tudatosan összpontosítsunk a fontos dolgokra, felismerjük és megbecsüljük a jelenben most megélt pillanatot. – mondta Molcsányi Emőke életviteli tanácsadó.

Hogyan hat a szervezetünkre?

– Lassul és egyenletessé válik a légzésünk, ami az egészségünk alapja. Emellett a stressz okozta tünetek is enyhülnek. Amikor idegesek, feszültek vagyunk, az „üss vagy fuss” fizikai vészreakciónk aktiválódik, amely idegrendszeri és hormonális változásokat indít be a szervezetünkben. Adrenalin szabadul fel, melynek hatására szaporább lesz a pulzusunk, megemelkedik a vérnyomásunk, kitágul a pupillánk. Ez egy nagyon fontos képességünk, hiszen amikor veszélyhelyzetbe kerülünk, ez késztet minket azonnali cselekvésre: vagy meneküljünk, vagy harcoljunk. Ám ha ez az állapot gyakran vagy hosszú ideig fennáll, akkor leszünk stresszesek, ami rendkívül romboló hatással van az egészségünkre. Akár olyan súlyos következményei is lehetnek, mint a szív,- és érrendszeri megbetegedések, légzőszervi panaszok, asztma, allergia, gyomorbetegségek, ízületi fájdalmak, vagy olyan bőrbetegségek megjelenése, mint a herpesz vagy az ekcéma. A nyugodt, csendes pillanatok viszont lenyugtatják az idegrendszert, segítenek leállítani a testünk stresszre adott fizikai válaszreakcióját, visszaáll a rend a szervezetünkben. De mi is történik pontosan? Csökken a vérnyomásunk, pulzusunk, a légzésünk egyenletesebbé válik, visszalassul. Megszűnik a görcsös izomfeszülés. Stresszhelyzetben, ugyanis akaratlanul megfeszítjük az izmainkat. Ezért szokott fájni a nyak és a váll körüli rész, mint ahogy az arc izomzata is. – tudatta a szakértő.

Mit tesz a mentális és lelki egészségünkért?

– A csendterápia rendszeres használatával hosszabb távon azt vesszük észre, hogy erősödnek az énhatáraink, összeszedettebbé válunk, könnyebben döntünk önmagunk mellett, rálátunk arra, hogyan jó nekünk, így az életünk minden területére kihat a rendszeres elcsendesedés jótékony hatása. Megtanulni teljes nyugalomban lenni egy rendkívül érdekes önismereti, szemléletformáló folyamat. Az egyik legnagyobb ajándék, amit magunknak adhatunk, vagy amit a gyerekeinknek megtaníthatunk. Amikor magunkba nézünk, és elmélyedünk az értékrendünkben, a vágyainkban, valamint a szükségleteinkben, mélyebb szinten tudunk kommunikálni önmagunkkal. A rendszeresen gyakorolt terápiával megelőzhetjük a depresszió, alvászavarok, krónikus fáradtság kialakulását. – mondta az életviteli tanácsadó.

Hogyan találjunk helyet a hallgatásnak?

A meditáció a belső béke és a jelen pillanatra való összpontosítás gyakorlata. Ez az egyik legjobb módja annak, hogy csendes időt iktassunk be a napunkba. Ha még nem állunk készen arra, hogy elmélyüljünk a meditációban, vagy nem tudjuk hogyan kell, akkor az is nagyon hasznos, ha rendszeresen beiktatunk egy kevés néma időt. Kezdésnek már az is nagy lépés, ha a reggeli kávézáshoz nem kapcsoljuk be a tévét, vagy nem markoljuk fel a mobilunkat, hanem csak meghitten kortyolgatjuk a forró italunkat. Csendben lenni lehet egyedül is, és a barátainkkal, családunkkal, párunkkal is. A párkapcsolatban például nagyon felemelő tud lenni, ha némán egymásra hangolódunk, érezzük egymás jelenlétét. A hölgyekben ez erősíti a bizalmat, a megnyílást és az önbizalmat is. Érdemes napi, vagy heti rendszerességgel beiktatni egy-két órát, vagy ha megoldható, egy teljes napot. Mindennek a kulcsa a saját igényeink megfigyelése. Életszakaszváltásoknál, nagyobb döntéseknél ajánlott többnapos, vagy akár több hetes elcsendesedést beiktatni, és az is növeli a hatékonyságot, ha mindez környezetváltozással, utazással jár. Haladjunk lépésről lépésre: elsőre elég tíz perc is, majd lehet fél óra, és ha már élvezzük is, akkor akár egy óra is. Ez idő alatt kapcsoljunk ki minden hang és képforrást. Elsőre biztosan nem lesz könnyű kínosan fogunk mocorogni, nehéz lesz elengednünk az aggasztó gondolatokat, mint például, hogy mennyi mindent kell még csinálnunk, mi meg csak itt ülünk, és nézünk magunk elé, de amint hozzászoktatjuk magunkat ehhez a rituáléhoz, szinte azonnal érezni fogjuk áldásos hatását, és egyre könnyebbé válik az egész. – javasolta Molcsányi Emőke.

Hallgassuk az erdőt

A teljes kikapcsolódás talán legcsodásabb formája, ha sétálunk egy nagyot az erdőben anélkül, hogy egy szót is szólnánk. Semmi mást ne tegyünk, csak egyenletes tempóban sétáljunk, és hallgassuk a természet apró neszeit.

Miért nem tudunk elnémulni?

Azt, hogy mennyire érezzük magunkat komfortosan, amikor totális csend vesz körül minket, jelentősen befolyásolja az életmódunk, a kultúránk, a környezetünk és a személyiségünk. Nehezebben vagyunk képesek befogadni ezt az élményt, ha zajos városban élünk, a munkánk megköveteli, hogy mindig sokan legyenek körülöttünk, megszoktuk, hogy mindig megy a tévé, a kocsiban a rádió, folyamatosan jelen vagyunk a közösségi médiában, szeretünk sokat beszélni. Jóval könnyebb dolgunk van, ha nyugodtabb környéken, vidéken élünk, nem lógunk egész nap a neten, és kreatív tevékenységekkel száműzni tudjuk az unalmat a mindennapjainkból. Természetesen fontosak az emberi kapcsolatok, a közös programok, de éppúgy szükségünk van időnként a távolságtartásra is, ami lehetőséget teremt a pihenésre, feltöltődésre.

Vonuljunk táborba?

Különböző technikákkal tanítható, tanulható a csend gyakorlása. Vannak néhány napos táborok is, ahol ezt intenzíven elsajátíthatjuk. Itt megismerkedhetünk a jóga elemeivel, mint a légzésgyakorlatok, relaxáció, meditáció, koncentrációs gyakorlatok, amelyek segítenek abban, hogy elvonják a figyelmünket a gondolkodásról, de ilyen a néma séta is, amikor ugyanazt a megszokott utat járjuk szótlanul. A táborokban még az étkezésre is külön figyelmet fordítunk, amit otthon is bármikor megtehetünk. Ennek az a lényege, hogy evés közben arra figyeljünk, amit eszünk. Tanulmányozzuk, hogy milyen illata, íze van a finomságnak, milyen a színe, az állaga. Ez a gyakorlat jót tesz az emésztésünknek, sokkal nagyobb élvezettel tudunk elfogyasztani minden egyes falatot, ízesebbnek érezzük, és észre fogjuk venni, amikor a szervezetünk üzen, hogy mire van szüksége.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink