Az egyik legsokoldalúbb vitamin, hiánya több betegség kialakulásához is vezethet. A bevitele nyáron egyszerű: elég napozni ahhoz, hogy a szervezetünk megkapja a kellő mennyiséget. D-vitaminra azonban ezekben a borongós, hideg napokban is szükségünk van.

Kell a napi D-vitamin-dózis

A napfény hiánya nemcsak a hangulatunkat befolyásolja – a szürkületben ébredés, a korai sötétedés, vagyis az állandó fényhiány D-vitamin- hiányhoz is vezethet. Nem véletlen egyébként a levertség sem, ezt is okozhatja a D-vitamin alacsony szintje a szervezetünkben. Ezenkívül több betegséget is okozhat. Orvosok szerint a novembertől márciusig tartó időszakban érdemes minél több D-vitamint szednünk. Ezekben a hónapokban nem feltétlen elegendő a különböző élelmiszerekben található mennyiség.

Az ok a kevés napsütésben keresendő, szervezetünk ugyanis a napsugarakban található ultraibolya sugarakból állítja elő ezt a fontos vitamint, ezért is lehetséges, hogy nyáron nem kell a patikába rohangálnunk plusz D-vitamin beszerzése végett, illetve a déli országok, a napsütéses vidékek lakói sem igényelnek sokat belőle. Nyáron napi fél óra napon tartózkodás (természetesen nem a déli órákban és alapos naptejes védelem mellett) már fedezi egy felnőtt D-vitamin-szükségletének majdnem 100 százalékát. A D-vitamin a fiatalabb szervezetben nagyobb arányban lehet jelen, képzése ugyanis a kor előrehaladtával egyre kevésbé intenzív. Éppen ezért, ahogy idősödünk, egyre jobban kell figyelnünk a D-vitamin-bevitelre. A kritikus kor egyébként hároméves kor előtt van, a csontképzés ezen szakaszában kiemelten fontos, hogy a kisgyerekek elegendő D-vitaminhoz jussanak. A kreol- és fekete bőrűeknek is több napsugárzásra van szükségük ahhoz, hogy a szervezetük megfelelő mennyiségű D-vitamint állítson elő.

D-vitamin az élelmiszerekben

Bár a D-vitamin nagy részét a napsugarakból nyerjük, a napfényszegény időszakokban, vagyis ősszel és télen a szervezetünknek szüksége van némi segítségre. Több élelmiszerünk is gazdag ebben a vitaminban, de a D-vitamint bevihetjük kapszula vagy pezsgőtabletta formájában is. És jól teszünk, ha így teszünk, a D-vitamin-hiány ugyanis egy sor betegség kialakulásáért felelős. Mielőtt azonban ész nélkül kapkodni kezdjük a pirulákat, érdemes az orvosunkkal konzultálni, és megvizsgáltatni, igényel-e szervezetünk még több D-vitamint, és ha igen, mennyit. Ez a vitamin ugyanis túladagolható és veseelégtelenséghez vezethet, ha a kelleténél többet szedünk belőle. Egy felnőtt napi D-vitamin-szükséglete 4000 NE (1 NE = 0,025 µ D3-vitamin). Nem véletlenül használták az orvosok hosszú időn keresztül a csukamájolajat a D-vitamin-hiány kezelésére. A helyes elnevezés „tőkehalmájolaj” lett volna, hiszen ebből készült az orvosság – ám az bizonyos, hogy a zsíros halak májában sok D-vitamin van. De érdemes a D-vitaminhiányban szenvedőknek sok tojássárgáját, zsírosabb tejtermékeket, például aludttejet, kefirt, joghurtot, illetve sajtokat (ementáli, Pannónia) fogyasztaniuk.

Betegségek, amelyeket a D-vitamin-hiány okoz

A D-vitamin legfontosabb szerepe, hogy segíti a foszfor és a kalcium felszívódását, így befolyásolja a csontképződést. Segítségével a csontjaink erősebbek, ellenállóbbak lesznek. A hiánya viszont növeli a csonttörés, csontritkulás kockázatát. De ezen túl a hiánya egyéb betegségek kialakulásában is szerepet játszhat. A D-vitamin-hiány az immunrendszert is gyengíti, így gyakrabban okozhat gondot légúti megbetegedés, megfázás. Kutatások szerint a D-vitaminnak fontos szerepe van az asztmás, allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében is.

Véd az elhízástól

Felnőttet, gyereket egyaránt érint. Kutatások szerint az elhízott emberek 35 százaléka D-vitamin-hiányos, míg a karcsúbbaknak 24 százalékát érinti ez a probléma. Ráadásul a kör ördögi: az elhízás csak súlyosbítja a D-vitamin-hiányt, a zsírsejtek ugyanis akadályozzák a vitaminok felszívódását.

Ezeket már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink