Az egyik legsokoldalúbb vitamin, hiánya több betegség kialakulásához is vezethet. A bevitele nyáron egyszerű: elég napozni ahhoz, hogy a szervezetünk megkapja a kellő mennyiséget. D-vitaminra azonban ezekben a borongós, hideg napokban is szükségünk van.

Kell a napi D-vitamin-dózis

A napfény hiánya nemcsak a hangulatunkat befolyásolja – a szürkületben ébredés, a korai sötétedés, vagyis az állandó fényhiány D-vitamin- hiányhoz is vezethet. Nem véletlen egyébként a levertség sem, ezt is okozhatja a D-vitamin alacsony szintje a szervezetünkben. Ezenkívül több betegséget is okozhat. Orvosok szerint a novembertől márciusig tartó időszakban érdemes minél több D-vitamint szednünk. Ezekben a hónapokban nem feltétlen elegendő a különböző élelmiszerekben található mennyiség.

Az ok a kevés napsütésben keresendő, szervezetünk ugyanis a napsugarakban található ultraibolya sugarakból állítja elő ezt a fontos vitamint, ezért is lehetséges, hogy nyáron nem kell a patikába rohangálnunk plusz D-vitamin beszerzése végett, illetve a déli országok, a napsütéses vidékek lakói sem igényelnek sokat belőle. Nyáron napi fél óra napon tartózkodás (természetesen nem a déli órákban és alapos naptejes védelem mellett) már fedezi egy felnőtt D-vitamin-szükségletének majdnem 100 százalékát. A D-vitamin a fiatalabb szervezetben nagyobb arányban lehet jelen, képzése ugyanis a kor előrehaladtával egyre kevésbé intenzív. Éppen ezért, ahogy idősödünk, egyre jobban kell figyelnünk a D-vitamin-bevitelre. A kritikus kor egyébként hároméves kor előtt van, a csontképzés ezen szakaszában kiemelten fontos, hogy a kisgyerekek elegendő D-vitaminhoz jussanak. A kreol- és fekete bőrűeknek is több napsugárzásra van szükségük ahhoz, hogy a szervezetük megfelelő mennyiségű D-vitamint állítson elő.

D-vitamin az élelmiszerekben

Bár a D-vitamin nagy részét a napsugarakból nyerjük, a napfényszegény időszakokban, vagyis ősszel és télen a szervezetünknek szüksége van némi segítségre. Több élelmiszerünk is gazdag ebben a vitaminban, de a D-vitamint bevihetjük kapszula vagy pezsgőtabletta formájában is. És jól teszünk, ha így teszünk, a D-vitamin-hiány ugyanis egy sor betegség kialakulásáért felelős. Mielőtt azonban ész nélkül kapkodni kezdjük a pirulákat, érdemes az orvosunkkal konzultálni, és megvizsgáltatni, igényel-e szervezetünk még több D-vitamint, és ha igen, mennyit. Ez a vitamin ugyanis túladagolható és veseelégtelenséghez vezethet, ha a kelleténél többet szedünk belőle. Egy felnőtt napi D-vitamin-szükséglete 4000 NE (1 NE = 0,025 µ D3-vitamin). Nem véletlenül használták az orvosok hosszú időn keresztül a csukamájolajat a D-vitamin-hiány kezelésére. A helyes elnevezés „tőkehalmájolaj” lett volna, hiszen ebből készült az orvosság – ám az bizonyos, hogy a zsíros halak májában sok D-vitamin van. De érdemes a D-vitaminhiányban szenvedőknek sok tojássárgáját, zsírosabb tejtermékeket, például aludttejet, kefirt, joghurtot, illetve sajtokat (ementáli, Pannónia) fogyasztaniuk.

Betegségek, amelyeket a D-vitamin-hiány okoz

A D-vitamin legfontosabb szerepe, hogy segíti a foszfor és a kalcium felszívódását, így befolyásolja a csontképződést. Segítségével a csontjaink erősebbek, ellenállóbbak lesznek. A hiánya viszont növeli a csonttörés, csontritkulás kockázatát. De ezen túl a hiánya egyéb betegségek kialakulásában is szerepet játszhat. A D-vitamin-hiány az immunrendszert is gyengíti, így gyakrabban okozhat gondot légúti megbetegedés, megfázás. Kutatások szerint a D-vitaminnak fontos szerepe van az asztmás, allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében is.

Véd az elhízástól

Felnőttet, gyereket egyaránt érint. Kutatások szerint az elhízott emberek 35 százaléka D-vitamin-hiányos, míg a karcsúbbaknak 24 százalékát érinti ez a probléma. Ráadásul a kör ördögi: az elhízás csak súlyosbítja a D-vitamin-hiányt, a zsírsejtek ugyanis akadályozzák a vitaminok felszívódását.

Ezeket már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.

Ajánlataink