Nem túl tisztességes a természettől, de sajnos igaz: míg egy nő a negyvenes évei közepére elveszíti a termékenységét, addig a férfiak még hosszú évtizedekig képesek utódokat nemzeni. De ez nem jelenti azt, hogy csak a nőknek kell megküzdeniük a biológiai órájukkal. Érdemes a férfiaknak is megfontolni, hogy meddig vállalkoznak az apaságra, hiszen nemcsak a petesejt, a hímivarsejt is változik az évek múlásával.

Ketyeg az óra

Korai 20-as évek

Az újszülött lányok petefészkeiben petefészkenként kb. 200 000 petesejtképződmény található. A születés után új sejtek már nem termelődnek, a szervezet ebből gazdálkodik az évek során. A női test biológiailag 22 és 26 éves kor között van a csúcson. Ekkor a legkönnyebb teherbe esni és nagyon kicsi a valószínűsége a komplikációknak és a vetélésnek. A petesejt élettartama körülbelül 24 óra, vagyis egy ciklus alatt egy napon lehet teherbe esni.

A spermium koncentrációja 60–120 millió/ml egy ejakulátumban. Ebből a mozgó spermák száma 50 százalék, és ebből a jól mozgó 30 százalék. A spermiumok egy perc alatt 3-4 millimétert tesznek meg, de a sebességük változó lehet. A spermiumok a petevezetékben akár 2-3 napig is életképesek, a méhben 1 napig, a vaginában azonban néhány órán belül elpusztulnak a hüvely savas kémhatása miatt.

20-as évek vége

Viszonylag kicsi a genetikai rendellenességek kialakulásának esélye, és a vetélés valószínűsége is mindössze 10 százalék. Bár elméletileg már megkezdődik a termékenység hanyatlása, a nők általában kéthavi próbálkozás után teherbe esnek.

Nagyjából 20–60 millió/ml a hímivarsejtek száma egy ejakulátumban. A túlzott alkoholfogyasztás, a kábítószer-használat, a dohányzás és a káros környezeti hatások mind csökkenthetik a spermium mennyiségét és minőségét.

Korai 30-as évek

A fogamzóképesség csökkenni kezd. A nők petesejtjeinek nagy része – akár 50 százaléka is – végleg eltűnhet. gyakoribbá válnak a reproduktív rendszer betegségei, az ovuláció rendszertelenné válik, a petefészek kevesebb ösztrogént és progeszteront termel, a petesejtek megtermékenyítése egyre nehezebbé válik, és emelkedik a petesejt kromoszómarendellenességeinek gyakorisága is. A túlsúly, a dohányzás és a stressz nagymértékben csökkenti a teherbeesés valószínűségét.

A tesztoszteron szintje évi 1 százalékkal csökken, de ebben a korban még rengeteg az ép, élő, jól mozgó, alkatilag megfelelő spermium.

30-as évek vége

A petefészekben lévő petesejtek állapota 35 éves kor felett megváltozik, „elöregedik”. A termékenység jelentős mértékben csökken: a petesejtek száma lassan, de biztosan egyre kevesebb, gyakoribbá válnak a reproduktív rendszer betegségei, az ovuláció rendszertelenné válik, a petesejtek megtermékenyítése is nehezebb lesz. Már csak a nők 54 százaléka esik teherbe 12 hónapon belül. A vetélés kockázata a 35–39 év között szülő nők esetében 18 százalékra emelkedik.

A herék vérellátása változhat – herevisszeresség, hereszűkület alakulhat ki –, melynek következtében az oxigenizált vér áramlása csökken, ezáltal a spermaképzés már nem lesz tökéletes. Egyre több a rendellenes alakú hímivarsejt, és a mozgásuk is lelassul.

Korai 40-es évek

Tíz petesejtből már csak 3 egészséges – ellentétben a húszas évekkel, amikor 10 petesejtből 8 még genetikailag egészséges. A negyvenes nők 50 százalékának problémája akad a teherbe eséssel, az ő utódaik jobban ki vannak téve a genetikai betegségeknek, a vetélés esélye 34 százalék.

Már feleannyi az egészséges, jól mozgó spermium, mint 30 évesen, és a hüvelyváladékon is egyre nehezebben jutnak át. Nemcsak a spermiumok külső jelei, de a bennük található DNS-állomány is romlik. A 40 feletti apák gyermekei körében hatszor gyakoribb az autizmus.

45 éves kor után

Az egészséges petesejtek száma nagyon kicsi. A petefészkek hormonérzékenysége csökken, a tüszők egyre érzéketlenebbé válnak az agyalapi mirigy hormonjaira. A ciklusok megrövidülnek. A teherbeesés esélye minimálisra csökken.

Bár a spermiumtermelés folyamatos, a sperma minősége már jelentősen romlik. A mumpsz, a vesebetegség és a hormonháztartást érintő betegségek következtében csökken a férfiak termékenysége. Az 50-en túli apáknál a skizofrénia háromszor gyakrabban fenyegeti a születendő gyermeket

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink