Az alvásproblémával küzdők száma egyre nő, a gyógyszerpiacot pedig elárasztják a különféle altatók, enyhe nyugtatók, amelyek megoldást kínálnak a sokakat kínzó problémára. Az alváshiány a krónikus fáradtság mellett számos kellemetlen következménnyel jár: felelős lehet az elhízásért, a különféle anyagcsere-betegségekért és a pattanásos bőrért is. Az alvásgondokat nem szabad félvállról venni, érdemes utánajárni, mi akadályozza a nyugodt pihenést. Legjobb, ha először az alvási szokásait vizsgálja meg.

Könnyű álom ígérete

1. Rossz szokás

Tévé mellett aludni Sokak számára az esti tévénézés pont olyan szertartás, mint mondjuk a zuhanyozás és a fogmosás. Bár úgy tűnhet, hogy a pislákoló fény és a duruzsoló hangok segítik az elalvást, éppen az ellenkezője történik. A minőségi alváshoz megfelelő hang- és fényviszonyok szükségek – azaz csönd és sötét –, ugyanis az alvást előidéző hormon, a melatonin csak ilyen nyugodt körülmények között kezd el termelődni a szervezetben. A magyarázat, miszerint a monotónia bizonyos szintig segítheti az elalvást, igaz: egy relaxációs CD hallgatása valóban jót tesz. Ám a média sokkal több figyelemfelkeltő praktikát használ – például hirtelen váltakozó hangok, fények –, így ezek egyértelműen nehezítik az elalvást. A fényeket a szem receptorai nappali világosságként értelmezik, tudatva a szervezettel, hogy ideje felkelni. Azzal pedig minden tévénéző tisztában van, hogy a hangerő is váltakozó, ami szintén lehetetlenné teszi a pihenést.

Mit tehet?

Legalább egy órával a lefekvés előtt kapcsolja ki a televíziót.

2. Rossz szokás

Okostelefonnal ágyba bújni A telefonok ma már könnyen, bárhol elérhető kommunikációs lehetőséget kínálnak, és ez alól a hálószoba sem kivétel. Erős a kísértés, hogy lefekvés előtt ellenőrizze a munkahelyi leveleit, szöveges üzeneteit vagy éppen felugorjon a Facebookra még egyszer, aznap utoljára. Az okostelefonokkal azonban több probléma is van a nyugodt alvás szempontjából: egyrészt bizonyos mennyiségű fényt bocsátanak ki, amely – különösen a sötét szobában erős kontrasztot képezve – összezavarhatja a szervezetet, megnehezítve az elalvást. A képernyő kék fénye befolyásolja a melatonin hormon termelődését, megzavarva az ember cirkadiánritmusát, azaz a belső óráját.

Mit tehet?

Ne vigye ágyba a mobilját, sőt a legjobb, ha éjszakára a hálószobán kívül hagyja.

3. Rossz szokás

Ágyban enni A késő esti nassolás vagy a romantikus reggeli az ágyban jó ötletnek tűnhet, de alvásszakértők szerint a nyugodt alvásnak lőttek, ha rendszeresen az ágyban eszik. Az ágyneműben megbújó morzsák vonzzák a különféle bogarakat, legyeket, hangyákat és csótányokat. Ráadásul, míg a konyhában minden étkezés után rendet rak, addig az ágyat nem valószínű, hogy áthúzza és kiporszívózza csak azért, mert elmajszolt egy csokis sütit.

Mit tehet?

Egyen a konyhában vagy az étkezőben, asztalnál ülve.

4. Rossz szokás

Este veszekedni A legtöbb családban este, a hálószobában van először lehetőségük nyugodtan beszélgetni a pároknak. Egy stresszes nap végén azonban nagyon nehéz megőrizni a nyugalmat, és ilyenkor gyakoribbak a viták, veszekedések. Egyesek szerint meg kell próbálni kibékülni még elalvás előtt, mások viszont arra esküsznek, hogy aludni kell, és másnap reggel tiszta fejjel visszatérni a problémára. Alvás szempontjából jobb megszabadulni a negatív érzelmektől még este,
ám ahelyett, hogy harcolna az igazáért, egész egyszerűen csak bújjon oda a párjához. A dédelgetés, bújás hatására megindul az endorfinok termelődése, és nyugodtabban alszik.

Mit tehet?

Komoly beszélgetésekre válasszon más időpontot.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink