Szúnyogok
Ezek az apró kis rovarok számos betegség okozói a trópusokon, nálunk azonban veszélytelenek. A vírusmentes szúnyogok sem ártalmatlanok azért, csípésük kellemetlen viszketést okoz. A szúnyogcsípést a női szúnyogok harapása okozza: miközben a szúnyog vért szív, a nyála egy része a bőrbe jut, amely fehérjéket tartalmaz. ezekre reagál az immunrendszer viszketéssel és duzzanattal.
Megelőzés: A szúnyogok érzékszervei leginkább olyan kémiai anyagokra érzékenyek, mint a szén-dioxid vagy a tejsav. Ezekből a melegvérű élőlények – így az ember is – nagy mennyiséget bocsát ki, ami a szúnyogok számára igencsak vonzó. ne csábítsa a szúnyogokat extra cukor és koffein fogyasztásával, hiszen mindkettő felpörgeti az anyagcserét, növelve a szervezet szén-dioxid- és a tejsavtartalmát. A szúnyogok kora hajnalban és alkonyatkor aktívabbak, ilyenkor lehetőség szerint ne tartózkodjon a szabadban. Ha mégis szabadtéri programja van, viseljen hosszúujjú felsőt, hosszú, bő szabású nadrágot, világos színűeket.
A sötét ruha ugyanis jobban megtartja a test melegét, így még valószínűbb, hogy a szúnyogok megcsípik. A vérszívók ellen a leghatékonyabban vegyi anyagokat tartalmazó rovarriasztókkal védekezhet. Gyerekek esetében azonban érdemes ezekkel óvatosan bánni, mert száríthatják és irritálhatják a bőrt. A citrom, a narancs, az eukaliptusz és a menta természetes szúnyogriasztók.
Csípés kezelése: Tisztítsa meg a bőrt langyos vízzel, és kenje be a csípést hidrokortizon-tartalmú krémmel, amely csökkenti a gyulladást. Vakargatni nem szabad, a karcolások ugyanis csak meghosszabbítják a viszketést, és bakteriális fertőzés is kialakulhat a sérült bőrfelületen.
Méhek és darazsak
A méhek és darazsak főleg védekezés céljából juttatnak méreganyagot csípéskor az ember szervezetébe. A méreg olyan polipeptideket tartalmaz, amelyek kitágítják és áteresztővé teszik az ereket, így a csípés helyén vörös vizenyő és erős fájdalom jelentkezik. ezek teljesen általános reakciók, nem jelentenek allergiát. A valódi rovarcsípés-allergia azoknál fordul elő, akiknek a szervezetében a méreg ellen antitest termelődik.
Megelőzés: A méhek szeretik a világos színeket és az édes illatokat. A szabadban tartózkodva kerülje a parfümök, kölnik, testpermetek használatát, ezek finom illata ugyanis vonzza a méheket. A cukros ételeket és italokat hagyja a lakásban. Különösen gyerekek esetében fontos, hogy az üdítős- és cumisüvegeket a szabadban mindig vissza kell zárni, mert bennük csapdába eshetnek a méhek.
Csípés kezelése: A méreganyag a véráramba kerülve gyorsan terjed szét a testben. A kialakult reakciók többfélék lehetnek: enyhébb esetben bőrpír, duzzanat, fájdalom jelentkezhet, súlyosabb esetekben hörgőgörcs és sokk, majd légzésbénulás és keringésmegállás következik be. Kevésbé ártalmas a karon, lábon szerzett csípés, ezeket többnyire elegendő hideg vízzel, ecettel borogatni. Az antihisztaminos krémmel csökkenthető a duzzanat, az ibuprofen pedig csillapítja a fájdalmat. Ha azonban a lágy szöveteket éri a csípés – nyakat, szájat, szemet –, nagyobb a probléma.
A nyálkahártyába ürített méreg nyomán anafilaxiás sokk alakulhat ki: perceken belül kiütések jelennek meg a bőrön, az arc felpuffad, az ajkak megdagadnak, a nyelv és a száj környéki szövetek megduzzadnak. A vérnyomás leesik, a szívverés szaporává válik. ilyenkor mindenképpen orvost kell hívni! A csípés helyét mindig érdemes megvizsgálni, hogy nem maradt-e benne a rovar fullánkja. Amennyiben igen, óvatosan, csipesszel távolítsa el.