Senki sem gondol szívesen a kullancsokra strandolás, kirándulás közben, hiszen a kinézetük a legtöbb emberben undort kelt, ráadásul betegségeket is terjesztenek. Nos, pont ez utóbbi miatt kell odafigyelni rájuk. Ezek a nemkívánatos élőlények megtalálhatók a kertekben, parkokban, erdőkben, füves-fás területeken, ezért nagyon fontos a megelőzésről és a kezelésről néhány szót ejteni.

Kullancsveszély – MEGELŐZÉS ÉS KEZELÉS

A kullancsok nem rovarok

Meglepődött? Pedig igaz. Ez az egyik leggyakoribb tévhit. A kullancsok rendszertani szempontból a pókszabású ízeltlábúak, ezen belül az atkafélék táborába tartoznak. A kullancs valójában a legnagyobb méretű atka. Magyarországon az embert és társállatot veszélyeztető leggyakoribb fajok a közönséges kullancs és a kutyakullancs. Szívós állatok, akár több évig is képesek életben maradni. A közönséges kullancsok lombos erdőkben, bozótosokban élnek, a bokrok, fák leveleinek fonákján kapaszkodnak tapadókorongos lábaikkal és várják a kedvező alkalmat: kb. 1-1,5 méterről, „fentről” vetik magukat az áldozatukra. A kutyakullancsok főként a fűszálak árnyékos fonákján megkapaszkodva élnek, és „alulról” kapaszkodnak fel az emberre, állatra. Különösen az áprilistól júliusig tartó időszak veszélyes, de a kullancsok egész évben aktívak, nem pusztítja el őket a hideg.

Súlyos betegségek

A kullancs a váladékában – több más kórokozó mellett – két olyat is hordoz, amelyek az ember számára veszélyesek. Az egyik a Borrelia burgdorferi baktérium, amely a vérbe kerülve, majd a különböző szerveken megtelepedve gyulladásos kórképet, Lyme-kórt okoz. A másik, kullancs által hordozott kórokozó egy vírus, amely főleg a gyermekekre veszélyes: (kora tavaszi) agyvelő- és agyhártyagyulladást okoz. Ez ellen nehéz a védekezés, mert vírus ellen nincsen célzott gyógyszer, csak oltás, amely azonban maga sem veszélytelen.

Lyme-kór

A világon az állatról emberre terjedő betegségek közül a leggyakoribb. Nem minden kullancs csípése okoz fertőzést, ám Magyarországon akár 40-50 százalék feletti is lehet egy-egy területen a fertőzött kullancsok aránya, és a fertőző kullancsok 80-90 százaléka hordozza a Lyme-kórt okozó baktériumokat. Mivel a Lyme-kór védőoltással nem megelőzhető bakteriális fertőzés, nagyon fontos a mielőbbi felismerése. A Lyme-kór számos tünete könnyen összetéveszthető más betegséggel. A kórokozók hihetetlenül változékonyak, és bármikor képesek más-más szervet károsítani, ezzel újabb és újabb tüneteket okozni. Antibiotikum-kúrával a Lyme-kór meggyógyítható – még az idült, több éve vagy évtizede fertőződött betegeknél is jelentős javulás, rendszerint gyógyulás érhető el. A Lyme-kór az egész szervezet betegsége, tehát a kokárda alakú Lyme-folt csak felszínesen jelzi a kórképet: eltűnése nem jelenti minden esetben a szervezet gyógyulását, ahogy megszűnése sem jelenti a beteg gyógyulását. A kezeletlen Lyme-kór idült, hosszadalmas betegség, ezért gyakran társulhat más betegségekhez. A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, tehát a fertőzést jobb megelőzni.

Kora tavaszi agyvelő- és agyhártya gyulladás

A kullancsok néhány százaléka terjeszti az ún. kullancsencephalitist (kora tavaszi agyvelő- és agyhártyagyulladás). Míg a Lyme-kór tekintetében jelenleg nem áll rendelkezésre megelőzési lehetőség, addig a kullancs terjesztette agyvelő- és agyhártyagyulladás védőoltással elkerülhető. A védőoltás csak akkor hatékony, ha megfelelő ellenanyagszint alakul ki az oltottak szervezetében. Nagyon fontos tehát az időben történő védekezés, az év elején (a fő kullancsszezon előtt) szükséges a vakcinázás. A rendelkezésre álló oltóanyagok a hivatalos oltási sémák betartása mellett biztosítanak védettséget.

Kullancs eltávolítása

Ha a kullancs még alig kapaszkodott meg, speciális csipesz segítségével tudja eltávolítani, illetve kullancseltávolító műanyag kanállal. Ezekkel az eszközökkel összepréselés nélkül távolítható el a kullancs, megakadályozva, hogy a váladéka a vérbe kerülve fertőzést okozzon. Eltávolítás után a csípés helyét fertőtlenítse, a kullancsot pedig nyomja össze. Ha a kullancs már nem ragadható meg kullancseltávolító eszközökkel, haladéktalanul forduljon orvoshoz.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink