Senki sem gondol szívesen a kullancsokra strandolás, kirándulás közben, hiszen a kinézetük a legtöbb emberben undort kelt, ráadásul betegségeket is terjesztenek. Nos, pont ez utóbbi miatt kell odafigyelni rájuk. Ezek a nemkívánatos élőlények megtalálhatók a kertekben, parkokban, erdőkben, füves-fás területeken, ezért nagyon fontos a megelőzésről és a kezelésről néhány szót ejteni.

Kullancsveszély – MEGELŐZÉS ÉS KEZELÉS

A kullancsok nem rovarok

Meglepődött? Pedig igaz. Ez az egyik leggyakoribb tévhit. A kullancsok rendszertani szempontból a pókszabású ízeltlábúak, ezen belül az atkafélék táborába tartoznak. A kullancs valójában a legnagyobb méretű atka. Magyarországon az embert és társállatot veszélyeztető leggyakoribb fajok a közönséges kullancs és a kutyakullancs. Szívós állatok, akár több évig is képesek életben maradni. A közönséges kullancsok lombos erdőkben, bozótosokban élnek, a bokrok, fák leveleinek fonákján kapaszkodnak tapadókorongos lábaikkal és várják a kedvező alkalmat: kb. 1-1,5 méterről, „fentről” vetik magukat az áldozatukra. A kutyakullancsok főként a fűszálak árnyékos fonákján megkapaszkodva élnek, és „alulról” kapaszkodnak fel az emberre, állatra. Különösen az áprilistól júliusig tartó időszak veszélyes, de a kullancsok egész évben aktívak, nem pusztítja el őket a hideg.

Súlyos betegségek

A kullancs a váladékában – több más kórokozó mellett – két olyat is hordoz, amelyek az ember számára veszélyesek. Az egyik a Borrelia burgdorferi baktérium, amely a vérbe kerülve, majd a különböző szerveken megtelepedve gyulladásos kórképet, Lyme-kórt okoz. A másik, kullancs által hordozott kórokozó egy vírus, amely főleg a gyermekekre veszélyes: (kora tavaszi) agyvelő- és agyhártyagyulladást okoz. Ez ellen nehéz a védekezés, mert vírus ellen nincsen célzott gyógyszer, csak oltás, amely azonban maga sem veszélytelen.

Lyme-kór

A világon az állatról emberre terjedő betegségek közül a leggyakoribb. Nem minden kullancs csípése okoz fertőzést, ám Magyarországon akár 40-50 százalék feletti is lehet egy-egy területen a fertőzött kullancsok aránya, és a fertőző kullancsok 80-90 százaléka hordozza a Lyme-kórt okozó baktériumokat. Mivel a Lyme-kór védőoltással nem megelőzhető bakteriális fertőzés, nagyon fontos a mielőbbi felismerése. A Lyme-kór számos tünete könnyen összetéveszthető más betegséggel. A kórokozók hihetetlenül változékonyak, és bármikor képesek más-más szervet károsítani, ezzel újabb és újabb tüneteket okozni. Antibiotikum-kúrával a Lyme-kór meggyógyítható – még az idült, több éve vagy évtizede fertőződött betegeknél is jelentős javulás, rendszerint gyógyulás érhető el. A Lyme-kór az egész szervezet betegsége, tehát a kokárda alakú Lyme-folt csak felszínesen jelzi a kórképet: eltűnése nem jelenti minden esetben a szervezet gyógyulását, ahogy megszűnése sem jelenti a beteg gyógyulását. A kezeletlen Lyme-kór idült, hosszadalmas betegség, ezért gyakran társulhat más betegségekhez. A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, tehát a fertőzést jobb megelőzni.

Kora tavaszi agyvelő- és agyhártya gyulladás

A kullancsok néhány százaléka terjeszti az ún. kullancsencephalitist (kora tavaszi agyvelő- és agyhártyagyulladás). Míg a Lyme-kór tekintetében jelenleg nem áll rendelkezésre megelőzési lehetőség, addig a kullancs terjesztette agyvelő- és agyhártyagyulladás védőoltással elkerülhető. A védőoltás csak akkor hatékony, ha megfelelő ellenanyagszint alakul ki az oltottak szervezetében. Nagyon fontos tehát az időben történő védekezés, az év elején (a fő kullancsszezon előtt) szükséges a vakcinázás. A rendelkezésre álló oltóanyagok a hivatalos oltási sémák betartása mellett biztosítanak védettséget.

Kullancs eltávolítása

Ha a kullancs még alig kapaszkodott meg, speciális csipesz segítségével tudja eltávolítani, illetve kullancseltávolító műanyag kanállal. Ezekkel az eszközökkel összepréselés nélkül távolítható el a kullancs, megakadályozva, hogy a váladéka a vérbe kerülve fertőzést okozzon. Eltávolítás után a csípés helyét fertőtlenítse, a kullancsot pedig nyomja össze. Ha a kullancs már nem ragadható meg kullancseltávolító eszközökkel, haladéktalanul forduljon orvoshoz.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink