Senki sem gondol szívesen a kullancsokra strandolás, kirándulás közben, hiszen a kinézetük a legtöbb emberben undort kelt, ráadásul betegségeket is terjesztenek. Nos, pont ez utóbbi miatt kell odafigyelni rájuk. Ezek a nemkívánatos élőlények megtalálhatók a kertekben, parkokban, erdőkben, füves-fás területeken, ezért nagyon fontos a megelőzésről és a kezelésről néhány szót ejteni.

Kullancsveszély – MEGELŐZÉS ÉS KEZELÉS

A kullancsok nem rovarok

Meglepődött? Pedig igaz. Ez az egyik leggyakoribb tévhit. A kullancsok rendszertani szempontból a pókszabású ízeltlábúak, ezen belül az atkafélék táborába tartoznak. A kullancs valójában a legnagyobb méretű atka. Magyarországon az embert és társállatot veszélyeztető leggyakoribb fajok a közönséges kullancs és a kutyakullancs. Szívós állatok, akár több évig is képesek életben maradni. A közönséges kullancsok lombos erdőkben, bozótosokban élnek, a bokrok, fák leveleinek fonákján kapaszkodnak tapadókorongos lábaikkal és várják a kedvező alkalmat: kb. 1-1,5 méterről, „fentről” vetik magukat az áldozatukra. A kutyakullancsok főként a fűszálak árnyékos fonákján megkapaszkodva élnek, és „alulról” kapaszkodnak fel az emberre, állatra. Különösen az áprilistól júliusig tartó időszak veszélyes, de a kullancsok egész évben aktívak, nem pusztítja el őket a hideg.

Súlyos betegségek

A kullancs a váladékában – több más kórokozó mellett – két olyat is hordoz, amelyek az ember számára veszélyesek. Az egyik a Borrelia burgdorferi baktérium, amely a vérbe kerülve, majd a különböző szerveken megtelepedve gyulladásos kórképet, Lyme-kórt okoz. A másik, kullancs által hordozott kórokozó egy vírus, amely főleg a gyermekekre veszélyes: (kora tavaszi) agyvelő- és agyhártyagyulladást okoz. Ez ellen nehéz a védekezés, mert vírus ellen nincsen célzott gyógyszer, csak oltás, amely azonban maga sem veszélytelen.

Lyme-kór

A világon az állatról emberre terjedő betegségek közül a leggyakoribb. Nem minden kullancs csípése okoz fertőzést, ám Magyarországon akár 40-50 százalék feletti is lehet egy-egy területen a fertőzött kullancsok aránya, és a fertőző kullancsok 80-90 százaléka hordozza a Lyme-kórt okozó baktériumokat. Mivel a Lyme-kór védőoltással nem megelőzhető bakteriális fertőzés, nagyon fontos a mielőbbi felismerése. A Lyme-kór számos tünete könnyen összetéveszthető más betegséggel. A kórokozók hihetetlenül változékonyak, és bármikor képesek más-más szervet károsítani, ezzel újabb és újabb tüneteket okozni. Antibiotikum-kúrával a Lyme-kór meggyógyítható – még az idült, több éve vagy évtizede fertőződött betegeknél is jelentős javulás, rendszerint gyógyulás érhető el. A Lyme-kór az egész szervezet betegsége, tehát a kokárda alakú Lyme-folt csak felszínesen jelzi a kórképet: eltűnése nem jelenti minden esetben a szervezet gyógyulását, ahogy megszűnése sem jelenti a beteg gyógyulását. A kezeletlen Lyme-kór idült, hosszadalmas betegség, ezért gyakran társulhat más betegségekhez. A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, tehát a fertőzést jobb megelőzni.

Kora tavaszi agyvelő- és agyhártya gyulladás

A kullancsok néhány százaléka terjeszti az ún. kullancsencephalitist (kora tavaszi agyvelő- és agyhártyagyulladás). Míg a Lyme-kór tekintetében jelenleg nem áll rendelkezésre megelőzési lehetőség, addig a kullancs terjesztette agyvelő- és agyhártyagyulladás védőoltással elkerülhető. A védőoltás csak akkor hatékony, ha megfelelő ellenanyagszint alakul ki az oltottak szervezetében. Nagyon fontos tehát az időben történő védekezés, az év elején (a fő kullancsszezon előtt) szükséges a vakcinázás. A rendelkezésre álló oltóanyagok a hivatalos oltási sémák betartása mellett biztosítanak védettséget.

Kullancs eltávolítása

Ha a kullancs még alig kapaszkodott meg, speciális csipesz segítségével tudja eltávolítani, illetve kullancseltávolító műanyag kanállal. Ezekkel az eszközökkel összepréselés nélkül távolítható el a kullancs, megakadályozva, hogy a váladéka a vérbe kerülve fertőzést okozzon. Eltávolítás után a csípés helyét fertőtlenítse, a kullancsot pedig nyomja össze. Ha a kullancs már nem ragadható meg kullancseltávolító eszközökkel, haladéktalanul forduljon orvoshoz.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink