A hosszabb-rövidebb ideig tartó fülcsengés – tinnitus – a felnőttek körében gyakori probléma, ám orvoshoz csak kevesen fordulnak ilyen panasszal. Előfordulhat, a fülcsengés olyan erőssé válik, hogy már a pihenést is zavarja. A fülcsengésnek számos oka lehet, a legtöbbször a szervezet így jelez, hogy valami nem működik tökéletesen.

Legyen csend! – A fülcsengés okai

Zajártalom

A fülcsengést az esetek nagy részében valamilyen zajártalom idézi elő. A munkahelyi zajártalom egyike a leggyakoribb foglalkozási megbetegedéseknek, de a szabadidős tevékenységek – zenehallgatás, autó- és motorversenyzés, lövészet – is okozhatnak panaszokat. Fontos, hogy védje fülét a károsodástól, ezért viseljen hallásvédőt. A passzív fülvédők csillapítják a zajt.

Túlzott fülzsírtermelődés

Gyakran okoz fülcsengést az összegyűlt fülzsírdugó. A fülzsír vagy fülviasz a hallójáratban található speciális mirigyek terméke, amely még elhalt hámsejteket, szőrszálakat és különböző szennyeződéseket is tartalmaz. A hallójárat nem piszkos, ezért nem is igényel tisztogatást. A fülzsír folyamatosan halad kifelé, ám néha felgyülemlik, és nem tud eltávozni a fülből. Ilyenkor se piszkálja a fülét, mert könnyen megsértheti a külsőfül érzékeny bőrét. A fülzsírdugót az orvos a fül átmosásával könnyen eltávolítja.

Agyrázkódás

Az agyrázkódás az agy sérülése, melyet a fejet ért hirtelen ütés vagy ütődés okoz. Az agy puha szerv, védelméről a koponyacsont és az agyfolyadék gondoskodik. Normál helyzetben az agyfolyadék megakadályozza az agynak a koponyához való ütődését, de hirtelen, nagy erejű ütésnél erre nem képes. Az agy a koponyához ütődik, és átmenetileg zavar áll be a működésében. Egyeseknél egyértelmű az agyrázkódás, a tünetek (hányinger, hányás, fejfájás, szédülés, esetleg eszméletvesztés) jól körülírhatók. Ám másoknál esetleg csak az egyik oldalt érintő fülcsengés figyelmeztet a bajra. Sportolás közben – egyebek között kerékpározáskor, síeléskor, korcsolyázáskor – és magas kockázatú munkahelyen, például az építőiparban mindig viseljen védősisakot.

Élvezeti szerek

Az élvezeti szerek: alkohol, nikotin, kávé túlzásba vitt fogyasztása is oka lehet a fülcsengésnek. Gyógyszerek mellékhatása Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet fülcsengés. ilyenek az acetilszalicilsav és származékai, bizonyos antibiotikumok, a nonszteroid gyulladáscsökkentők, a daganatellenes szerek, egyes antidepresszánsok. A gyógyszerszedés befejezése után a panaszok pár nap alatt megszűnnek.

Fogászati problémák

Fogászati problémák is okozhatnak fülcsengést. Érdemes évente egyszer felkeresni a fogorvost. A különböző gyulladások, fertőzések hosszú ideig nem okoznak panaszokat.

Betegségek

A fülcsengés hátterében gyakran a központi idegrendszer betegségei állnak. ilyen betegség például az agyi keringészavar, koponya- és agysérülés, jó és rosszindulatú agydaganat, illetve a migrén vagy az epilepszia. Keringési problémák, az anyagcsere-működés zavarai, a pajzsmirigy betegségei is okozhatnak fülcsengést. Fertőző megbetegedések, magas lázas állapot, a mozgásszervi elváltozások közül pedig a nyak gerincoszlop, a nyak- és a vállizmok területének problémái eredményezhetnek fülzúgást, fülcsengést.

Ásványianyag- és vitaminhiány

Fülcsengést okozhat a cink és egyes vitaminok – különösen a B6- és B12-vitaminok – hiánya. Fogyasszon B-komplex vitaminkészítményeket, olajos magvakat, tojást, halakat, rizst.

Stressz

A fülcsengés árulkodhat lelki túlterheltségről is. Ilyenkor egy hangterápiából és a stressztűrő képességet növelő tréningből álló kezelés segíthet a panaszok csökkentésében. A kezelés kiegészülhet vitaminok, antioxidánsok, esetleg értágító, keringésjavító gyógyszerek szedésével is, de stresszoldó, vérkeringést serkentő alternatív kezelések is szóba jöhetnek. A szervezet savasodása Legújabb kutatások szerint a szervezet savasodása is okozhat fülcsengést. A megemelkedett savszint a belsőfül folyadékrendszerének és ionösszetételének zavarát okozza. A fülcsengés kezeléséhez a szervezet lúgosítására is szükség van.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink