Zajártalom
A fülcsengést az esetek nagy részében valamilyen zajártalom idézi elő. A munkahelyi zajártalom egyike a leggyakoribb foglalkozási megbetegedéseknek, de a szabadidős tevékenységek – zenehallgatás, autó- és motorversenyzés, lövészet – is okozhatnak panaszokat. Fontos, hogy védje fülét a károsodástól, ezért viseljen hallásvédőt. A passzív fülvédők csillapítják a zajt.
Túlzott fülzsírtermelődés
Gyakran okoz fülcsengést az összegyűlt fülzsírdugó. A fülzsír vagy fülviasz a hallójáratban található speciális mirigyek terméke, amely még elhalt hámsejteket, szőrszálakat és különböző szennyeződéseket is tartalmaz. A hallójárat nem piszkos, ezért nem is igényel tisztogatást. A fülzsír folyamatosan halad kifelé, ám néha felgyülemlik, és nem tud eltávozni a fülből. Ilyenkor se piszkálja a fülét, mert könnyen megsértheti a külsőfül érzékeny bőrét. A fülzsírdugót az orvos a fül átmosásával könnyen eltávolítja.
Agyrázkódás
Az agyrázkódás az agy sérülése, melyet a fejet ért hirtelen ütés vagy ütődés okoz. Az agy puha szerv, védelméről a koponyacsont és az agyfolyadék gondoskodik. Normál helyzetben az agyfolyadék megakadályozza az agynak a koponyához való ütődését, de hirtelen, nagy erejű ütésnél erre nem képes. Az agy a koponyához ütődik, és átmenetileg zavar áll be a működésében. Egyeseknél egyértelmű az agyrázkódás, a tünetek (hányinger, hányás, fejfájás, szédülés, esetleg eszméletvesztés) jól körülírhatók. Ám másoknál esetleg csak az egyik oldalt érintő fülcsengés figyelmeztet a bajra. Sportolás közben – egyebek között kerékpározáskor, síeléskor, korcsolyázáskor – és magas kockázatú munkahelyen, például az építőiparban mindig viseljen védősisakot.
Élvezeti szerek
Az élvezeti szerek: alkohol, nikotin, kávé túlzásba vitt fogyasztása is oka lehet a fülcsengésnek. Gyógyszerek mellékhatása Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet fülcsengés. ilyenek az acetilszalicilsav és származékai, bizonyos antibiotikumok, a nonszteroid gyulladáscsökkentők, a daganatellenes szerek, egyes antidepresszánsok. A gyógyszerszedés befejezése után a panaszok pár nap alatt megszűnnek.
Fogászati problémák
Fogászati problémák is okozhatnak fülcsengést. Érdemes évente egyszer felkeresni a fogorvost. A különböző gyulladások, fertőzések hosszú ideig nem okoznak panaszokat.
Betegségek
A fülcsengés hátterében gyakran a központi idegrendszer betegségei állnak. ilyen betegség például az agyi keringészavar, koponya- és agysérülés, jó és rosszindulatú agydaganat, illetve a migrén vagy az epilepszia. Keringési problémák, az anyagcsere-működés zavarai, a pajzsmirigy betegségei is okozhatnak fülcsengést. Fertőző megbetegedések, magas lázas állapot, a mozgásszervi elváltozások közül pedig a nyak gerincoszlop, a nyak- és a vállizmok területének problémái eredményezhetnek fülzúgást, fülcsengést.
Ásványianyag- és vitaminhiány
Fülcsengést okozhat a cink és egyes vitaminok – különösen a B6- és B12-vitaminok – hiánya. Fogyasszon B-komplex vitaminkészítményeket, olajos magvakat, tojást, halakat, rizst.
Stressz
A fülcsengés árulkodhat lelki túlterheltségről is. Ilyenkor egy hangterápiából és a stressztűrő képességet növelő tréningből álló kezelés segíthet a panaszok csökkentésében. A kezelés kiegészülhet vitaminok, antioxidánsok, esetleg értágító, keringésjavító gyógyszerek szedésével is, de stresszoldó, vérkeringést serkentő alternatív kezelések is szóba jöhetnek. A szervezet savasodása Legújabb kutatások szerint a szervezet savasodása is okozhat fülcsengést. A megemelkedett savszint a belsőfül folyadékrendszerének és ionösszetételének zavarát okozza. A fülcsengés kezeléséhez a szervezet lúgosítására is szükség van.
- JENNIFER LOPEZ OLCSÓ FÜLBEVALÓJÁÉRT ROHAMOZTÁK MEG A BOLTOKAT A NŐK
- SZŰRŐVIZSGÁLATOK MINDEN KORBAN – NŐKNEK