Haj
Tünet: hajhullás
Stressz hatására a szervezetben felborul a hormonháztartás. Az állandó feszültség, a lelki bajok kimerítik a test erőforrásait, és mivel haj nélkül a szervezet remekül működik, az energiát inkább a létfontosságú szervek működtetésére irányítja, nem a haj táplálására. Ilyenkor a hajhagymák gyorsan a hajtermelés utolsó, nyugvó fázisába érnek, amikor nincs érdemi hajnövekedés és a hajszálak lassan elhalnak, majd kihullanak.
Hogyan kezelje?
Ha naponta több mint 300 szál haja hullik ki, mindenképpen keresse fel orvosát. Többnyire már egy egyszerű laborvizsgálattal kideríthető a probléma oka. A tápanyagokban, vitaminokban szegény étrend is stressz a szervezetnek, ilyenkor a szakemberek B12-vitaminnal, cinkkel, vas- és fehérjekészítményekkel segítik a haj regenerálódását. Érdemes megtanulni stresszkezelési technikákat is, ezek a hétköznapi élethelyzetekben jelentkező feszültséget segítenek csökkenteni.
Tünet: őszülés
A hajőszülését a melanociták viszszafejlődése, a pigmentek számának csökkenése okozza. Ezek a sejtek termelik a melanin nevű pigmentet, ami a haj színéért felelős. A melanociták az idő haladtával egyre kevesebb melanint termelnek, így a haj elveszíti a színét. Kutatók szerint az erős stressz következtében a melanociták melanintermelő képessége sérülhet, ezért lesz a haj ősz, színtelen.
Hogyan kezelje?
A korral járó természetes őszülés nem visszafordítható, de folynak kísérletek, amelyek során stimulálják a haj pigmentjének termelődését. Egyelőre nem tudható, hogy ez az eljárás képes lesz-e visszaállítani az eredeti hajszínt azoknál, akik valamilyen stresszhatás következtében őszültek meg, de a kísérletek biztatóak. Addig is marad a hajfestés.
Köröm
Tünet: berepedezett körömágyak
Lelki bajok és a feszültség esetén sokaknál a körömrágás, a körömágy bőrének tépkedése, harapdálása a reakció. Az állandó „piszkálás” következtében a körömágy érzékeny bőre begyullad, majd megkeményedik, és lassan megváltoztatja a köröm alakját.
Hogyan kezelje?
Sokaknak megoldást jelent a gélmanikűr: ez a professzionális szépségápolási módszer a hölgyek nagy részét visszatartja a körömrágástól és a bőr tépkedésétől. Ha viszont már begyulladt a körömágy, érdemes a fertőzés továbbterjedésének megakadályozására antibiotikumos krémmel kezelni a sérült bőrt.
Tünet: gyenge, törékeny körmök
A tápanyag- és vitaminszegény étrend nemcsak hajhullást, hanem a körmök elváltozását is okozhatja. Szerencsére a körmök csupán meggyengülnek, töredezetté válnak, esetleg egy vízszintes barázda jelenik meg rajtuk mintegy 3 hónappal a stresszhelyzet után.
Hogyan kezelje?
Erősítheti körmeit belsőleg, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozással vagy körömerősítő lakkok használatával.
Bőr
Tünet: pattanások
A megnövekedett stresszszint gyakran oka az akné fellángolásának. A pontos mechanizmus nem teljesen világos, de a stresszhormonként ismert kortizol növeli a faggyútermelést és csökkenti a bőr védekezőképességét.
Hogyan kezelje?
A stressz okozta pattanásokra is használhat fertőtlenítő, gyulladásgátló készítményeket. Ha a tünetek súlyosak, mindenképpen keressen fel bőrgyógyászt.
Tünet: fakó arcszín, finom ráncok
A stressz lassítja a sejtek megújító folyamatait, és a bőr könnyen fakóvá, élettelenné válhat. A felgyülemlett méreganyagok lerakódnak a szervezetben, gátolva a megfelelő vérkeringést, így a bőr nem jut elegendő mennyiségű oxigénhez.
Hogyan kezelje?
Az új bőrsejtek termelődését ápoló hatóanyagokat tartalmazó bőrradírok alkalmazásával serkentheti. A rendszeres testmozgás segíti a stressz levezetését, az anyagcsere és a vérkeringés javítását.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- 3 tipp, hogy több boldogsághormont termeljen a teste
- Bőrproblémák: Hogyan kezelje a pattanásos bőrt?
- Energiaszint újratöltve: Tippek a testi-lelki fáradtság ellen