A friss zöldség- és gyümölcsfélékből – bármennyire csábító is – nem érdemes túl nagy mennyiséget felhalmozni. Hiszen hiába tároljuk őket hűtőben vagy más hűvös helyen, napról napra veszítenek nem csak frissességükből, de vitamin-, tápanyag- és nedvesség-tartalmukból is. A hűvös helyen való tárolás mindezeken nem segít, csak annyit érünk el vele, hogy a finomságok lassabban indulnak erjedésnek, rothadásnak, és elkerülik őket a legyek, muslincák.
Mivel nem mindenkinek esik útba naponta piac vagy más egyéb hely, ahol frissen beszerezhetők az idényzöldségek, csábító, hogy otthon felhalmozza őket. De ennek nincs értelme, inkább tervezzen előre. Ne vásároljon ad hoc jelleggel, annak ugyanis csak sok felesleges étel az eredménye, amely előbb vagy utóbb kárba vész.
ÚJRATERVEZÉS!
Gondolja végig, melyik nap mit szeretne főzni, mit szeretne enni, mit szeretne adni a gyerekeknek, a családjának tízóraira vagy uzsonnára. Nyáron a főétkezések között a legjobb friss gyümölcsöt fogyasztani. Gondolkodjon, számoljon, és a szerint vásároljon. Ha például a gyerek uzsonnára szívesen eszik meg egy-két szem szilvát vagy barackot, akkor felesleges több kilót tartani otthon.
RANGSOROLJON!
Hazatérve a bevásárlásból aztán érdemes rangsorolni. Gondolja végig, melyik zöldség- és gyümölcsféle a leginkább, és melyik a legkevésbé romlandó. Fogyassza el mielőbb a romlandó salátaféléket vagy a bogyós gyümölcsöket. A hosszabb ideig elálló, frissen maradó padlizsánt vagy narancsot inkább később fogyassza.
MIT MEDDIG LEHET TÁROLNI?
Ehhez adunk egy kis segítséget. Az alábbi táblázatban összefoglaltuk, mely zöldség- és gyümölcsfélék hány napig tarthatók hűtőben vagy hűvös helyen biztonsággal. soha ne vásároljon éretlen gyümölcsöt. Ha még érés előtt szedik le, akkor nem termelődik benne elég tápanyag és vitamin. Csak a valódi, érett gyümölcsben van megfelelő mennyiség a fontos tápanyagokból.