Kevés tragikusabb állapot van, mint emlékeink elvesztése. Az Alzheimer-kór hátterében működő folyamatokat még nem tudta felderíteni a tudomány. A betegség egyértelműen az agyat érinti, károsítja és megöli az agy idegsejtjeit. Az Alzheimer-típusú elbutulás sajnos nagyon gyakori betegség – világszerte mintegy 18 millió embert érint. A 65 éves lakosság körében 1 százalékos az előfordulása, e kor felett ötévente kétszereződik az érintettek száma.
A statisztikák szerint a nők gyakrabban betegszenek meg Alzheimerkórban. Koponyasérülések, pajzsmirigybetegségek, hosszú évekig tartó depresszió és a vérkeringés rendellenességei (érelmeszesedés, magas vérnyomás) fokozhatják a kockázatot. Nagyon komoly kutatások folynak, hogy mielőbb megtalálják azokat a hatóanyagokat, amelyek kombinációja megállítja, gyógyítja ezt a betegséget. Hiszen rengeteg embert érint ez az állapot, hatalmas kiadást jelent az egyes országok társadalombiztosításának.
Összegyűjtöttük azokat a növényeket, vitaminokat, hatóanyagokat, melyekről egyértelműen kiderült, hogy jótékony hatással vannak agyunk működésére, szellemi kondíciónk megőrzésére. A megelőzést időben kell elkezdeni.
Ginzeng
Régóta ismert tény, hogy a ginzeng erősíti a memóriát és jó hatással van az értelmi képességekre, csökkenti az agyi plakkok lerakódását és az agyi sejtek halálát. Megszünteti a stressz által okozott tüneteket, növeli a szellemi, fizikai teljesítőképességet. A ginzeng alkalmazható a koncentrálóképesség, a munkateljesítmény növelésére, betegség utáni lábadozásban, fáradtság, kimerültség esetén is.
Ómega 3 zsírsavak
Azok, akik rendszeresen fogyasztanak ómega 3 eszszenciális zsírsavat tartalmazó halolajat, megvédik magukat egyebek között a depressziótól, a szellemi hanyatlástól és a feledékenységtől. Ha túl kevés jut ebből a szervezetbe, az növeli az Alzheimer-kór kockázatát.
D-vitamin
A D-vitamin legismertebb szerepe a csontok egészségének fenntartása, de az elmúlt évtizedben kiderült, más fontos hatása is van ennek a vitaminnak, többek között az agyra. A konkrét ok-okozati összefüggés még homályos, de egyértelmű, hogy a D-vitamin számos különböző eszközökkel védi az agysejteket.
Ginkgo biloba
A páfrányfenyő csökkenti az agysejtek halálát, javítja az értelmi funkciókat. Előnyösen hat a vérkeringésre és a központi idegrendszerre is. Fokozza a verőerek rugalmasságát, ily módon javítva az agy és a végtagok vérellátását. Az aszpirinhez hasonló hatása gátolja a vérrögképződés veszélyét. A ginkgo biloba antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, azaz védi a sejteket a szabad gyökök rongálásától.
Kávé
Számos tanulmány azt mutatja, hogy a mérsékelt kávéfogyasztás (3-4 csésze koffeines kávé/nap) csökkentette az Alzheimer-kór kockázatát. Azok között az emberek között, akik rendszeresen elfogyasztották ezt a mennyiséget, 65 százalékkal csökkent az Alzheimerkór kockázata.
Magnézium
A magnézium olyan ásványi anyag, amely elengedhetetlen számos emberi biológiai funkcióhoz. Különösen fontos az agy tekintetében, mert ha megfelelő mennyiségben van a szervezetben, az megalapozza a tanulási képességeket és a memóriát. Jelentős mennyiségű magnéziumot tartalmaznak az olajos magvak, főleg a földimogyoró, a tök-, a napraforgó-, a lenmag, a dió, valamint a teljes őrlésű liszt, a korpa, a sötétzöld levélzöldségek és a fokhagyma is.
Zöld tea
A zöld tea igen gazdag a különböző antioxidánsokban, kiváló hatással van az agy egészségének megőrzésére.