Ezüst- vagy rézszínű artériák – Magas vérnyomás
A szemfenéki érrajzolat az egyetlen érhálózat, amelynek alapján a szervezet érrendszerének állapotára lehet következtetni. Így fordulhat elő, hogy egyéb tüneteket még nem okoz, de a szemész a szemfenékvizsgálat során már korai stádiumban felismeri a magas vérnyomásbetegséget. Tartósan magas vérnyomás esetén az erek fala átalakul: meszesedik, az izmok és az erek körüli kötőszövet megvastagszik. A verőereken megjelenik a bronz és ezüst árnyalat.
Anyajegy a szem belső rétegén – Melanoma
A szem rákos megbetegedései közül a pigmentált sejtekből kiinduló melanoma malignum a leggyakoribb. A szivárvány-hártyából kiinduló daganat szabad szemmel is jól látható: sötétbarna színű, egyenetlen felszínű bőrelváltozás. előfordul, hogy a szembogár is szabálytalan alakúvá válik. Tüneteket a tumor maga és az azt kísérő ideghártya-leválás okoz: torz látás alakul ki, az egyenesvonalak görbülnek, hullámzónak látszanak, a tárgyak a valós méretüknél kisebbnek vagy nagyobbnak tűnnek, a látásélesség csökken.
Gyűrűk a szaruhártyán – Wilson-kór
Ez a ritka örökletes rendellenesség a réz felhalmozódását okozhatja a szövetekben, például a szemfehérje belső oldalán (és nem az íriszen, ahogy látszik). Ez önmagában ártalmatlan, de a Wilson-kórt kezelni kell.
Sárga szem – Májbetegségek (Hepatitis, cirózis)
A sárgás elszíneződést az epefesték összetétele okozza, amely a hemoglobin, azaz az oxigént szállító molekulák lebomlása során jön létre. Valójában a szem kötőhártyája sárgul ilyenkor.
Hólyagok a szemgolyón – CSR (Központi savós retinopátia)
Többnyire túlzott mentális vagy érzelmi stressz áll a panaszok hátterében. Leginkább a férfiak betegsége, de egyre több nőnél diagnosztizálnak CSR-t. A leggyakoribb tünet a homályos látás vagy hogy a beteg hullámos vonalakat lát.
Gyulladt szem – Autoimmun betegség
Az állandó gyulladás a szervezetben – beleértve a szemet is – utalhat valamilyen autoimmun betegségre. Autoimmun betegség akkor alakul ki, ha a szervezet valamiért nem ismeri fel saját struktúráját, és immunválaszt indít saját sejtjei és szövetei ellen, gyulladást okozva (például szisztémás lupus, sokízületi gyulladás). A fő tünetek mellett szinte mindig jelentkezik a szemszárazság, idegentestérzés a szemben.
„Szivárgó erek” – Cukorbetegség
A retinán hajszálerek futnak, amelyek sérülékenyek: a tartósan magas vércukorszint tönkreteheti ezeket az ereket. először megduzzadnak és meggyengülnek, néhány elzáródik, és nem enged át elegendő vért. később új vérerek képződnek, amelyek nagyon gyengék, könnyen megrepednek, és ezáltal vért engednek a szem üvegtestébe. A beteg úszó foltokat vagy teljes sötétséget lát. Az évek során aztán a megduzzadt és gyenge vérerek heges szöveteket alkotnak, elmozdítva a retinát a szem hátsó részéből.
Duzzadt szem – Allergia
A levegőben terjedő allergének, mint a pollen, a por, az állati szőr gyakran irritálják a szemet. Beindul a szervezet védekezési mechanizmusa, és a folyamat duzzadt szemfelszíni ereket, vörös, viszkető, könnyező szemet eredményez.
Sárgás foltok, csomók a szemhéjon – Érelmeszesedés
Ha nem érzékenyek, nem fájnak, akkor ez nem más, mint lerakódott zsír. Az artériafal elmeszesedik, megkeményedik, ebből később kis koleszterin darabkák szakadnak le, és a vérárammal eljutnak a szemig, ahol befészkelik magukat a retina kicsi artériáiba.
Dülledt szem – Pajzsmirigy túlműködés
Lehet családi örökség, de ha egy átlátszó fehér réteg is megfigyelhető a szivárványhártya és a szem felső része között, akkor szinte biztos, hogy a pajzsmirigy hormon magas szintje duzzasztja meg a szemkörnyéki szöveteket és ezért tűnik úgy, mintha a szem kidülledne.