A nátha, vagy hétköznapi nevén a megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik a téli időszakban. Egy átlagos egészségi állapotban lévő felnőtt évente 2-3 alkalommal esik át náthás megbetegedésen. A betegség általában 5-7 nap alatt magától gyógyul, komolyabb problémát többnyire csak a krónikus betegségben szenvedőknél okoz. Biztos módszer a nátha elkerülésére nincs, az azonban tény, hogy sok olyan helyzet adódik, amikor mi magunk könnyítjük meg a vírusok terjedését.

Mit csinálunk rosszul?

Nem alszunk téli álmot

A náthát okozó vírusok szaporodásának kedvez a szűk tér, így veszélyben vagyunk például a tömegközlekedési eszközökön, az óvodákban, az iskolákban, a munkahelyeken és az edzőtermekben is. A vírusok terjedhetnek cseppfertőzéssel, a levegő közvetítésével, így zárt térben még nagyobb az esélye annak, hogy megfertőződünk. Tudjuk, a hidegben jobb választásnak tűnik egy mozi, mint a séta a közeli parkban, de higgyék el, sokat tettek a megelőzésért, ha az utóbbi programot választják.

Nem öltözünk megfelelően

Sokszor mondjuk azt, hogy azért fáztunk meg, mert nem védekeztünk megfelelően a hideg ellen. Mivel a náthát is vírus okozza, ez annyiban igaz, hogy a valamilyen okból, például az áthűlés következtében legyengült immunrendszerű szervezetet könnyebben betegítik meg a vírusok. Ezért nagyon fontos az évszaknak megfelelő, réteges öltözködés. Ez azt jelenti, hogy a kabát alatt viseljünk több réteg ruhadarabot, hiszen így védekezni tudunk a hideg ellen, de szükség esetén le is vehetünk egy réteget.

A legalsó réteg feladata, hogy szárazon tartsa a testet, ezért szerencsés, ha jó nedvszívó anyagból készül a fehérnemű, amely elpárologtatja a nedvességet. A középső réteg segít megőrizni a meleget, erre a célra leginkább egy könnyű, polár darab a megfelelő. Felső rétegként olyan darabot válasszunk, amely nem engedi át a nyirkos hideget, de kiengedi a hőt.

„Rosszul” köhögünk

Lássuk be: a köhögés és a tüsszentés teljesen normális dolog. de az nem mindegy, hogyan köhögünk, tüsszögünk. a vírusok ugyanis cseppfertőzéssel terjednek, egy szabadjára engedett tüsszentéssel vírusok tömkelege kerül a levegőbe, és így a többi emberre. a puszta kezes védekezés sem megoldás, hiszen a vírusok kézfogás útján is terjednek, valamint a fertőzött által megérintett tárgyakon keresztül is.

A legjobb, ha papír zsebkendőt használunk, amelyet aztán rögtön a szemetesbe dobunk. Ajánlott minden orrfújás, köhögés, tüsszentés után szappanos vízzel kezet mosni. Ha náthás beteg van a környezetében, lehetőleg semmihez se érjünk hozzá, amit a beteg használ.

Kevés C-vitamint fogyasztunk

Az aszkorbinsav fokozza az immunrendszer működését: növeli a fehérvérsejtek számát, melyek védenek a kórokozóktól. A téli időszakban, de különösen járvány idején szedjen nagyobb dózis – 500-1000 mg – C-vitamint.

Betegen nem maradunk otthon

A nátha, megfázás általában nem okoz komoly tüneteket, ezért aztán kevesen is maradnak otthon – megfertőzve így nemcsak a szűkebb, de tágabb környezetüket is. Nagyon fontos betartani az alapvető higiénés szabályokat: ha betegek vagyunk, ne osszuk meg senkivel az evőeszközünket, poharunkat, törülközőnket; rendszeresen mossunk kezet, és szellőztessünk abban a helyiségben, amelyikben tartózkodunk.

Nem pótoljuk a D-vitamint

Az alacsony D-vitamin-szint bizonyítottan negatívan befolyásolja az immunrendszerünket és fogékonyabbá tesz a megfázásra. Egyes tanulmányok szerint a D-vitaminnak vírusölő hatása is van, ám nátha esetén egy D-vitamin-kúra hatékonyságáról még nem állnak rendelkezésre elegendő adatok.

Ezek is érdekelhetnek

4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.

Ajánlataink