A nátha, vagy hétköznapi nevén a megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik a téli időszakban. Egy átlagos egészségi állapotban lévő felnőtt évente 2-3 alkalommal esik át náthás megbetegedésen. A betegség általában 5-7 nap alatt magától gyógyul, komolyabb problémát többnyire csak a krónikus betegségben szenvedőknél okoz. Biztos módszer a nátha elkerülésére nincs, az azonban tény, hogy sok olyan helyzet adódik, amikor mi magunk könnyítjük meg a vírusok terjedését.

Mit csinálunk rosszul?

Nem alszunk téli álmot

A náthát okozó vírusok szaporodásának kedvez a szűk tér, így veszélyben vagyunk például a tömegközlekedési eszközökön, az óvodákban, az iskolákban, a munkahelyeken és az edzőtermekben is. A vírusok terjedhetnek cseppfertőzéssel, a levegő közvetítésével, így zárt térben még nagyobb az esélye annak, hogy megfertőződünk. Tudjuk, a hidegben jobb választásnak tűnik egy mozi, mint a séta a közeli parkban, de higgyék el, sokat tettek a megelőzésért, ha az utóbbi programot választják.

Nem öltözünk megfelelően

Sokszor mondjuk azt, hogy azért fáztunk meg, mert nem védekeztünk megfelelően a hideg ellen. Mivel a náthát is vírus okozza, ez annyiban igaz, hogy a valamilyen okból, például az áthűlés következtében legyengült immunrendszerű szervezetet könnyebben betegítik meg a vírusok. Ezért nagyon fontos az évszaknak megfelelő, réteges öltözködés. Ez azt jelenti, hogy a kabát alatt viseljünk több réteg ruhadarabot, hiszen így védekezni tudunk a hideg ellen, de szükség esetén le is vehetünk egy réteget.

A legalsó réteg feladata, hogy szárazon tartsa a testet, ezért szerencsés, ha jó nedvszívó anyagból készül a fehérnemű, amely elpárologtatja a nedvességet. A középső réteg segít megőrizni a meleget, erre a célra leginkább egy könnyű, polár darab a megfelelő. Felső rétegként olyan darabot válasszunk, amely nem engedi át a nyirkos hideget, de kiengedi a hőt.

„Rosszul” köhögünk

Lássuk be: a köhögés és a tüsszentés teljesen normális dolog. de az nem mindegy, hogyan köhögünk, tüsszögünk. a vírusok ugyanis cseppfertőzéssel terjednek, egy szabadjára engedett tüsszentéssel vírusok tömkelege kerül a levegőbe, és így a többi emberre. a puszta kezes védekezés sem megoldás, hiszen a vírusok kézfogás útján is terjednek, valamint a fertőzött által megérintett tárgyakon keresztül is.

A legjobb, ha papír zsebkendőt használunk, amelyet aztán rögtön a szemetesbe dobunk. Ajánlott minden orrfújás, köhögés, tüsszentés után szappanos vízzel kezet mosni. Ha náthás beteg van a környezetében, lehetőleg semmihez se érjünk hozzá, amit a beteg használ.

Kevés C-vitamint fogyasztunk

Az aszkorbinsav fokozza az immunrendszer működését: növeli a fehérvérsejtek számát, melyek védenek a kórokozóktól. A téli időszakban, de különösen járvány idején szedjen nagyobb dózis – 500-1000 mg – C-vitamint.

Betegen nem maradunk otthon

A nátha, megfázás általában nem okoz komoly tüneteket, ezért aztán kevesen is maradnak otthon – megfertőzve így nemcsak a szűkebb, de tágabb környezetüket is. Nagyon fontos betartani az alapvető higiénés szabályokat: ha betegek vagyunk, ne osszuk meg senkivel az evőeszközünket, poharunkat, törülközőnket; rendszeresen mossunk kezet, és szellőztessünk abban a helyiségben, amelyikben tartózkodunk.

Nem pótoljuk a D-vitamint

Az alacsony D-vitamin-szint bizonyítottan negatívan befolyásolja az immunrendszerünket és fogékonyabbá tesz a megfázásra. Egyes tanulmányok szerint a D-vitaminnak vírusölő hatása is van, ám nátha esetén egy D-vitamin-kúra hatékonyságáról még nem állnak rendelkezésre elegendő adatok.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink