Nem alszunk téli álmot
A náthát okozó vírusok szaporodásának kedvez a szűk tér, így veszélyben vagyunk például a tömegközlekedési eszközökön, az óvodákban, az iskolákban, a munkahelyeken és az edzőtermekben is. A vírusok terjedhetnek cseppfertőzéssel, a levegő közvetítésével, így zárt térben még nagyobb az esélye annak, hogy megfertőződünk. Tudjuk, a hidegben jobb választásnak tűnik egy mozi, mint a séta a közeli parkban, de higgyék el, sokat tettek a megelőzésért, ha az utóbbi programot választják.
Nem öltözünk megfelelően
Sokszor mondjuk azt, hogy azért fáztunk meg, mert nem védekeztünk megfelelően a hideg ellen. Mivel a náthát is vírus okozza, ez annyiban igaz, hogy a valamilyen okból, például az áthűlés következtében legyengült immunrendszerű szervezetet könnyebben betegítik meg a vírusok. Ezért nagyon fontos az évszaknak megfelelő, réteges öltözködés. Ez azt jelenti, hogy a kabát alatt viseljünk több réteg ruhadarabot, hiszen így védekezni tudunk a hideg ellen, de szükség esetén le is vehetünk egy réteget.
A legalsó réteg feladata, hogy szárazon tartsa a testet, ezért szerencsés, ha jó nedvszívó anyagból készül a fehérnemű, amely elpárologtatja a nedvességet. A középső réteg segít megőrizni a meleget, erre a célra leginkább egy könnyű, polár darab a megfelelő. Felső rétegként olyan darabot válasszunk, amely nem engedi át a nyirkos hideget, de kiengedi a hőt.
„Rosszul” köhögünk
Lássuk be: a köhögés és a tüsszentés teljesen normális dolog. de az nem mindegy, hogyan köhögünk, tüsszögünk. a vírusok ugyanis cseppfertőzéssel terjednek, egy szabadjára engedett tüsszentéssel vírusok tömkelege kerül a levegőbe, és így a többi emberre. a puszta kezes védekezés sem megoldás, hiszen a vírusok kézfogás útján is terjednek, valamint a fertőzött által megérintett tárgyakon keresztül is.
A legjobb, ha papír zsebkendőt használunk, amelyet aztán rögtön a szemetesbe dobunk. Ajánlott minden orrfújás, köhögés, tüsszentés után szappanos vízzel kezet mosni. Ha náthás beteg van a környezetében, lehetőleg semmihez se érjünk hozzá, amit a beteg használ.
Kevés C-vitamint fogyasztunk
Az aszkorbinsav fokozza az immunrendszer működését: növeli a fehérvérsejtek számát, melyek védenek a kórokozóktól. A téli időszakban, de különösen járvány idején szedjen nagyobb dózis – 500-1000 mg – C-vitamint.
Betegen nem maradunk otthon
A nátha, megfázás általában nem okoz komoly tüneteket, ezért aztán kevesen is maradnak otthon – megfertőzve így nemcsak a szűkebb, de tágabb környezetüket is. Nagyon fontos betartani az alapvető higiénés szabályokat: ha betegek vagyunk, ne osszuk meg senkivel az evőeszközünket, poharunkat, törülközőnket; rendszeresen mossunk kezet, és szellőztessünk abban a helyiségben, amelyikben tartózkodunk.
Nem pótoljuk a D-vitamint
Az alacsony D-vitamin-szint bizonyítottan negatívan befolyásolja az immunrendszerünket és fogékonyabbá tesz a megfázásra. Egyes tanulmányok szerint a D-vitaminnak vírusölő hatása is van, ám nátha esetén egy D-vitamin-kúra hatékonyságáról még nem állnak rendelkezésre elegendő adatok.