Hetek óta fáradtnak, enerváltnak érzi magát? Sem fizikailag, sem szellemileg nincs a topon? Étrendje megváltoztatásával segíthet, hogy jobban érezze magát.

„Mit egyek, hogy több energiám legyen?” 5 tipp a dietetikustól

Egyszerű lépések

– A táplálkozásunk minősége kihat a közérzetünkre. Ha helyesen állítottuk össze az étrendünket, az feltölt minket energiával – mondja Kreisz Andrea dietetikus. – Nem kell semmi különleges vagy szokatlan dolgot beiktatni a táplálkozásunkba, elég néhány egyszerű lépést követni.

5 táplálkozási jótanács a feltöltődéshez

1. Tartalmas reggeli

A nap első étkezése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a legjobb formánkat hozzuk. Ha alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasztunk reggelire (pl. teljes kiőrlésű gabona, müzli) némi jó minőségű fehérjével kiegészítve (pl. sovány sonka, tej, joghurt stb.), feltöltődünk energiával, hatékonyabban küzdünk meg a napi feladatokkal, és a stressz sem gyűr maga alá olyan könnyen.

2. Összetett szénhidrátok

Az összetett szénhidrátban gazdag étrend segít, hogy energikusabban dolgozzunk, mivel a gabonafélék gyorsan mozgósítható energiaforrást jelentenek. Válasszunk magas rosttartalmú változatokat.

3. Ómega-3 zsírsav

Az ómega-3 zsírsav segít a stressz csökkentésében, és javítja a memóriát. Az olajos (most nem a konzerv változatra utalunk) halak, példáául lazac, szardínia, makréla, hering, tonhal, pisztráng, a hazai halak közül pedig a busa kiváló ómega-3 források. Ha nem szeretjük a halat, akkor sem kell elkeseredni, mert a lenmagolaj, repceolaj, szójabab vagy a dió szintén gazdag ómega-3 zsírsavban.

Mi a helyzet a koffeinnel?

„A koffein élénkítő hatását mindenki ismeri, és a legtöbbünk rendszeresen vagy alkalomszerűen él is vele. Sajnos azonban a koffein csak elfedi a fáradtságot, valódi energiával nem tölt fel. Ráadásul rendszeres fogyasztása mellett egy idő után már nem a magasabb teljesítmény eléréséért kell innunk, hanem hogy egyáltalán „alapjáraton” működni tudjunk.

4. Megfelelő mennyiségű folyadék

A napi folyadékfogyasztásunk is hatással van a közérzetünkre és a teljesítményünkre. A napi folyadékszükséglet testkilogrammonként kb. 25 ml. Testsúlyunk 2 százalékának megfelelő vízveszteség akár 20 százalékkal is csökkentheti a teljesítőképességünket. Ha a veszteség eléri az 5 százalékot, akkor szellemi és fizikai aktivitásunk akár 50 százalékkal is romolhat. A folyadékszükséglet fedezésére legjobb a csapvíz, ásványvíz, cukor nélküli tea, cukormentes gyümölcs és zöldség présnedvek.

5. Egy kis gyorssegély

Ha úgy érezzük, hogy tényleg elérkeztünk fizikai vagy szellemi teljesítőképességünk határához, akkor gyorssegélyként alkalomadtán jöhet egy kis egyszerű szénhidrát is, egy falat édesség vagy egy korty cukros üdítő. Egyes kutatások szerint még csak le sem kell nyelni a cukros italt vagy ételt ahhoz, hogy agyunk teljesítményét növeljük, elég csak a szánkban megforgatni vagy alaposan megszaglászni (a fogyókúrázók nagy örömére).

Ha a probléma tartósan fennáll

„A fáradságérzetnek sok oka lehet a kialvatlanságtól kezdve a helytelen táplálkozásig, de ha hosszú ideje küszködünk vele, érdemes kikérni a háziorvosunk tanácsát, mert a hátterében akár komoly betegség is állhat.”

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink