Egyszerű lépések
– A táplálkozásunk minősége kihat a közérzetünkre. Ha helyesen állítottuk össze az étrendünket, az feltölt minket energiával – mondja Kreisz Andrea dietetikus. – Nem kell semmi különleges vagy szokatlan dolgot beiktatni a táplálkozásunkba, elég néhány egyszerű lépést követni.
5 táplálkozási jótanács a feltöltődéshez
1. Tartalmas reggeli
A nap első étkezése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a legjobb formánkat hozzuk. Ha alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasztunk reggelire (pl. teljes kiőrlésű gabona, müzli) némi jó minőségű fehérjével kiegészítve (pl. sovány sonka, tej, joghurt stb.), feltöltődünk energiával, hatékonyabban küzdünk meg a napi feladatokkal, és a stressz sem gyűr maga alá olyan könnyen.
2. Összetett szénhidrátok
Az összetett szénhidrátban gazdag étrend segít, hogy energikusabban dolgozzunk, mivel a gabonafélék gyorsan mozgósítható energiaforrást jelentenek. Válasszunk magas rosttartalmú változatokat.
3. Ómega-3 zsírsav
Az ómega-3 zsírsav segít a stressz csökkentésében, és javítja a memóriát. Az olajos (most nem a konzerv változatra utalunk) halak, példáául lazac, szardínia, makréla, hering, tonhal, pisztráng, a hazai halak közül pedig a busa kiváló ómega-3 források. Ha nem szeretjük a halat, akkor sem kell elkeseredni, mert a lenmagolaj, repceolaj, szójabab vagy a dió szintén gazdag ómega-3 zsírsavban.
Mi a helyzet a koffeinnel?
„A koffein élénkítő hatását mindenki ismeri, és a legtöbbünk rendszeresen vagy alkalomszerűen él is vele. Sajnos azonban a koffein csak elfedi a fáradtságot, valódi energiával nem tölt fel. Ráadásul rendszeres fogyasztása mellett egy idő után már nem a magasabb teljesítmény eléréséért kell innunk, hanem hogy egyáltalán „alapjáraton” működni tudjunk.
4. Megfelelő mennyiségű folyadék
A napi folyadékfogyasztásunk is hatással van a közérzetünkre és a teljesítményünkre. A napi folyadékszükséglet testkilogrammonként kb. 25 ml. Testsúlyunk 2 százalékának megfelelő vízveszteség akár 20 százalékkal is csökkentheti a teljesítőképességünket. Ha a veszteség eléri az 5 százalékot, akkor szellemi és fizikai aktivitásunk akár 50 százalékkal is romolhat. A folyadékszükséglet fedezésére legjobb a csapvíz, ásványvíz, cukor nélküli tea, cukormentes gyümölcs és zöldség présnedvek.
5. Egy kis gyorssegély
Ha úgy érezzük, hogy tényleg elérkeztünk fizikai vagy szellemi teljesítőképességünk határához, akkor gyorssegélyként alkalomadtán jöhet egy kis egyszerű szénhidrát is, egy falat édesség vagy egy korty cukros üdítő. Egyes kutatások szerint még csak le sem kell nyelni a cukros italt vagy ételt ahhoz, hogy agyunk teljesítményét növeljük, elég csak a szánkban megforgatni vagy alaposan megszaglászni (a fogyókúrázók nagy örömére).
Ha a probléma tartósan fennáll
„A fáradságérzetnek sok oka lehet a kialvatlanságtól kezdve a helytelen táplálkozásig, de ha hosszú ideje küszködünk vele, érdemes kikérni a háziorvosunk tanácsát, mert a hátterében akár komoly betegség is állhat.”
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Édes magvas-zabpelyhes reggelik, hogy lendületesen induljon a nap
- Feszült, ideges? Segítenek ezek a stresszűző ételek!
- Válasszuk a hazait! Immunerősítő magyar szuperélelmiszerek