Most még fontosabb a szervezet védekezőképességének erősítése, mint valaha – a jó hír az, hogy ebben a magyar szuperélelmiszerek is nagy segítségünkre lehetnek.

Válasszuk a hazait! Immunerősítő magyar szuperélelmiszerek

Az ügyesen tolt marketingüzenetnek köszönhetően a „superfoodokat” az egészséges étkezés alapételeiként tarthatnánk számon. A köztudatban ezek az élelmiszerek úgy élnek, mint tápanyagban gazdag alapanyagok, amelyek közül sok valamilyen messzi, egzotikus országból érkezik hozzánk. Jótékony hatásukat pedig semmi nem múlhatja felül – mondja ezt több reklámszakember. És jóval kevesebb dietetikus. Hiszen a magyar szuperélelmiszerek legalább annyira hasznosak és egészségesek, mint különleges külföldi társaik, sőt!

Mi az, hogy „superfood”?

A „szuperélelmiszer” nem egy tudományos terminológia. Inkább az élelmiszeripar egyik marketingeszköze, amit az elmúlt esztendőkben gyakran használtak arra, hogy bizonyos ételeket reklámozzanak. Igazából minden étel szuperétel, amely a kiemelkedő tápértéke, az ásványianyag- és vitamintartalma miatt előnyös hatással bír a szervezet működésére, valamint az egészségre. Egyébként 2007-ben az Európai Unió betiltotta a „superfood” kifejezés kereskedelmi és értékesítési célokra való használatát…

 

Magyar szuperélelmiszerek karnyújtásnyira

Szó sincs róla, hogy a fent említett külföldről származó, különleges élelmiszerek, mint például a goji bogyó, az avokádó vagy éppen a quinoa ne lennének egészségesek – dehogynem! Csak éppen az nem igaz, hogy nincs közelebbről beszerezhető alternatívájuk. Megannyi, hazánkban fellelhető élelmiszer nemcsak, hogy felveszi a versenyt ezekkel a távolról utaztatott alapanyagokkal, de olykor le is „győzik” azokat. És persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogyha hazait választunk, nem csak az itthoni termelőket segítjük, de a környezetet is védjük. Vírus idején pedig kifejezetten jó, ha egy alapanyag nem kerülte meg a Földet, mielőtt megérkezett hozzánk… A Felelős Gasztrohős és a Táptudás blog kampányban hívja fel a figyelmet a magyar szuperélelmiszerek fogyasztásának fontosságára.

Kiütéssel győz a csipkebogyó!

Nem tudjuk eleget ismételni, mennyire fontos, hogy szervezetünket ellássuk kellő mennyiségű ómega-3 zsírsavval (az állati eredetű a DHA és az EPA, a növényi pedig az alfa-linolénsav). Ezt azonban nem csak úgy tehetjük meg, hogy lazacot eszünk kétnaponta. Egy 12-15 dkg-s ponty- vagy harcsafilében megtalálható egy átlagos felnőtt számára szükséges napi ómega-3 adag.

– Fontos a növényi eredetű alfa-linolénsav pótlása is, ehhez azonban nem feltétlenül chia mag szükséges, tökéletesen fedezi a szükségletünket a lenmag és a dió – hívja fel a figyelmet Papp Andrea Ibolya gasztrobiológus, a Táptudás blog szerzője.

Vagy nézzük a goji bogyót, ami kimagasló C-vitamin tartalmát rengetegen dicsérik: 100 grammjában 19 mg C-vitamin található, míg ugyanekkora mennyiségű csipkebogyónak 426 mg a C-vitamin-tartalma!

D-vitaminra is szükségünk van, de nem kell ehhez méregdrága kesudiót vásárolni, ami 100 grammjában 1 mg található meg ebből a fontos vitaminból. A napraforgómag 100 grammjában 33 mg D-vitamin található meg!

 

Tavaszi immunerősítők

Igaz, most még kevés a szezonális gyümölcs, zöldség, de ez nem jelenti azt, hogy hazai immunerősítők, azaz magyar szuperélelmiszerek nélkül maradtunk.

Vegyük például a hagymaféléket! A bennük lévő szerves kénvegyületeket, különösen az allicint szokták immunerősítőnek, vírus ellenes hatásúnak tartani, továbbá gazdagok fruktánokban és galakto-oligoszacharidokban, melyek táplálják a bélflórát. Köztudott, hogy az egészséges bélflóra elengedhetetlen az erős immunrendszerhez. Mivel több hőérzékeny hasznos vegyület is van a hagymafélékben, célszerű őket nyersen is fogyasztani.

– Viszont egy esetleges gyógyszeres kezelést nem váltanak ki, még a hagymakivonatok és -porok sem! – hívja fel a figyelmet a gasztrobiológus.

A torma – a „magyar gyömbér” – hatékonyan tisztítja a légutakat, a spenót pedig, amit már március végén is kapni frissen, tele van béta-karotinnal, C-vitaminnal, folsavval, magnéziummal, kalciummal és vassal. És persze rostban igen gazdag.

– Ne feledkezzünk meg a C-vitaminról sem, amiben gazdag a csipkebogyó és a káposztafélék, de még a burgonya és a gesztenye is – emlékeztet Pap Andrea Ibolya.

 

Infografikák: Kőfaragó Anna

 

EZEK IS ÉRDEKELHETIK:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink