Itt a tél, és a meghűléses betegségek száma egyre növekszik. Nem csoda, hiszen melegből ki-, hidegből bemegyünk, és ez az ingadozás mindenkit megvisel. Ha megtörtént a baj, szeretnénk minél hamarabb meggyógyulni.

Mit szedjünk meghűlés esetén?

Aktiválódó immunrendszer

A nátha, a megfázás vagy egy lázzal járó, akár vírusos, akár bakteriális megbetegedés meghatározott rend szerint zajlik. Ezek közül mind valamilyen típusú és valamilyen erősségű immunreakció. A lezajlást lehet ugyan gyorsítani, de a folyamat mindenképp végbe fog menni. Mint minden folyamatnak, úgy ezeknek is van eleje, közepe és vége. Nagyon fontos tudni, hogy nem egyfajta folyamat különböző fokozatairól beszélünk, hanem minden felsorolt betegség az immunrendszer különböző területeit aktiválja jobban. Itt kell megjegyeznem, hogy mivel mindenben egyediek vagyunk, a reakciók is emberenként különböző módon mennek végbe. Az ujjlenyomatunk sem egyforma, így az immunreakcióink sem azok. Az elménk üzenetei szintén szerepet játszanak abban, hogy megkapjuk-e a betegséget, illetve, hogy milyen lesz a jellege. Ha például a nagymama gyermekkorunkban azt hajtogatta, hogy „vegyél sapkát, mert különben megfázol”, vagy „ha nem veszel zoknit, folyni fog az orrod”, és ha tényleg megfáztunk, még megerősítést is kaptunk: „látod, megmondtam”, akkor ez a program később is lezajlik bennünk.

Hogyan működik?

Az immunrendszer reagál valamire, és az immunsejtek a köztük zajló kommunikáció céljából sejt közötti hírvivő molekulákat termelnek. Ezek az anyagok más fehérvérsejteket vonzanak a gyulladás helyére, azok is termelnek más anyagokat és még sorolhatnám tovább. Ha meggondoljuk, ez úgy hangzik, mint egy láncreakció, és ha nem lenne leállítva, akkor a legkisebb fertőzésbe is belehalnánk. Szerencsére a természet mindenre gondolt, és ugyanúgy vannak a reakció leállításáért felelős sejtek és molekulák is.

Miért érdekes?

Azért, mert ha ebbe a folyamatba bárhol belenyúlunk, azzal nem tettünk semmit, csak megzavartuk. Hallott már olyan gyógyszerről, ami támogatja az immunműködést? Nem, mert azt gátolni szoktuk. Ha tehát bevesszük a paracetamolt, az aszpirint vagy bármilyen gyulladáscsökkentőt, akkor a tüneteket orvosoljuk ugyan, de ezzel nem támogatjuk a folyamat lezajlását, sőt esetenként lassítjuk. Ide tartozik az is, hogy az immunrendszer kommunikációs molekulái az agyban is jelen vannak, és az agyi funkciókra, gondolkodásra, érzelmekre, hangulatra is hatással vannak. Ennek is megvan a funkciója, hiszen így kerüljük a társaságot és nem fertőzünk másokat, hogy csak egy példát említsek. És itt a csapda, ugyanis a divatos „megfázás elleni” gyógyszerkészítmények központi idegrendszerre ható összetevőket is tartalmaznak. Ilyenek a fenilefrin és a dextrometorfán. Az előbbi a már korábban alkalmazott pseudoefedrin helyett van benne, mert annak túl nagy volt a függőségi potenciálja, az utóbbi pedig egy morfinszármazék, ami köhögéscsillapító hatással bír, de van más idegrendszeri hatása is: „feldob”.

Akkor mit is szedjünk?

Egy meleg tea nem csak a testet, de a lelket is melengeti. A stresszoldás pedig egyértelműen támogatja az immunfunkciókat. Orrfolyás esetén készíthetünk saját orrcseppet Himalája- vagy tengeri sóból. Egy enyhén sós oldat, amely nem csípi az orrot, gyorsan csökkenti az orrfolyást és a használata akárhányszor megismételhető. Ha teszünk bele egy-két csepp grépfrútmagolajat, még vírus- és baktériumölő hatása is lesz. Az orr sokszor nem a váladék, hanem a nyálkahártya duzzanata miatt dugul el. A só erre is jó, de az eukaliptuszos inhalálás még jobb.

A gyógyteák mindig bevethetők. A csipkebogyót említenem sem kell, hiszen a legősibb módszer, de a gyömbér, az ánizs, a fokhagyma, a fahéj és a méz szintén jó szolgálatot tehet. Nem véletlen, hogy ezek a karácsony illatai és ízei, hiszen ez az ünnep esik arra az időszakra, amikor szükségünk is van mindezekre.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink