MIÉRT OLVASSUK EL A CÍMKÉKET?
1. Megismerhetjük, mit rejt a csomagolás
- TÁPANYAGTARTALOM
A címke tájékoztatást ad a csomagolt élelmiszerek öszszetételéről. Az Európai Unióban, így hazánkban is törvény kötelezi a gyártókat a termék energia-, zsír-, telítettzsír-, szénhidrát-, cukor-, fehérje- és sótartalmának feltüntetésére 100 g, illetve 100 ml termékre vetítve. Néha további információkat, például egyes vitaminok, ásványi anyagok mennyiségét is megtaláljuk a címkén.
- ÖSSZETEVŐK LISTÁJA
Az élelmiszerek csomagolásának kötelező eleme a termék összetevőinek felsorolása. A listában menynyiség (tömeg) szerint csökkenő sorrendben találjuk meg a gyártástechnológia során felhasznált alap- és adalékanyagokat.
- ALLERGÉNEK
A pontos élelmiszer-jelölés a gyártók felelőssége és létfontosságú a táplálékallergiával küzdők számára. Az Európai Unió területén, így nálunk is nagyon szigorú szabályok vonatkoznak az élelmiszerek allergén összetevőinek feltüntetésére. Allergiát vagy intoleranciát kiváltó, ezért kötelezően jelölendő összetevők: glutént tartalmazó gabonafélék, azaz búza (pl. tönkölybúza, khorasan búza), rozs, árpa, zab, rákfélék, tojás, hal, földimogyoró, szójabab, tej, diófélék, zeller, mustár, szezámmag, kén-dioxid, csillagfürt, puhatestűek. Ezen összetevők vagy a belőlük készült termékek jelenlétét az összetevők listájában vastag betűvel kiemelve hangsúlyozzák, illetve az összetevők után külön is felsorolják.
2. Megtudjuk, hogy mennyire tápláló és biztonságos a termék
Egyéni energia- és tápanyagszükségletünket számos tényező befolyásolja: egészségi állapotunk, életkorunk, nemünk, súlyunk, fizikai aktivitásunk. A címkén található tápértékjelölés segít abban, hogy az igényeinknek leginkább megfelelő terméket válasszuk. Ezenkívül a termékek címkéjén sok esetben megtaláljuk a gyártó által javasolt adagméretet is, amely segít, hogy ésszerű mennyiséget fogyasszunk az adott élelmiszerből.
3. MEGMUTATJA A TERMÉK HELYÉT AZ ÉTRENDÜNKBEN
A Referencia Beviteli Érték (RI – Reference Intake) jelölés lehetővé teszi, hogy képet kapjunk a kiválasztott élelmiszernek az étrendünkben betöltött helyéről azáltal, hogy megmutatja, egy adag termék elfogyasztásával mennyi energiához és tápanyaghoz jut a szervezetünk.
4. SEGÍT A FRISS ÉS BIZTONSÁGOS ÉLELMISZEREK KIVÁLASZTÁSÁBAN
A minőségmegőrzési és a fogyaszthatósági idő azt a periódust jelöli, amely alatt az élelmiszer, megfelelő körülmények között történő tárolás mellett, megőrzi minőségét és biztonságosan elfogyasztható. Bár a két kifejezés nagyon hasonló értelmű, a két fogalom némileg mást jelöl. A minőségmegőrzési idő a hosszan eltartható élelmiszerek (pl. tészták, konzervek, szalámi) esetében azt az időtartamot jelöli, amelyen belül optimális az adott termék elfogyasztása. Ekkor a legkellemesebb az íze, aromája.
A fogyaszthatósági időt a gyorsan romló termékeken (pl. tejtermékek, húsok, fogyasztásra kész saláták) találjuk meg, és azt a periódust fedi le, amelyen belül, megfelelő körülmények között történő tárolás mellett az adott élelmiszer biztonságosan elfogyasztható. A fogyaszthatósági idő lejáratát követően a terméket elfogyasztani nem szabad, a továbbiakban nem tekinthető biztonságosnak.
EZT NÉZZÜK MEG AZ ALTERNATÍV TEJEK CÍMKÉJÉN!