Az egészséges táplálkozás már jóval azelőtt elkezdődik, hogy leülnénk az asztalhoz, és a szánkba vennénk az első falat ételt, az első korty italt. Az egészséges táplálkozáshoz ugyanis az kell, hogy jó előre megtervezzük a menüt és összeállítsuk a bevásárlólistát, aztán pedig megvegyük a hozzávalókat. Az, hogy milyen termékek kerülnek a kosarunkba, nagyban meghatározza az étrendünk minőségét. Az élelmiszerek címkéin számos olyan értékes információt találunk, melyek segíthetnek az okos döntésben.

Mit üzen a címke?

MIÉRT OLVASSUK EL A CÍMKÉKET?

1. Megismerhetjük, mit rejt a csomagolás

  • TÁPANYAGTARTALOM

A címke tájékoztatást ad a csomagolt élelmiszerek öszszetételéről. Az Európai Unióban, így hazánkban is törvény kötelezi a gyártókat a termék energia-, zsír-, telítettzsír-, szénhidrát-, cukor-, fehérje- és sótartalmának feltüntetésére 100 g, illetve 100 ml termékre vetítve. Néha további információkat, például egyes vitaminok, ásványi anyagok mennyiségét is megtaláljuk a címkén.

  • ÖSSZETEVŐK LISTÁJA

Az élelmiszerek csomagolásának kötelező eleme a termék összetevőinek felsorolása. A listában menynyiség (tömeg) szerint csökkenő sorrendben találjuk meg a gyártástechnológia során felhasznált alap- és adalékanyagokat.

  • ALLERGÉNEK

A pontos élelmiszer-jelölés a gyártók felelőssége és létfontosságú a táplálékallergiával küzdők számára. Az Európai Unió területén, így nálunk is nagyon szigorú szabályok vonatkoznak az élelmiszerek allergén összetevőinek feltüntetésére. Allergiát vagy intoleranciát kiváltó, ezért kötelezően jelölendő összetevők: glutént tartalmazó gabonafélék, azaz búza (pl. tönkölybúza, khorasan búza), rozs, árpa, zab, rákfélék, tojás, hal, földimogyoró, szójabab, tej, diófélék, zeller, mustár, szezámmag, kén-dioxid, csillagfürt, puhatestűek. Ezen összetevők vagy a belőlük készült termékek jelenlétét az összetevők listájában vastag betűvel kiemelve hangsúlyozzák, illetve az összetevők után külön is felsorolják.

2. Megtudjuk, hogy mennyire tápláló és biztonságos a termék

Egyéni energia- és tápanyagszükségletünket számos tényező befolyásolja: egészségi állapotunk, életkorunk, nemünk, súlyunk, fizikai aktivitásunk. A címkén található tápértékjelölés segít abban, hogy az igényeinknek leginkább megfelelő terméket válasszuk. Ezenkívül a termékek címkéjén sok esetben megtaláljuk a gyártó által javasolt adagméretet is, amely segít, hogy ésszerű mennyiséget fogyasszunk az adott élelmiszerből.

3. MEGMUTATJA A TERMÉK HELYÉT AZ ÉTRENDÜNKBEN

A Referencia Beviteli Érték (RI – Reference Intake) jelölés lehetővé teszi, hogy képet kapjunk a kiválasztott élelmiszernek az étrendünkben betöltött helyéről azáltal, hogy megmutatja, egy adag termék elfogyasztásával mennyi energiához és tápanyaghoz jut a szervezetünk.

4. SEGÍT A FRISS ÉS BIZTONSÁGOS ÉLELMISZEREK KIVÁLASZTÁSÁBAN

A minőségmegőrzési és a fogyaszthatósági idő azt a periódust jelöli, amely alatt az élelmiszer, megfelelő körülmények között történő tárolás mellett, megőrzi minőségét és biztonságosan elfogyasztható. Bár a két kifejezés nagyon hasonló értelmű, a két fogalom némileg mást jelöl. A minőségmegőrzési idő a hosszan eltartható élelmiszerek (pl. tészták, konzervek, szalámi) esetében azt az időtartamot jelöli, amelyen belül optimális az adott termék elfogyasztása. Ekkor a legkellemesebb az íze, aromája.

A fogyaszthatósági időt a gyorsan romló termékeken (pl. tejtermékek, húsok, fogyasztásra kész saláták) találjuk meg, és azt a periódust fedi le, amelyen belül, megfelelő körülmények között történő tárolás mellett az adott élelmiszer biztonságosan elfogyasztható. A fogyaszthatósági idő lejáratát követően a terméket elfogyasztani nem szabad, a továbbiakban nem tekinthető biztonságosnak.

EZT NÉZZÜK MEG AZ ALTERNATÍV TEJEK CÍMKÉJÉN!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink