Az egészséges táplálkozás már jóval azelőtt elkezdődik, hogy leülnénk az asztalhoz, és a szánkba vennénk az első falat ételt, az első korty italt. Az egészséges táplálkozáshoz ugyanis az kell, hogy jó előre megtervezzük a menüt és összeállítsuk a bevásárlólistát, aztán pedig megvegyük a hozzávalókat. Az, hogy milyen termékek kerülnek a kosarunkba, nagyban meghatározza az étrendünk minőségét. Az élelmiszerek címkéin számos olyan értékes információt találunk, melyek segíthetnek az okos döntésben.

Mit üzen a címke?

MIÉRT OLVASSUK EL A CÍMKÉKET?

1. Megismerhetjük, mit rejt a csomagolás

  • TÁPANYAGTARTALOM

A címke tájékoztatást ad a csomagolt élelmiszerek öszszetételéről. Az Európai Unióban, így hazánkban is törvény kötelezi a gyártókat a termék energia-, zsír-, telítettzsír-, szénhidrát-, cukor-, fehérje- és sótartalmának feltüntetésére 100 g, illetve 100 ml termékre vetítve. Néha további információkat, például egyes vitaminok, ásványi anyagok mennyiségét is megtaláljuk a címkén.

  • ÖSSZETEVŐK LISTÁJA

Az élelmiszerek csomagolásának kötelező eleme a termék összetevőinek felsorolása. A listában menynyiség (tömeg) szerint csökkenő sorrendben találjuk meg a gyártástechnológia során felhasznált alap- és adalékanyagokat.

  • ALLERGÉNEK

A pontos élelmiszer-jelölés a gyártók felelőssége és létfontosságú a táplálékallergiával küzdők számára. Az Európai Unió területén, így nálunk is nagyon szigorú szabályok vonatkoznak az élelmiszerek allergén összetevőinek feltüntetésére. Allergiát vagy intoleranciát kiváltó, ezért kötelezően jelölendő összetevők: glutént tartalmazó gabonafélék, azaz búza (pl. tönkölybúza, khorasan búza), rozs, árpa, zab, rákfélék, tojás, hal, földimogyoró, szójabab, tej, diófélék, zeller, mustár, szezámmag, kén-dioxid, csillagfürt, puhatestűek. Ezen összetevők vagy a belőlük készült termékek jelenlétét az összetevők listájában vastag betűvel kiemelve hangsúlyozzák, illetve az összetevők után külön is felsorolják.

2. Megtudjuk, hogy mennyire tápláló és biztonságos a termék

Egyéni energia- és tápanyagszükségletünket számos tényező befolyásolja: egészségi állapotunk, életkorunk, nemünk, súlyunk, fizikai aktivitásunk. A címkén található tápértékjelölés segít abban, hogy az igényeinknek leginkább megfelelő terméket válasszuk. Ezenkívül a termékek címkéjén sok esetben megtaláljuk a gyártó által javasolt adagméretet is, amely segít, hogy ésszerű mennyiséget fogyasszunk az adott élelmiszerből.

3. MEGMUTATJA A TERMÉK HELYÉT AZ ÉTRENDÜNKBEN

A Referencia Beviteli Érték (RI – Reference Intake) jelölés lehetővé teszi, hogy képet kapjunk a kiválasztott élelmiszernek az étrendünkben betöltött helyéről azáltal, hogy megmutatja, egy adag termék elfogyasztásával mennyi energiához és tápanyaghoz jut a szervezetünk.

4. SEGÍT A FRISS ÉS BIZTONSÁGOS ÉLELMISZEREK KIVÁLASZTÁSÁBAN

A minőségmegőrzési és a fogyaszthatósági idő azt a periódust jelöli, amely alatt az élelmiszer, megfelelő körülmények között történő tárolás mellett, megőrzi minőségét és biztonságosan elfogyasztható. Bár a két kifejezés nagyon hasonló értelmű, a két fogalom némileg mást jelöl. A minőségmegőrzési idő a hosszan eltartható élelmiszerek (pl. tészták, konzervek, szalámi) esetében azt az időtartamot jelöli, amelyen belül optimális az adott termék elfogyasztása. Ekkor a legkellemesebb az íze, aromája.

A fogyaszthatósági időt a gyorsan romló termékeken (pl. tejtermékek, húsok, fogyasztásra kész saláták) találjuk meg, és azt a periódust fedi le, amelyen belül, megfelelő körülmények között történő tárolás mellett az adott élelmiszer biztonságosan elfogyasztható. A fogyaszthatósági idő lejáratát követően a terméket elfogyasztani nem szabad, a továbbiakban nem tekinthető biztonságosnak.

EZT NÉZZÜK MEG AZ ALTERNATÍV TEJEK CÍMKÉJÉN!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink