Mostanában egyre többen ismerik fel újra a gyógynövények jótékony hatását. De vajon tudjuk-e, hogy az ezekből készült finom teákkal az immunrendszerünket is hatékonyan erősíthetjük? Megelőzhetjük velük a betegségek kialakulását. A legfontosabb, hogy olyan növényekből készítsünk teát, amelyek vitaminokban gazdagok.

Most nagyon fontos! Őszi immunerősítés gyógyteákkal

Most már tényleg vége a gondtalan nyárnak. Immunrendszerünk legyengül, egyre fáradtabbnak, kedvetlenebbnek érezzük magunkat. Csoda-e, ha ilyen állapotban nem épp a kirándulás az első számú kívánatos program? Talán valóban törvényszerű, hogy ilyenkor ősszel indulnak el a hagyományos, évi betegségszezon. Ám ha időben elkezdjük erősíteni a szervezetünket, esélyünk van arra, hogy elkerüljük a komoly bajt. Nézzük, mit érdemes választani, hogy immunrendszerünk megerősödjön.

Ne főzzük a csipkebogyót!

A csipkebogyó az egyik legkitűnőbb C-vitamin forrás. Egy csésze tea elkészítéséhez egy evőkanálnyi csipkebogyó szükséges. Ezt csak áztatni szabad, főzni nem, különben elbomlanak a benne levő, értékes vitaminok.

Homoktövis tea és szörp: a vitamin bomba

A homoktövisről kevesen tudják, hogy tízszer annyi C-vitamint tartalmaz mint a narancs. Valóságos vitamin bomba, hiszen B, E és F vitaminokban is gazdag. A magyar népi gyógyászat és a keleti tradícionális orvoslás is ismeri jótékony hatását. Kúraszerűen alkalmazva segít a fizikai és szellemi teljesítőképességünk megőrzésében, szervezetünk ellenállóképességének növelésében.

Tipp:

Októberben és novemberben kiváló minőségű homoktövis sűrítményeket lehet vásárolni őstermelőktől a biopiacokon.

Ginzeng tea – erősítő Ázsiából

A ginzeng gyökér kitűnően hat az immunrendszerre. Segít a bakteriális- és vírusfertőzések elleni küzdelemben. Megvéd a stressz által okozott káros hatásoktól. Sőt, már magát a stressz kialakulását is képes meggátolni. Szárított és porrá tört gyökérből is készíthetünk főzetet. Fél teáskanálnyit tegyünk egy csésze forró vízbe, majd hagyjuk ázni 10 percig. Naponta legfeljebb 2 pohárral igyunk belőle.

Kamilla tea – az örök gyógyszer

A kamilla kiváló immunerősítő hatása közismert. Megfázás és influenza elkerüléséhez nyújt igazán segítséget! A kamilla tea nyugtató hatása miatt csökkenti a stressz okozta feszült közérzetet is.

Kasvirág (Echinacea) tea – megoldás mindenre

A kasvirág a fertőzést okozó vírusok, baktériumok, gombák számos fajtáját elpusztítja. Főzete rendkívül hatásos megfázás, influenza, mandulagyulladás, hörghurut, köhögés, fülgyulladások megelőzésére, illetve kezelésére. Kapható tinktúra formájában is. Immunrendszerünk megerősítésére kúraszerűen érdemes fogyasztanunk. Az echinacea a nyelven bizsergő érzést okozhat, ami természetes jelenség, aggodalomra semmi ok!

Tajgagyökér – szibériai ginzeng

Már kis adagban is jelentősen aktiválja az immunrendszert. Fokozza a szervezet stresszel és fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét. A tajgagyökér a legjobb megoldás kimerültséggel összefüggő immungyengeségre.

Immunerősítő teakeverék

  • 35 g citromfű
  • 35 g bodza
  • 15 g hársvirág
  • 15 g csipkebogyó

A citromfű és a csipkebogyó segít a fertőzések leküzdésében. A hársvirág és a bodza kiváló izzasztó hatású. Az izzadtsággal együtt kiürülnek a szervezetből az immunrendszert gyengítő salakanyag is. 1 liternyi teához 3 evőkanálnyi keverék szükséges. Naponta 3-szor, 4-szer fogyaszthatjuk.

Immunerősítés stresszoldó teával

Túlhajszoltaknak, legyengült az immunrendszerűeknek ajánlott

  • 30 g macskagyökér
  • 30 g citromfűlevél
  • 30 g rozmaringlevél
  • 60 g orbáncfű
  • la pacho (aktimun) – 1 filter
  • kasvirág – 1 filter

Öntsük le egy liternyi forró vízzel a 3 teáskanál teakeveréket és a 2 filtert. Hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Az így nyert főzetet apránként, folyamatosan kortyolgassuk el.

Néhány alapszabály és tanács a gyógyteák készítéséhez

Ha immunerősítés céljából fordulunk a gyógyteákhoz, úgy 3-4 héten keresztül naponta többször fogyasztva igyunk belőle. Jótékony hatásuk valójában így lesz érezhető. Mivel az emberi szervezet is ciklikusan működik, nagyon fontos, hogy a gyógynövényfőzeteket szabályos időközönként fogyasszuk.

Tipp:

– Reggel elkészíthetünk egy nagyobb adag teát, amit termoszba töltve iskolába, munkahelyre bevihetünk.

– A gyógyteákat ízesíthetjük kedvünk szerint mézzel, citrommal, vagy fahéjjal. Tanácsos ezeket a már iható hőmérsékletű folyadékba belekeverni, így ugyanis a magas hő nem károsítja a vitamintartalmukat.

– A gyógyteák általában 2 évig őrzik meg minőségüket, és hatóerejüket. A lejárat után sem kell kidobni őket mert a régi füvekből kellemes gyógyfürdőt lehet készíteni.

– Kutyafuttában, kapkodva nem érdemes teázni! Kapcsolódjunk ki néhány percre. Döljünk hátra egy kényelmes székben, ha tehetjük, s hallgassunk kellemes zenét. Legyen szertartás az a néhány perc, amit a teázásra szánunk! Néhány percig figyeljünk saját magunkra, s apró kortyokban igyuk meg a gyógyteát. Megéri!

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink