Csalóka minden olyan törekvés, hogy egy étrend-kiegészítővel a legmagasabb szintre hozhatjuk az immunrendszerünket, mondják a kutatók. Azért lehetetlen ez, mert összetett rendszerről van szó, amelynek bonyolult összefüggéseit még nem is tudta minden részletében feltárni a tudomány. Ezzel már választ is kaptunk arra, hogy mennyire hatnak azok a szerek, amelyeket azzal reklámoznak: Erősítse immunrendszerét! Nem állítjuk, hogy semmilyen táplálékkiegészítőt nem érdemes szedni, de marokszámra biztosan nem kell.
Mi az, ami mégis hasznos?
Az első számú védelmi vonalunk az egészséges életmód. Ebbe beletartozik a megfelelő táplálkozás, az elegendő alvás, a mozgás, a pszichés egyensúly, a rendszeres szűrővizsgálatokkal karbantartott jó általános állapot. Nem tartoznak bele a káros, függőséget okozó szenvedélyek. Hasznos az alapvető higiénia, a megfelelő mennyiségű kézmosás, az élelmiszerek kezelése. Ne essünk az állandó fertőtlenítés hibájába, semmi szükség speciális szerekkel takarítani – mondják a szakemberek. A fertőtlenítőipar óriási üzlet, szeretnék elhitetni velünk, hogy a padlótól a mennyezetig mindent speciális szerekkel kell tisztítani, de erre semmiféle bizonyíték nincs. Sőt, a mikroorganizmusok jó része nem is ellenség, hanem jó barát. Az azonban tény, hogy az öregedési folyamatokkal csökken az immunválasz képessége, ami megnöveli a fertőzéses betegségek iránti fogékonyságot vagy gyulladásos betegségek kialakulásához vezethet.
Az immunrendszer hadserege a gyomorban van
Az egészséges immunrendszer alapja a rendszeres táplálkozás. A tudósok már régóta felismerték, hogy azok az emberek, akik szegénységben élnek és alultápláltak, jobban ki vannak téve a fertőző betegségeknek. A gazdagabb országokban ez mikroelemi alultápláltságként jelenik meg. Ilyen, amikor valamelyik fontos tápanyagot kihagyja valaki, mert például kizárólag hamburgeren és pizzán él. Az átlagosan igényes, minden élelmiszercsoportot tartalmazó diéta kellő alap az egészséges táplálkozáshoz és az immunrendszer támogatásához. A túl szigorú és egyoldalú étrend viszont nem.
Mit tehetünk mégis?
Aki azt gyanítja, hogy az étrendje nem eléggé sokoldalú, és aggódik, hogy kimarad esetleg egy fontos ásványi anyag vagy nyomelem, az szedjen multivitamint. A kutatók azt mondják, hogy ez hasznos lehet, de megadózisban semmiféle vitamint nem kell szedni. Az viszont már a tudomány berkein belül is egyre elfogadottabb, hogy a stressznek komoly testi és élettani következményei lehetnek, így mindenképpen foglalkozni kell a felismerésével és a csökkentésével.