Fel kell-e turbózni az immunrendszert? Jó kérdés. Ha kitűnően működik, akkor nyilván nem. De sajnos nem működik mindig jól, hiszen van, amikor leterít bennünket valami nyavalya. Lehetséges vajon beavatkozni a testünk folyamataiba és támogatni a védekezést?

Munkában az immunrendszer

Csalóka minden olyan törekvés, hogy egy étrend-kiegészítővel a legmagasabb szintre hozhatjuk az immunrendszerünket, mondják a kutatók. Azért lehetetlen ez, mert összetett rendszerről van szó, amelynek bonyolult összefüggéseit még nem is tudta minden részletében feltárni a tudomány. Ezzel már választ is kaptunk arra, hogy mennyire hatnak azok a szerek, amelyeket azzal reklámoznak: Erősítse immunrendszerét! Nem állítjuk, hogy semmilyen táplálékkiegészítőt nem érdemes szedni, de marokszámra biztosan nem kell.

Mi az, ami mégis hasznos?

Az első számú védelmi vonalunk az egészséges életmód. Ebbe beletartozik a megfelelő táplálkozás, az elegendő alvás, a mozgás, a pszichés egyensúly, a rendszeres szűrővizsgálatokkal karbantartott jó általános állapot. Nem tartoznak bele a káros, függőséget okozó szenvedélyek. Hasznos az alapvető higiénia, a megfelelő mennyiségű kézmosás, az élelmiszerek kezelése. Ne essünk az állandó fertőtlenítés hibájába, semmi szükség speciális szerekkel takarítani – mondják a szakemberek. A fertőtlenítőipar óriási üzlet, szeretnék elhitetni velünk, hogy a padlótól a mennyezetig mindent speciális szerekkel kell tisztítani, de erre semmiféle bizonyíték nincs. Sőt, a mikroorganizmusok jó része nem is ellenség, hanem jó barát. Az azonban tény, hogy az öregedési folyamatokkal csökken az immunválasz képessége, ami megnöveli a fertőzéses betegségek iránti fogékonyságot vagy gyulladásos betegségek kialakulásához vezethet.

Az immunrendszer hadserege a gyomorban van

Az egészséges immunrendszer alapja a rendszeres táplálkozás. A tudósok már régóta felismerték, hogy azok az emberek, akik szegénységben élnek és alultápláltak, jobban ki vannak téve a fertőző betegségeknek. A gazdagabb országokban ez mikroelemi alultápláltságként jelenik meg. Ilyen, amikor valamelyik fontos tápanyagot kihagyja valaki, mert például kizárólag hamburgeren és pizzán él. Az átlagosan igényes, minden élelmiszercsoportot tartalmazó diéta kellő alap az egészséges táplálkozáshoz és az immunrendszer támogatásához. A túl szigorú és egyoldalú étrend viszont nem.

Mit tehetünk mégis?

Aki azt gyanítja, hogy az étrendje nem eléggé sokoldalú, és aggódik, hogy kimarad esetleg egy fontos ásványi anyag vagy nyomelem, az szedjen multivitamint. A kutatók azt mondják, hogy ez hasznos lehet, de megadózisban semmiféle vitamint nem kell szedni. Az viszont már a tudomány berkein belül is egyre elfogadottabb, hogy a stressznek komoly testi és élettani következményei lehetnek, így mindenképpen foglalkozni kell a felismerésével és a csökkentésével.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink