Hogyan válasszon fényvédőt?
Mindig a bőrtípusának megfelelő faktorszámú naptejet vásároljon. A leghatékonyabb védelmet azok a termékek biztosítják, amelyek az UVA- és az UVB-sugárzás ellen is védenek. (Az UVB-sugarak felelősek a leégésért, míg az UVA-sugarak öregítik a bőrt, fokozzák a rosszindulatú elváltozások kialakulásának kockázatát.)
Fizikai és kémiai fényvédők
Mechanizmusuk alapján kétféle fényvédő létezik: fizikai és kémiai. A fizikai fényvédők előnye, hogy a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat, bőrbe beszívódó kémiai anyagot nem tartalmaznak. Hátrányuk, hogy kozmetikailag nem kellemes a használatuk. A kémiai fényvédők a felszívódás után elnyelik a sugarakat, és bár kozmetikailag kellemesebb a használatuk, nem színezik a bőrt, gyakrabban okoznak allergiás reakciót.
Milyen faktorszámú napkrém ajánlott?
A sokat emlegetett SPF, azaz Sun Protection Factor a fényvédő hatékonyságát jellemzi. Az érték megmutatja, hogy a fényvédő használatával hányszor hosszabb időt tölthet a napon anélkül, hogy leégne. A faktorszám csak az UVB-sugárzással szembeni védőhatásról ad információt, a szintén káros UVA-sugárzással szembeni védelemről nem.
A napozás szabályai
- 11 és 15 óra között kerülje a közvetlen napfényt!
- Használjon a bőrtípusának megfelelő, az UVB- és UVA-sugárzás ellen is védelmet nyújtó napkrémet. 2-3 óránként kenje be újra a testét!
- A krémek mellett gondoskodjon fizikai fényvédelemről is, azaz legyen önnél
- könnyű, az arcot is védő sapka, hosszú ujjú, vékony, szellős ing és napszemüveg.
- Ne feledje, hogy leégni egész évben lehet. Használjon a hétköznapokon is fényvédőt!
- A víz visszaveri a káros UV-sugarak jelentős részét, ezért vízparton, vízi túrákon viseljen kalapot, pólót. Úszás után krémezze be magát újra.
- Kismamák fokozottan ügyeljenek a fényvédelemre, mert a hormonváltozás következtében az anyajegyek változásnak indulhatnak, illetve nagyobb az esély maradandó pigmentfoltok megjelenésére.
- A szoláriummal és barnítókrémmel elért barnaság nem véd a káros UV-sugarak ellen.
- Napozás után használjon hidratáló testápolót.
Teendők leégés esetén
Gondos védelem mellett is előfordulhat leégés. A leégés tünete enyhébb esetben a bőrpír, ami a napozás után kb. 1 órával kezdődik, és 24 órán át erősödik. Súlyos esetben hólyagok képződnek a bőrön, fejfájás, láz, hidegrázás, hányinger kíséretében. Az égett bőrfelület pár nap múlva lehámlik.
Ha a bőre piros és húzódik, azonnal menjen árnyékba és kezdje meg a bőr nyugtatását. Hűsítő zuhany után használjon gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmazó készítményeket, amelyek elősegítik a sejtek regenerálódását. Jótékonyan hatnak a bőrre a kamillát, aloe verát, levendulát, körömvirág-kivonatot, panthenolt, allantoint tartalmazó krémek, sprayk. A bőr dörzsölése, a hólyagok kiszúrása tilos!
Égésnél fontos a szervezet hidratálása, hiszen a bőr sok vizet veszített, így nagy a kiszáradás veszélye. Emiatt néhány napig fokozottan figyeljen a folyadékpótlásra, igyon több vizet, gyümölcsleveket, sportitalt. A kiszáradás jelei lehetnek a szájszárazság, szomjasság, kevés vizelet, szédülés, álmatlanság.
Gyógyszerrel is segítheti a gyulladás és a fájdalom csökkenését. Használjon ibuprofentartalmú készítményeket, ezek megakadályozzák a duzzanat és pirosság kialakulását, enyhítik a tünetek súlyosságát.
A legtöbb napégés jól kezelhető házilag, de ha a hólyagos égés a test felszínének 20 százalékánál nagyobb felületű, forduljon orvoshoz. Akkor is keresse fel orvosát, ha lázas, hidegrázás gyötri.