A ragyogó napsütés jókedvűvé és lendületessé tesz, mindenkit arra csábít, hogy minél több időt töltsön a szabadban. A napsugárzás azonban – számos jótékony hatásán túl – veszélyes is. Ráadásul bőrgyógyászok szerint még mindig kevés azoknak a száma, akik napi rendszerességgel használnak fényvédőt, bár nyaralás alatt a legtöbben már gondolnak a bőrük védelmére. Napfényre szükség van, a lényeg az, hogy ne vigye túlzásba a napozást és tartson be néhány alapszabályt.

Napozás okosan

Hogyan válasszon fényvédőt?

Mindig a bőrtípusának megfelelő faktorszámú naptejet vásároljon. A leghatékonyabb védelmet azok a termékek biztosítják, amelyek az UVA- és az UVB-sugárzás ellen is védenek. (Az UVB-sugarak felelősek a leégésért, míg az UVA-sugarak öregítik a bőrt, fokozzák a rosszindulatú elváltozások kialakulásának kockázatát.)

Fizikai és kémiai fényvédők

Mechanizmusuk alapján kétféle fényvédő létezik: fizikai és kémiai. A fizikai fényvédők előnye, hogy a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat, bőrbe beszívódó kémiai anyagot nem tartalmaznak. Hátrányuk, hogy kozmetikailag nem kellemes a használatuk. A kémiai fényvédők a felszívódás után elnyelik a sugarakat, és bár kozmetikailag kellemesebb a használatuk, nem színezik a bőrt, gyakrabban okoznak allergiás reakciót.

Milyen faktorszámú napkrém ajánlott?

A sokat emlegetett SPF, azaz Sun Protection Factor a fényvédő hatékonyságát jellemzi. Az érték megmutatja, hogy a fényvédő használatával hányszor hosszabb időt tölthet a napon anélkül, hogy leégne. A faktorszám csak az UVB-sugárzással szembeni védőhatásról ad információt, a szintén káros UVA-sugárzással szembeni védelemről nem.

A napozás szabályai

  1. 11 és 15 óra között kerülje a közvetlen napfényt!
  2. Használjon a bőrtípusának megfelelő, az UVB- és UVA-sugárzás ellen is védelmet nyújtó napkrémet. 2-3 óránként kenje be újra a testét!
  3. A krémek mellett gondoskodjon fizikai fényvédelemről is, azaz legyen önnél
  4. könnyű, az arcot is védő sapka, hosszú ujjú, vékony, szellős ing és napszemüveg.
  5. Ne feledje, hogy leégni egész évben lehet. Használjon a hétköznapokon is fényvédőt!
  6. A víz visszaveri a káros UV-sugarak jelentős részét, ezért vízparton, vízi túrákon viseljen kalapot, pólót. Úszás után krémezze be magát újra.
  7. Kismamák fokozottan ügyeljenek a fényvédelemre, mert a hormonváltozás következtében az anyajegyek változásnak indulhatnak, illetve nagyobb az esély maradandó pigmentfoltok megjelenésére.
  8. A szoláriummal és barnítókrémmel elért barnaság nem véd a káros UV-sugarak ellen.
  9. Napozás után használjon hidratáló testápolót.

Teendők leégés esetén

Gondos védelem mellett is előfordulhat leégés. A leégés tünete enyhébb esetben a bőrpír, ami a napozás után kb. 1 órával kezdődik, és 24 órán át erősödik. Súlyos esetben hólyagok képződnek a bőrön, fejfájás, láz, hidegrázás, hányinger kíséretében. Az égett bőrfelület pár nap múlva lehámlik.

Ha a bőre piros és húzódik, azonnal menjen árnyékba és kezdje meg a bőr nyugtatását. Hűsítő zuhany után használjon gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmazó készítményeket, amelyek elősegítik a sejtek regenerálódását. Jótékonyan hatnak a bőrre a kamillát, aloe verát, levendulát, körömvirág-kivonatot, panthenolt, allantoint tartalmazó krémek, sprayk. A bőr dörzsölése, a hólyagok kiszúrása tilos!

Égésnél fontos a szervezet hidratálása, hiszen a bőr sok vizet veszített, így nagy a kiszáradás veszélye. Emiatt néhány napig fokozottan figyeljen a folyadékpótlásra, igyon több vizet, gyümölcsleveket, sportitalt. A kiszáradás jelei lehetnek a szájszárazság, szomjasság, kevés vizelet, szédülés, álmatlanság.

Gyógyszerrel is segítheti a gyulladás és a fájdalom csökkenését. Használjon ibuprofentartalmú készítményeket, ezek megakadályozzák a duzzanat és pirosság kialakulását, enyhítik a tünetek súlyosságát.

A legtöbb napégés jól kezelhető házilag, de ha a hólyagos égés a test felszínének 20 százalékánál nagyobb felületű, forduljon orvoshoz. Akkor is keresse fel orvosát, ha lázas, hidegrázás gyötri.

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink