A ragyogó napsütés jókedvűvé és lendületessé tesz, mindenkit arra csábít, hogy minél több időt töltsön a szabadban. A napsugárzás azonban – számos jótékony hatásán túl – veszélyes is. Ráadásul bőrgyógyászok szerint még mindig kevés azoknak a száma, akik napi rendszerességgel használnak fényvédőt, bár nyaralás alatt a legtöbben már gondolnak a bőrük védelmére. Napfényre szükség van, a lényeg az, hogy ne vigye túlzásba a napozást és tartson be néhány alapszabályt.

Napozás okosan

Hogyan válasszon fényvédőt?

Mindig a bőrtípusának megfelelő faktorszámú naptejet vásároljon. A leghatékonyabb védelmet azok a termékek biztosítják, amelyek az UVA- és az UVB-sugárzás ellen is védenek. (Az UVB-sugarak felelősek a leégésért, míg az UVA-sugarak öregítik a bőrt, fokozzák a rosszindulatú elváltozások kialakulásának kockázatát.)

Fizikai és kémiai fényvédők

Mechanizmusuk alapján kétféle fényvédő létezik: fizikai és kémiai. A fizikai fényvédők előnye, hogy a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat, bőrbe beszívódó kémiai anyagot nem tartalmaznak. Hátrányuk, hogy kozmetikailag nem kellemes a használatuk. A kémiai fényvédők a felszívódás után elnyelik a sugarakat, és bár kozmetikailag kellemesebb a használatuk, nem színezik a bőrt, gyakrabban okoznak allergiás reakciót.

Milyen faktorszámú napkrém ajánlott?

A sokat emlegetett SPF, azaz Sun Protection Factor a fényvédő hatékonyságát jellemzi. Az érték megmutatja, hogy a fényvédő használatával hányszor hosszabb időt tölthet a napon anélkül, hogy leégne. A faktorszám csak az UVB-sugárzással szembeni védőhatásról ad információt, a szintén káros UVA-sugárzással szembeni védelemről nem.

A napozás szabályai

  1. 11 és 15 óra között kerülje a közvetlen napfényt!
  2. Használjon a bőrtípusának megfelelő, az UVB- és UVA-sugárzás ellen is védelmet nyújtó napkrémet. 2-3 óránként kenje be újra a testét!
  3. A krémek mellett gondoskodjon fizikai fényvédelemről is, azaz legyen önnél
  4. könnyű, az arcot is védő sapka, hosszú ujjú, vékony, szellős ing és napszemüveg.
  5. Ne feledje, hogy leégni egész évben lehet. Használjon a hétköznapokon is fényvédőt!
  6. A víz visszaveri a káros UV-sugarak jelentős részét, ezért vízparton, vízi túrákon viseljen kalapot, pólót. Úszás után krémezze be magát újra.
  7. Kismamák fokozottan ügyeljenek a fényvédelemre, mert a hormonváltozás következtében az anyajegyek változásnak indulhatnak, illetve nagyobb az esély maradandó pigmentfoltok megjelenésére.
  8. A szoláriummal és barnítókrémmel elért barnaság nem véd a káros UV-sugarak ellen.
  9. Napozás után használjon hidratáló testápolót.

Teendők leégés esetén

Gondos védelem mellett is előfordulhat leégés. A leégés tünete enyhébb esetben a bőrpír, ami a napozás után kb. 1 órával kezdődik, és 24 órán át erősödik. Súlyos esetben hólyagok képződnek a bőrön, fejfájás, láz, hidegrázás, hányinger kíséretében. Az égett bőrfelület pár nap múlva lehámlik.

Ha a bőre piros és húzódik, azonnal menjen árnyékba és kezdje meg a bőr nyugtatását. Hűsítő zuhany után használjon gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmazó készítményeket, amelyek elősegítik a sejtek regenerálódását. Jótékonyan hatnak a bőrre a kamillát, aloe verát, levendulát, körömvirág-kivonatot, panthenolt, allantoint tartalmazó krémek, sprayk. A bőr dörzsölése, a hólyagok kiszúrása tilos!

Égésnél fontos a szervezet hidratálása, hiszen a bőr sok vizet veszített, így nagy a kiszáradás veszélye. Emiatt néhány napig fokozottan figyeljen a folyadékpótlásra, igyon több vizet, gyümölcsleveket, sportitalt. A kiszáradás jelei lehetnek a szájszárazság, szomjasság, kevés vizelet, szédülés, álmatlanság.

Gyógyszerrel is segítheti a gyulladás és a fájdalom csökkenését. Használjon ibuprofentartalmú készítményeket, ezek megakadályozzák a duzzanat és pirosság kialakulását, enyhítik a tünetek súlyosságát.

A legtöbb napégés jól kezelhető házilag, de ha a hólyagos égés a test felszínének 20 százalékánál nagyobb felületű, forduljon orvoshoz. Akkor is keresse fel orvosát, ha lázas, hidegrázás gyötri.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink