Egyre gyakrabban figyelmeztetnek, hogy ne sózzuk meg nagyon az ételeinket, mert a konyhasó nincs jó hatással a vérnyomásunkra, sőt a jelentős mennyiségű, tartós sófogyasztás magas vérnyomás (hipertónia) betegséget, szívinfarktust, szív- és érrendszeri betegségeket, agyvérzést is okozhat. A legfrissebb kutatások szerint a túlzott sóbevitel további betegségek kockázati tényezője is lehet, például a gyomorrák, a csontritkulás (osteoporosis), a vesebetegség, a bal kamrai szívizom megvastagodása (hypertrophia) és a cukorbetegség, valamint autoimmun betegségek kialakulását is elősegítheti.

Ne a konyhasó legyen az élet sója!

A só hatásai

A só a test egyik leglényegesebb összetevője. bár az egyik alkotóeleme, a nátrium a szervezetet építő legjelentősebb makroelemek egyike, napi 1,5-2 grammnál többre nincs szükségünk. A szervezet másik fontos ionjának, a káliumnak jelentős része a sejten belül található, 50-70 százalékát az izomszövet tartalmazza, az összmennyisége nemtől, kortól és a zsírmentes testtömegtől is függ. Ez a két elem együttesen részese az ingerületi folyamatoknak, így az ideg- és izomműködésnek, a sav-bázis egyensúly fenntartásának.

Az amerikai hypertonia társaság 2009-ben megjelent állásfoglalása a vérnyomáscsökkenést eredményező táplálkozási ajánlások között javasolja, hogy a nátriumfogyasztás ne haladja meg a 2,3 grammot naponta, a káliumbevitel pedig érje el a 4,7 gramm/nap szintet. A kutatások szerint a vérnyomás kismértékű csökkentésével – amely a napi sóbevitel 5 grammos csökkentésével elérhető lenne – jelentősen csökkenne az agyvérzés, a koszorúér-megbetegedések és az ezekből eredő halálozás előfordulása a világon.

Miben van sok só?

A legnagyobb veszélyt a feldolgozott élelmiszerek rejtik. már egy szelet felvágottas, sajtos kenyér elfogyasztásával elérjük, sőt túl is lépjük a WhO által ajánlott 5 gramm/nap (egy teáskanálnyi) értéket, és még sózunk is. Attól tehát nem kell félnünk, hogy a sóbevitelünk túl alacsony lenne. A kenyérfélék, a pékáruk, a margarinok, a húskészítmények, a juhtúró, a salátaöntetek, a mustár, a ketchup, a konzervek, a sós nassolnivalók, a félkész- és késztermékek, például az instant levesek is magas sótartalmúak.

Hogyan lehet csökkenteni?

A sóbevitelünk ajánlott értékének megközelítéséhez szükség lenne persze arra is, hogy a feldolgozott ételek sótartalma csökkenjen, mert így fokozatosan megszokhatnánk a kevésbé sós ízt. A csökkentett nátriumtartalmú konyhasó használata is jó megoldás, ez azonos íz mellett 30 százalékkal kevesebb nátriumot tartalmaz, igaz, Magyarországon még nem igazán terjedt el. Fontos lenne, hogy kóstolás nélkül ne sózzunk. Kerüljük a sót is tartalmazó mesterséges ízfokozókat, inkább ízesítsünk friss fűszerekkel. Csökkentsük a felvágottak, a sajtok, az előre gyártott levesporok fogyasztását. Együnk natúr húsokat, barna rizst, gabonaféléket, élőflórás tejtermékeket, gyümölcsöket és zöldségeket; különösen uborkát, paradicsomot és citrusféléket. Vásárlásnál mindig nézzük meg a címkét és válasszunk alacsonyabb sótartalmú terméket!

Mit mutat az élelmiszercímke?

A címkén található nátrium- vagy sószegény minősítés azt jelzi, hogy az élelmiszer nátriumtartalma legfeljebb 0,12 g/100 g. Kifejezetten nátrium- vagy sószegény egy termék, ha a nátriumtartalma nem haladja meg a 0,04 g/100 g-ot. Nátrium- vagy sómentes az élelmiszer, ha a nátriumtartalma maximum 0,005 g/100 g. A címkén csökkenő mennyiségi sorrendben kötelező jelölni az összetevőket. Ha az első helyen a konyhasó szerepel, feltételezhető, hogy magas az étel sótartalma. Az élelmiszercímke megadja a termékre vonatkozóan a napi ajánlott össz-nátriummennyiséghez (INBÉ) viszonyított nátriumtartalmat is, százalékban. Fontos megnézni, hogy az adatok mire: 100 grammra vagy 1 adagra vonatkoznak.

Ezek is érdekelhetnek

Fedezd fel, milyen technológiai előnyöket kínálnak a Nike zokniknak sportolás közben
Mi pörgeti fel legjobban az edzőcipőd? Természetesen egy pár zokni. De nem akármilyen zokni! Válaszd az egyik híres brand, például a Nike zokniját. A híres Swoosh logós kiegészítőnek köszönhetően még eredményesebb leszel sportolás közben.
Diéta és kollagén: így támogasd a megfelelő kollagéntermelést
A kollagén az egyik legfontosabb fehérje a testedben, amely alapvető szerepet játszik a bőröd, az ízületeid, a hajad, a körmeid és az izmaid struktúrájában.
Egészséges vagy sem? A forró fürdő titkai
Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.
Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.
Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!

Ajánlataink