Tévhit: „A mobiltelefonok és a mesterséges édesítőszerek rákot okozhatnak”
Mi az igazság?
Az orvostudomány mai állása szerint nincs bizonyíték arra, hogy akár a mobiltelefonok, akár az édesítőszerek rákot okoznának. A mobil használatának veszélyeiről már több tanulmányt is készítettek, de az eredmények eléggé ellentmondásosak. Egyesek szerint a készüléket sokszor használók között gyakrabban fordul elő egy bizonyos típusú agytumor, de ez általában teljesen ártalmatlan. tehát igazából fogalmunk sincs, hogy a mobiltelefonok elektromágneses sugárzásának miért van káros hatása. Az átjátszóállomásokat is régóta gyanúsítják azzal, hogy rákkeltőek, de erre sincs semmilyen bizonyíték. Az édesítőszerekkel kapcsolatos mítosz a hetvenes évekbeli állatkísérletek hatására terjedt el, amelyek a rákos betegségek számának növekedését a mesterséges édesítők elterjedésével kötötték össze. Ezeket a kölcsönhatásokat azonban csak az állatok szervezetében mutatták ki, emberben nem!
Tévhit: „A sötétebb bőrű emberek nem lesznek bőrrákosak”
Mi az igazság?
A világos bőrűeknek nagyobb az esélyük mind a melanoma, mind pedig a bőrrák több típusára, de sajnos a sötét bőrszín sem jelent védelmet a ráktól. ráadásul a sötét bőrűeknél nehezebb észrevenni a tüneteket, éppen a bőrszínük miatt. Egyébként bőrszíntől függetlenül is könnyen át lehet siklani a kezdeti jelek felett, így például a köröm alatt, a tenyéren, a sarkon, a nyálkahártyán, a száj körül, a nemi szerveken megjelenő elváltozásokon. Ez azt eredményezheti, hogy csak későn diagnosztizálják a tumort, amikor már sokkal nehezebb a kezelés.
Tévhit: „Az elhízás nem okoz rákot, »csak« szív- és érrendszeri betegséget”
Mi az igazság?
Kutatások szerint minden ötödik rákeset a pluszkilóknak tudható be. A túlsúly ugyanis jelentősen növeli a vastagbél-, vese-, hasnyálmirigy-, epehólyag-, pajzsmirigy- és prosztatarák kialakulásának esélyét. Ennek oka valószínűleg az, hogy a túlsúly miatt a szervezet hajlamosabbá válik a gyulladásra, miközben az új sejtek kialakulása, illetve a regenerálódás lelassul. Közben a zsírsejtek olyan vegyületeket gyárthatnak, amelyek fokozzák bizonyos káros hormonok termelődését a szervezetben. A túlsúlyosság ráadásul szorosan összefonódik a káros zsírokban gazdag, friss zöldségekben és gyümölcsökben szegény, egészségtelen étrenddel is.
Tévhit: „A rák nem terjedhet emberről emberre”
Mi az igazság?
Ugyan az igaz, hogy egy rákbetegtől nem „kaphatjuk el” a rákot, de vannak olyan rákot okozó vírustörzsek, amelyek határozottan fertőzőnek minősülnek. ilyen például a humán papillomavírus (HPV), amelynek hatására az elmúlt években drámai módon megnőtt a száj- és torokrákos megbetegedések száma. Az ilyen rákesetek korábban csak a láncdohányosok és az alkoholisták körében volt tapasztalható, de ma már mintegy 70 százaléka a megbetegedéseknek a HPV-hez köthető. A vírus orális szex útján is terjed, és évekkel később is okozhat rákos elváltozásokat.